08:16 02. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1200
  • RUB79.6793
Tervishoid
lühendatud link
Leetrid laastavad Euroopat (22)
79 0 0

Omaaegse tuntud epidemioloogi Gennadi Oništšenko hinnangul eksisteerivad "imporditud" leetriviirused, mis veel kord tõestab vaktsineerimise järjepideva täiustamise ja massilise rakendamise vajalikkust.

TALLINN, 15. aprill — Sputnik. Euroopale on häbiks, et juba 72 inimest on leetritesse surnud, samas kui on olemas tõhus kaitse selle haiguse vastu. Nõnda väitis Riigiduuma saadik, meditsiinidoktor, professor, omaaegne epidemioloog ning Venemaa Föderatsiooni peasanitaararst Gennadi Oništšenko Sputnik Eesti pressikeskuses toimunud videosillas Moskva – Tallinn – Tbilisi – Nur-Sultan.

В пресс-центре Sputnik Эстония - видеомост Москва – Таллинн – Тбилиси – Нур-Султан с Геннадием Онищенко
© Sputnik / Вадим Анцупов
Videosillas Moskva – Tallinn – Tbilisi – Nur-Sultan

Probleemi saab vaktsineerimise abil lahendada, selles mõttes on Nõukogude Liidu kogemus võitluses leetritega vägagi kõnekas.

Oništšenko sõnul tehti NSV Liidu aastatel ära ulatuslik töö laste immuniseerimisel, mis viis probleemi tegeliku lahendamiseni. Aga juba aastakümne jagu hiljem on mure tagasi tulnud.

Rekordilises leetrite epideemias on süüdi "uue ebausu" lipukandajad >>

Tema sõnul sündis NSV Liidus 2,4 miljonit last ja kõik nad põdesid vaktsineerimiseelsel ajajärgul leetreid. 1960. aastate hakul algas leetrite likvideerimine, ilmus määrus massilise immuniseerimise läbiviimise kohta.

"Tulemus saavutati kiiresti, kuid aastail 1973–1975 kerkis küsimus revaktsineerimisest, kuna vaktsineeritute hulgas ilmnes uusi haigestumisjuhtumeid," tunnistas Oništšenko.

Ilmnesid "imporditud" leetrite vormid, mis tõestab veel kord vaktsineerimise pideva täiustamise hädavajalikkust. Ta teatas, et tänu suurele tõenõususele leetrite "eksportimiseks" teistest riikidest, kus vaktsineerimisel ei ole massilist iseloomu, on Venemaal vastu võetud eraldi riiklik "ennetusliku" immuniseerimise programm võõrtööliste jaoks.

Oništšenko pressikonverentsi teemaks oli "Müdid leetritest ja kogu tõde vaktsineerimise kohta: mis ähvardab Euroopat ja SRÜ riike."

Leetrid kujutavad endast väga kõrge nakatumisriskiga ägedat nakkushaigust, haiguse tüsistused võivad paljudel juhtudel olla eluohtlikud. Et haiguse levikut ennetada, on tarvis väga kõrget vaktsineerituse taset.

Euroopas on hüppeliselt kasvanud leetritesse haigestumine >>

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, on leetritesse haigestumine saavutanud Euroopas viimase kümne aastaga ajaloolise maksimumi.

Euroopa haiguste kontrolli ja ennetuskeskus väidab, et leetrite puhang on seotud ülemaailmse vaktsineerimistaseme langusega nõutavalt 90–95%-lt 78 %-ni. Samas on leetrid üheks kõige sadedasemaks kuni 5-aastaste laste suremuse põhjuseks.

Teema:
Leetrid laastavad Euroopat (22)

Samal teemal

Euroopa riigid mures leetrite leviku pärast
Leetrid laastavad Euroopat
Leetrite ja punetiste endeemilise levik on Eestis lõppenud
Euroopa Parlament on mures vaktsineerimise vähenemise pärast
Saaremaal kinnitati veel kaks leetrite haigusjuhtu
Tõhus koostöö aitas Saaremaal vältida suuremat leetrite puhangut
Tagid:
tervis, videosild, vaktsineerimine, Euroopa, leetrid

Peamised teemad