23:35 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Tervishoid
lühendatud link
95 0 0

Terviseamet juhib kolmapäeval, 24. aprillil algaval Euroopa vaktsineerimisnädalal tähelepanu täiskasvanute revaktsineerimise vajadusele.

TALLINN, 24. aprill — Sputnik. Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna peaspetsialist Irina Filippova sõnul on lisaks laste õigeaegsele vaktsineerimisele oluline ka täiskasvanute organismi kaitsmine, edastab Terviseameti pressiteenistus.

"Peab arvestama, et kõik vaktsiinid ei paku eluaegset kaitset," ütles Filippova.

Selliste vaktsiinide hulka kuuluvad näiteks difteeria ja teetanuse liitvaktsiin, mida peaks uuendama iga kümne aasta tagant.

Lisaks difteeriale ja teetanusele soovitab terviseamet täiskasvanutel end vajadusel vaktsineerida B-ja A-viirushepatiidi, leetrite, punetiste ja mumpsi, meningokok- ja pneumokokinakkuse, poliomüeliidi ehk lastehalvatuse, tuulerõugete ja inimese papilloomiviiruse (HPV) vastu.

Enne reisimist tuleks end leetrite vastu vaktsineerida>>

Lisaks tuleks hooajaliselt end vaktsineerida gripi ja puukentsefaliidi vastu.

Täiskasvanu vaktsineerimise vajaduse aluseks võib olla nii ohtliku nakkushaiguse levik või kuulumine nakatumise riskirühma oma erialase tegevuse, käitumise eripära, reisimise, kroonilise haiguse või vanuse tõttu.

Tulenevalt leetrite suurenenud levikust Euroopas tasub täiskasvanutel sel aastal mõelda ka enda vaktsineerimisele MMR-vaktsiiniga, mis annab kaitse nii leetrite, punetiste kui mumpsi eest.

Euroopa Parlament on mures vaktsineerimise vähenemise pärast>>

Leetritesse haigestumine kasvas maailmas esimeses kvartalis mullu sama ajaga võrreldes 300 protsenti, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO).

"Kuigi need andmed on esialgsed ja mitte täielikud, viitavad need selgele trendile. Paljud riigid on märkimisväärsete leetripuhangute küüsis ja kõigis maailma regioonides nähakse stabiilset juhtude kasvu," teatas WHO.

Organisatsioon märkis ka, et tegelik haigestumiste arv ületab alati teatatud juhtude arvu, mis tähendab, et puhangud on tõenäoliselt veel tõsisemad.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Венявский

Terviseameti epidemioloogilise valmisoleku nõunik Irina Dontšenko sõnul tulevadki leetrid Eestisse välisreisidelt, kandjateks kas vaktsineerimata või siis kunagi ühe vaktsiinidoosiga vaktsineeritud täiskasvanud.

Ekspert: vaktsineerimisvastaste hääl on tehislikult võimendatud>>

Neljast sel aastal leetritesse haigestunust kolm nakatus reisil olles, leetrid tulid Eestisse nii Egiptusest, Ukrainast kui ka Sri Lankalt või Araabia Ühendemiraatidest. Neljas inimene haigestus pärast kokkupuudet reisilt naasnud leetrihaigega.

Terviseamet tuletab meelde, et vaktsineerida saab nii perearsti juures kui haiglas, arstikeskuses, nakkuskeskuses või vaktsineerimiskabinetis.

Difteeria-teetanuse vaktsiin on täiskasvanutele tasuta, ülejäänute eest tuleb ise tasuda.

Maailma terviseorganisatsiooni WHO Eesti esinduse juht Marge Reinapi sõnul on vaktsineerimine on pika-aegne investeering nii täiskasvanute kui meie laste tervisesse ning heaolusse.

"Vaktsiinid päästavad maailmas igal aastal miljoneid elusid, nende tulemusel väldime nakkushaiguseid ja nende tüsistusi, sealhulgas ka surmajuhte," ütles Reinap.

Euroopa selleaastase vaktsineerimisnädala hüüdlauseks on "Enneta, kaitse, vaktsineeri". Vaktsineerimisnädalat tähistatakse 24. aprillist 30. aprillini.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Leetrid: sümptomid ja ennetamine
Tagid:
nakkushaigus, täiskasvanud, leetrid, vaktsineerimine, tervis

Peamised teemad