01:31 13. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1137
  • RUB70.0885
Erakorralise meditsiini osakonda pöördumine on taas tõusuteel

Erakorralise meditsiini osakonda pöördumine on taas tõusuteel

© Sputnik / Вадим Анцупов
Tervishoid
lühendatud link
42 0 0

Haiglate erakorralise meditsiini osakonda (EMO) pöördunud patsientide arv kasvas taas, olles viimaste aastate suurim, selgus Tervise Arengu Instituudi avaldatud andmetest.

TALLINN, 16. mai — Sputnik. Mullu pöördus EMO-sse 492 312 inimest ehk keskmiselt 1350 inimest päevas.

Kui aastatel 2015-2017 erakorraliste patsientide arv vähenes, siis mullu see taas. Patsiente oli rohkem nii laste kui täiskasvanute seas.

Viimati oli erakorraliste patsientide arv suurim 2014. aastal küündides 482 231 külastuseni, mida 2018. aasta külastused ületasid kahe protsendi võrra, teatas Tervise Arengu Instituut.

2018. aastal osutas erakorralist meditsiiniabi 19 haiglat. Erakorraliste patsientide arv suurenes enim üldhaiglates, 8,5 protsenti. Piirkondlikes haiglates oli kasv 2,5 ja keskhaiglates kolm protsenti võrreldes eelnenud aastaga.

Sikkut: esimene kõne tervisemure korral tuleks teha perearstile või -õele>>

Sarnaselt varasemate aastatega pöördusid patsiendid kõige enam EMO-sse ise (73 protsenti). Viiendik patsientidest toodi kiirabiga ja teistest raviasutustest suunati erakorralisse vastuvõttu kuus protsenti.

Ülejäänud tulid EMO-sse politsei saatel või tagasikutsel, näiteks kui patsiendi seisund halveneb või ta vajas korduvat protseduuri, või vajas erakorralist abi haigla oma tervishoiutöötaja.

Teistest raviasutusest suunatud patsientide või muul viisil saabunute arv aga vähenes. Enamik erakorralise meditsiiniabi patsientidest saadetakse pärast esmaabi osutamist koju ja viiendik patsientidest jäävad haiglaravile.

Vajab rõhutamist, et erakorraline meditsiin on mõeldud erakorralise haige abistamiseks ägeda haigestumise, trauma või mürgistuse korral. Aitamaks patsiendil otsustada, millisesse tervisehoiuasutusse oma probleemiga pöörduda, on haiglad koostanud infolehe.

Igasse maakonnakeskusesse tuleb tervisekeskus>>

Mullu novembris arutasid tervise- ja tööminister Riina Sikkut, Tallinna EMO-de ja kiirabi juhid ning Eesti Perearstide Seltsi esindajad võimalusi EMO-sse pöördumiste vähendamiseks.

Riigikontrolli EMO auditis leiti, et 57% juhtudest võiksid EMO-sse pöördunud patsiendid saada abi perearsti juurest.

Riigikontrolli audit tõi välja, et vältimatut abi vajavate patsientide osas praegu hästi ei tööta üldine tervishoiukorralduse kontseptsioon, et esmalt tuleb pöörduda perearsti juurde. Lahendusi on mitmeid.

Eesti parim kiirabibrigaad töötab Tallinna Kiirabis>>

Üks võimalus vähemalt Tallinna piirkonnas oleks üldarstiabi pakkuvate valvekeskuste loomine. Teine võimalik suund on saatekirjade ja e-konsultatsiooni süsteemi parem rakendamine erakorraliste haigete puhul. Kolmas tee on omaosalustasu tõstmine põhjendamatute EMO visiitide korral.

Ideid ja võimalusi on veel, mida hetkel intensiivselt arutatakse.

Tagid:
patsient, erakorraline arstiabi, erakorralise meditsiini osakond, kiirabi, EMO

Peamised teemad