09:11 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Tervishoid
lühendatud link
11001

Värske uuringu järgi kujutab isa kõrge vanus ohtu nii lapse kui ema tervisele. Vanusega isa viljakus kahaneb ning oht lapse tervisele suureneb. Probleemid tekivad juba pärast 35. eluaastat.

TALLINN, 17. mai — Sputnik. USA Rutgersi ülikooli teadlased soovitavad lapsesaamist edasi lükkavatele meestele panna oma sperma spermapanka enne 35. eluaastat. Viimane piir on meestel 45 eluaastat, on uuringute tulemused kokku võetud teadusajakirjas Maturitas, vahendas portaal Eestinen.

Palju on räägitud naiste puhul bioloogilisest kellast ja sellest, et naistel vanusega viljakus väheneb ja sellega seoses sündimus kukub. Laialt on levinud arvamus, et naistel tekivad probleemid pärast 35. eluaastat. Meestel kehtib sama asi, räägib uuringu läbi viinud teadlane Gloria Bachmann.

Võlg lapse ees on kõige alatum võlg, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Millisesse perre sünnivad lapsed>>

Vanusega oht lapse tervisele suureneb, näiteks sünnivad vanemas eas isaks saanute lapsed suurema tõenäosusega surnuna.

Üle 45 aasta vanuste isade lastel on suurem oht sündida enneaegsetena ja alakaalulistena. Sellele tulemusele jõuti laiaulatusliku uuringu tulemusel, kus võeti vaatluse alla üle 40 miljoni elusalt sündinud lapse andmed USA-s aastatel 2007-2016. Uuring avaldati ajakirjas British Medical Journal.

Üle 45-aastaste meest last ootavatel naistel on suurem oht haigestuda rasedusaegsesse diabeeti. Vanemas eas isade lastel esineb rohkem skisofreeniat. Skisofreenia oht suurenes kolm korda, kui võrreldi omavahel alla 25-aastaste ja üle 50-aastaste isade lapsi. Põhjus pole veel teada.

Kõige suuremat ohtu vanemas eas isade lastel kujutavadki vaimsed probleemid nagu skisofreenia ja autism.

Lapseea kasvajad nagu leukeemia ja ajukasvajad esinevad sagedamini samuti vanemas eas isaks saanute lastel. Lisaks on vanemas eas isade lastel suurem oht haigestuda mõnda geneetilisse haigusse. Oht suureneb lausa tuhat korda, aga juhtumeid on siiski väga vähe, Soome peale vaid mõned. Enamus eakate isade lapsi on siiski täiesti terved, vahendab Helsingin Sanomat.

Iga neljas 1. klassi laps on ülekaalus või rasvunud>>

Naised meesteta pole midagi, mehed naisteta pole sedagi, illustreeriv foto
© Sputnik / Денис Пастухов

Teadlaste väitel suurenevad vanemas eas isaks saamisel ohud põhjusel, et testosterooni on organismis vähem ja sperma kvaliteet on kehvem. DNA-s tekivad vanemas eas mutatsioonid ja see võib kaasa tuua arenguhäireid.

Soomes saavad nii mehed kui naised lapsi üha hilisemas eas. Kõigi sünnitajate keskmine vanus on Soomes 31,1 eluaastat ja esmasünnitajate puhul 29,4 eluaastat.

Ministeerium hakkab elatisvõlgnikke jõulisemalt survestama>>

Isaks saanud meeste keskmine vanus oli Soomes eelmisel aastal 33,5 eluaastat ja esmakordselt saadi isaks keskmiselt 31,4 aasta vanuselt. Probleeme pole nende meestega, kes esimest korda isaks saavad, vaid nendega, kes on teisel, kolmandal või enamal ringil abielus.

Meeste jaoks parim vanus lapsi saada on 25-30-aastaselt.

Soome arstid aga ei soovita spermapankade peale lootma jääda, sest sellised pangad on väga kallid ülal pidada.

Tagid:
sünniaeg, sünd, lapsed, naised, mehed

Peamised teemad