01:20 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Tervishoid
lühendatud link
81 0 0

Tervise Arengu Instituut, MTÜ Convictus ja MTÜ Pealinna Abikeskus korraldavad juba kolmandat kevadet Tallinnas ja Maardus süstlakorje talgupäeva, et koristada linna talve jooksul maha visatud kasutatud süstaldest ja tõmmata tähelepanu kahjude vähendamise teenuse olulisusele.

TALLINN, 3. aprill — Sputnik. Tänavu toimub süstlakorje talgupäev 3. aprillil. Iga vabatahtlike gruppi juhib kahjude vähendamise keskuse töötaja, kes õpetab ka, kuidas süstlaid leides tagada enda ohutus. Kaasa palutakse võtta tugevad kindad, selga soojad riided, jalga tugevad jalanõud, edastas Tervise Arengu Instituut (TAI).

Süstlaid korjatakse kuni kella 12, pärast seda toimub Lastekodu 6 asuvas kahjude vähendamise keskuses ühine teejoomine ja kogemuste vahetamine. Talgud toimuvad erinevate piirkondades.

Kokku on Eestis eri piirkondades 34 kahjude vähendamise teenuse osutamise kohta, millest 14 on statsionaarsed keskused ja 20 väljatööl põhinevad. Tänavu avab TAI uue keskuse Lasnamäel Plasti tänaval, samuti käivitus teenus kahe mobiilse süstlavahetusbussiga Tallinnas ja Ida-Virumaal.

Lohusalu rannast leitud pakid sisaldasid kokaiini>>

Rahvusvahelised uuringud toovad välja (99 linnas läbiviidud analüüs), et linnades, kus pakutakse süstlavahetusteenuseid, väheneb HIV-i nakatumine 19 protsendi võrra aastas. Samas linnades, kus teenust ei ole, tõuseb see 8 protsenti aastas.

Samuti näitavad uuringud, et kahjude vähendamise keskustes käivad narkootikumide tarvitajad on viis korda rohkem nõus vastu võtma abi ning minema ravile kui need, kes kahjude vähendamise keskusi ei kasuta. Seega aitavad need keskused narkoprobleemi nii piirkonnas kui ka ühiskonnas tervikuna leevendada.

TAI avab ikkagi elumajas süstlavahetuspunkti>>

Postiga saadetud narkoainete avastamine on plahvatuslikult kasvanud, illustratiivne foto
© Fotolia / RioPatuca Images

Eestis on hinnanguliselt 9000 – 10 000 narkootikume süstivat inimest, nendest ca 6000 elab Tallinnas, vahendas Sputnik Eesti. Iga kolme päeva tagant sureb Eestis üks inimene üledoosi tagajärjel, mis on peamiselt seotud uute fentanüüli analoogide "turule" jõudmisega. Eestit iseloomustab Euroopa Liidu kõrgeim narkootikumide süstimise levimus ning kõrgeim narkootikumide üledoosidest tingitud surmade arv 100 000 elaniku kohta.

TAI: Euroopa mõistes on Eesti narkoriik>>

Eelmisel aastal kogusid vabatahtlikud tänavatelt kolme tunniga 617 kasutatud süstalt. Süstlakorje talgud korraldasid MTÜ Convictus, MTÜ Pealinna Abikeskus ja TAI. Vabatahklikena osalesid Lasnamäe, Nõmme ja Kristiine linnaosavalitsuste töötajad, MTÜ Eesti Psühhotroopsete Ainete Sõltlaste Ühing LUNEST aktivistid, korraldavate organisatsioonide töötajad ja nende sõbrad.

Tagid:
TAI, HIV, AIDS, narkomaan, narkootikum, süstal

Peamised teemad