21:52 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Tervishoid
lühendatud link
Leetrid laastavad Euroopat (22)
7910

Organisatsioon märkis ka, et tegelik haigestumiste arv ületab alati teatatud juhtude arvu, mis tähendab, et puhangud on tõenäoliselt veel tõsisemad.

TALLINN, 16. aprill — Sputnik. Leetritesse haigestumine kasvas maailmas esimeses kvartalis mullu sama ajaga võrreldes 300 protsenti, vahendas portaal Pealinn BNSi ja Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO).

"Kuigi need andmed on esialgsed ja mitte täielikud, viitavad need selgele trendile. Paljud riigid on märkimisväärsete leetripuhangute küüsis ja kõigis maailma regioonides nähakse stabiilset juhtude kasvu," teatas WHO.

Organisatsioon märkis ka, et tegelik haigestumiste arv ületab alati teatatud juhtude arvu, mis tähendab, et puhangud on tõenäoliselt veel tõsisemad.

Omaaegse tuntud epidemioloogi Gennadi Oništšenko hinnangul eksisteerivad "imporditud" leetriviirused, mis veel kord tõestab vaktsineerimise järjepideva täiustamise ja massilise rakendamise vajalikkust, teatas Sputnik Eesti.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Венявский

Euroopale on häbiks, et juba 72 inimest on leetritesse surnud, samas kui on olemas tõhus kaitse selle haiguse vastu. Nõnda väitis Riigiduuma saadik, meditsiinidoktor, professor, omaaegne epidemioloog ning Venemaa Föderatsiooni peasanitaararst Gennadi Oništšenko Sputnik Eesti pressikeskuses toimunud videosillas Moskva – Tallinn – Tbilisi – Nur-Sultan.

Oništšenko pressikonverentsi teemaks oli "Müüdid leetritest ja kogu tõde vaktsineerimise kohta: mis ähvardab Euroopat ja SRÜ riike."

Oništšenko sõnul tehti NSV Liidu aastatel ära ulatuslik töö laste immuniseerimisel, mis viis probleemi tegeliku lahendamiseni. Aga juba aastakümne jagu hiljem on mure tagasi tulnud.

Rekordilises leetrite epideemias on süüdi "uue ebausu" lipukandajad >>

Tema sõnul sündis NSV Liidus 2,4 miljonit last ja kõik nad põdesid vaktsineerimiseelsel ajajärgul leetreid. 1960. aastate hakul algas leetrite likvideerimine, ilmus määrus massilise immuniseerimise läbiviimise kohta.

"Tulemus saavutati kiiresti, kuid aastail 1973–1975 kerkis küsimus revaktsineerimisest, kuna vaktsineeritute hulgas ilmnes uusi haigestumisjuhtumeid," tunnistas Oništšenko.

Neljast sel aastal leetritesse haigestunust Eesti elanikust kolm nakatus reisil olles, leetrid tulid Eestisse nii Egiptusest, Ukrainast kui ka Sri Lankalt või Araabia Ühendemiraatidest. Neljas inimene haigestus pärast kokkupuudet reisilt naasnud leetrihaigega, vahendas Sputnik Eesti Terviseameti pressiteate.

Terviseameti epidemioloogilise valmisoleku nõunik Irina Dontšenko sõnul tulevadki leetrid Eestisse välisreisidelt, kandjateks kas vaktsineerimata või siis kunagi ühe vaktsiinidoosiga vaktsineeritud täiskasvanud.

"Tänu süsteemsele vaktsineerimisele Eestis enam kohalikke leetreid pole, kuid nii mitmeski meile tuttavas riigis on need endiselt täiesti olemas," ütles Dontšenko, kelle sõnade kohaselt levivad leetrid näiteks nii Ukrainas, Prantsusmaal, Kreekas, Itaalias, Rumeenias kui Venemaal."

"Kõige tõhusam viis end ja teisi kaitsta on end leetrite vastu vaktsineerida. Seda peaksid kindlasti tegema need inimesed, kes palju reisivad.

Lisaks reisimisele tuleks end leetrite vastu vaktsineerida ka siis, kui peres on immuunpuudulikkuse all kannatavaid inimesi või kui inimene töötab sellisel ametikohal, kus tuleb palju kokku puutuda erinevate inimestega.

Leetrid on väga nakkav haigus ning viiruse levikut saab piiritleda haigete varajase väljaselgitamisega, nende isoleerimise ja raviga. Oluline on kõikide lähikontaktsete väljaselgitamine, jälgimine inkubatsiooni perioodi jooksul ja vajadusel vaktsineerimine.

Saaremaal leetritesse haigestunute arv kasvas veelgi>>

Leetrite esmasteks haigusnähtudeks on palaviku tõus, halb enesetunne, köha, nohu, silma sidekesta põletik ja valgusekartus. Mõne päeva pärast ilmub nahale iseloomulik lööve, mis algab kõrvade tagant ning levib edasi näole ja kaelale ning hiljem ülejäänud kehale. Leetritesse haigestunu on nakkusohtlik 4–5 päeva enne ja kuni 5 päeva pärast lööbe teket. Haiguse peiteaeg on kuni 21 päeva. Haigusel spetsiifilist ravi ei ole, leevendatakse vaid sümptomeid.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Leetrid: sümptomid ja ennetamine

 

Teema:
Leetrid laastavad Euroopat (22)
Tagid:
WHO, Terviseamet, Irina Dontšenko, Gennadi Oništšenko, leetrid

Peamised teemad