10:27 05. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Tervishoid
lühendatud link
5901

Eesti Haigekassa tellitud uuring näitab, et kuigi ennetus ja tasuta hambaravi on olukorda tasapisi parandamas, siis on Eesti laste hammaste tervis Euroopa keskmisega võrreldes ikka veel nigelam. Mis on selle põhjused ning millises Eesti piirkonnas on lapsed kõige enam riigi poolt pakutavat tasuta hambaravi kasutanud?

TALLINN, 10. mai — Sputnik. Eesti Haigekassa panustab üha enam suutervise olulisusele, toetades nii täiskasvanute kui ka laste hambaravi, edastas Haigekassa pressiteenistus.

"Lisaks teenuse rahastamisele on oluline koht ka teavitustööl, seda selleks, et tõsta suutervise alast teadlikkust ning suunata tervisekäitumist", räägib Taisi Kõiv, haigekassa avalike suhete ja tervise edenduse osakonnast.

Selle aasta esimese kolme kuuga on hambaarsti külastanud 63 818 last, 2018. aastal samal ajal oli neid 63 274.

Kõige tublimad hambaarsti külastajad on Saaremaa (37,7%), Jõgeva (31,9%) ja Hiiumaa lapsed (30,3%). Oluliselt vähem on hambaarsti juurde jõudnud Ida-Viru (24,3%) ja Lääne-Virumaa lapsed (24,3%).

Riik kutsub lapsi ja noori hammaste eest hoolt kandma>>

Üle 177 000 lapse ei ole aga sellel aastal veel kordagi hambaarsti juures käinud. Selleks, et ka need lapsed jõuaksid hambaarsti juurde, on vaja eelkõige vanema tahet ja eeskuju.

Eestis on laste hambaravi riigi poolt tasutud. Ajakirjanduslik eksperiment kinnitas, et kontrolliks võib saada aja isegi samaks päevaks. Samas oli ka kohti, kus tuleb oodata kauem, kuid kiire murega on tohtrid valmis aitama abivajajat ka lühikese etteteatamisega.

Haigekassa: viis müüti hambaravihüvitisest>>

Igal juhul keegi abita ei jää, ning ka suvel maal olles võib selle käigu ette võtta ja valida endale lähim hambaarst, kel vabu aegu pakkuda. Riigi toel laste hambaravi pakkuvad kliinikud leiab Eesti Haigekassa kodulehelt.

Lapse hammaste tervis on vanema südametunnistusel

Olulisel kohal on ennetus ehk regulaarne kontroll vähemalt kord aastas. Kõige olulisem on aga igapäevane suuhügieeni eest hoolitsemine.

Väiksemate laste puhul vajavad lapsed hambaid pestes vanemate abi, suuremad eelkõige eeskuju. Reegel on, et hambaid tuleb pesta kaks korda päevas kaks-kolm minutit. Pärast hambapesu peaks pasta välja sülitama, aga mitte suud loputama, sest siis on pasta mõju suurem.

Terviseamet: elavhõbedat sisaldavaid hambaplomme tasub vältida>>

Täiskasvanud ja lapsed, kellel on suus juba jäävhambad, peaksid enne hammaste pesemist kasutama ka hambaniiti.

Hambaharja valides on oluline leida just soft märgistusega hambahari, seda selleks, et igemed ja hambakaelad liiga tugevatest harjastest kannatada ei saaks.

"Tugev hammaste harjamine võib tulevikus kurvalt kätte maksta, sest siis võivad tagajärjeks olla paljastunud hambakaelad ja tundlikud hambad, tänu millele võib isegi jäätise söömine või külmema õhu sisse hingamine valulikkust põhjustada", räägib Kõiv.

Esimene visiit hambaarsti juurde tuleks teha siis, kui esimesed hambad on lõikunud või hiljemalt lapse kolme aastaseks saamisel.

"Oluline on vältida olukorda, kus esimese hambaarsti visiidi põhjuseks on valu, see võib jätta negatiivse mälestuse, mis ei taha kuidagi meelest minna", ütleb Kõiv.

Edaspidi peaks kontrollis käima iga kuue kuu järel. Suutervise huvides tuleb jälgida ka söömissagedust ja söögi-joogi tervislikkust ning jätma söögikordade vahele vähemalt kolm tundi pausi. Lapsed võiksid süüa rohkelt tooreid puu- ja juurvilju ning vähese suhkrusisaldusega toite ning janu korral juua vett. Teisi jooke on soovituslik juua söögikorra ajal.

2018. aastal läbi viidud 3-, 6- ja 12-aastaste Eesti laste suutervise uuring näitas, et kolmeaastaste laste seas oli tervete hammastega lapsi 71% ehk kaarieseravi vajas 29% lastest.

Hambaarstilt tuleks küsida proteeside ohutust tõendavat kinnituskirja>>

Kuueaastaste hulgas oli tervete piimahammastega lapsi 28% ning 58%-l lastest olid piimahammastes kohest ravi vajavad hambaaugud.

Kaheteistkümneaastaste seas oli tervete hammastega lapsi 32%, sh tervete jäävhammastega 39%.

Hambaravi 2018. aastal

Eestis elab veidi üle miljoni täiskasvanu, kellest vaid 21% kasutas möödunud aastal hambaravihüvitist. See on selge märk sellest, et vaatamata üle 11 miljoni euro maksumaksja raha laiali jagamisest on hambaravihüvitis Eesti inimestele jätkuvalt raskesti kättesaadav.

Hambaarsti juures
© Sputnik / Кирилл Брага

49 miljonit eurot tasus haigekassa inimeste hambaravi eest.

23,1 miljonit eurot suunas haigekassa laste hambahaiguste ennetusse ja 290 000 eurot suutervise edendusse.

62% 3–19-aastastest lastest käis hambaarsti juures.

85% elanikest jäi viimase hambaarsti külastusega rahule.

Üle 310 hambaravikabinetis üle Eesti saab kasutada täiskasvanute hambaravihüvitist.

223 000 täiskasvanud inimese hambaravihüvitise eest tasus haigekassa kokku üle 11 miljoni euro.

Tagid:
laps, Hambaarstide Liit, hambaarst

Peamised teemad