18:55 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Tervishoid
lühendatud link
58 0 0

Eesti Vähiliit kuulutas mai rinnavähi ennetuse kuuks ja alustab noortele naistele suunatud kampaaniat "Roosa ruulib!", mille eesmärk on roosat linti kandes juhtida tähelepanu rinnavähiga seotud teemadele.

TALLINN, 8. mai — Sputnik. Väga oluline on, et naised hooliksid ise oma tervisest – külastaksid regulaarselt günekoloogi ning perearsti ja kontrolliksid ka ise oma rindu enesevaatluse abil, teatas vähiliidu esindaja BNS-ile, vahendab portaal Pealinn. Enesevaatlust on soovitatav läbi viia üks kord kuus.

Vähiliit soovitab naistele salvestada iPhone ja Androidi nutitelefonidele ka eestikeelne põhjalike juhenditega enesevaatluse tasuta rakendus.

"Roosa ruulib!" kampaania avalöök anti kolmapäeval kell 12 Stockmanni kaubamaja teisel korrusel. Avaüritusel jagas koolitaja Epp Kärsin praktilisi nõuandeid, kuidas end kodus jälgida, ning julgustas naisi eluliste näidete abil julgelt arsti poole pöörduma, kui selleks tekib väiksemgi kahtlus.

Vähiliit annab üritusel ülevaate, kuidas on hetkel Eestis olukord rinnavähki haigestumisega ja selle ennetusega. Juba kümme aastat Eestis ringi liikunud mammograafiabussi näitel tutvustatakse üllatavaid näitajaid rinnavähist ning sadadest päästetud eludest.

Kümnendik rinnavähijuhtudest avastatakse sõeluuringu käigus>>

Rinnavähi ennetuse kuu keskne eesmärk on teadlikkuse tõstmine rinnavähiga seotud teemadest. Sellele eesmärgile saab kaasa aidata igaüks jälgides vähiliidu kampaaniat sotsiaalmeedias ja aidates jagada vähiennetuse ning varase avastamisega seotud sõnumeid.

Facebookis saab värsket infot jälgida vähiliidu lehel ning rinnavähi ennetuse ja varajase avastamise kohta saab uudiseid jälgida kampaanialehel Roosa Ruulib. Maikuu jooksul viiakse lehe jälgijate seas läbi ka mänge ja loosimisi, auhinnad panevad välja Vähiliidu koostööpartnerid.

Roosa lint kui lootuse sümbol on rahvusvaheliselt kasutuses, et juhtida tähelepanu rinnavähi varajase avastamise vajalikkusele. Roosat linti kandes näitame, et hoolime endast, oma lähedastest ja neist, kes on haigestunud rinnavähki.

Uus teenuste loetelu toob leevendust vähihaigetele>>

Rinnavähi varajase avastamise ja ennetustegevuse toetuseks saab roosasid linte soetada vähiliidust. Liidu rinnavähialase teavitustöö toetamiseks on oodatud ka annetused vähiliidu arveldusarvele (MTÜ Eesti Vähiliit a/a EE562200221002163986, märksõna Roosa Ruulib).

Terve Eestiga vähi vastu

2004. aastast alates on Eesti Vähiliit koostöös Eesti Haigekassaga korraldanud teavituskampaaniaid, et suurendada inimeste teadlikkust nii rinna- kui ka emakakaelavähist ning kutsuda naisi üles sõeluuringutes osalema.

Soome seade eemaldab kasvajaid ilma kiirituse ja lõikuseta>>

Aastatel 2012−2016 on rinnavähi sõeluuringutele kutsutud 298 454 naist ja keskmine hõlmatus on sellel perioodil olnud 57%.

Annetajate ja toetajate abiga ostis Eesti Vähiliit 10 aasta eest mammograafiabussi, mis võimaldab rinnauuringutele minna ka Lõuna- ja Kesk-Eesti väikelinnades ja alevites, kus ei ole statsionaarset mammograafi.

Tänu Tartu Ülikooli Kliinikumi spetsialistide abile on mammograafiabussis uuringuid tehes suudetud kasvatada sõeluuringus osalejate arvu ligikaudu 70%-ni.

2015. aastal diagnoositi Eestis 8662 vähi esmasjuhtu>>

Kümne aasta jooksul on mammograafiabussis uuringul käinud üle 70 000 naise. Rinnavähk on avastatud neist 298 naisel ja 85% juhtudest on haigus olnud avastamise momendil varases staadiumis. See tähendab, et ravitulemused on väga head ja võimalik on täielik tervistumine. 

Eesti Vähiliit on seisnud rinnavähi uuringu sihtgruppide laiendamise eest pikki aastaid. 2018. aastal toimus läbimurre ja lõpuks suurendati sihtgruppe.

Igapäevane klaas veini suurendab vähiteket>>

Eesti Vähiliit alustas 7. märtsil 2019 piletimüüki 13. septembril toimuvale heategevuslikule galakontserdile ja –õhtusöögile. Piletilevis läheb müüki 500 heategevusliku galakontserdi piletit ja välja saadetakse 150 personaalset toetuskutset galakontsertile ja –õhtusöögile, mille käigus allkirjastatakse Maailma vähideklaratsioon.

Maailma vähideklaratsiooni olulisemateks eesmärkideks on vähiennetuse ja vähiuuringute toetamine ning vähipatsientide ravivõimaluste kaasajastamine. Deklaratsiooniga on liitunud 116 riiki, Eesti sellega veel ühinenud ei ole.

Tagid:
ennetustöö, rinnavähk, mammograafia, Vähiliit, vähk

Peamised teemad