19:00 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Tervishoid
lühendatud link
Leetrid laastavad Euroopat (22)
11610

Eesti riikliku lennufirma Nordica reisil Kiievist Tallinna oli lennuki pardal leetritesse nakatunud reisija, kes võis saada nakkusallikaks oma naabritele.

TALLINN, 29. mai — Sputnik. Lennufirma Nordica on saatnud oma klientidele hoiatuskirjad selle kohta, et nad võisid lennul Ukraina pealinnast Eesti pealinna leetrite viirusega nakatuda. Oma kirjas viitab Nordica Eesti Terviseameti infole.

Ohtlik reisija Kiievist

13. mail Kiievist Tallinna saabunud reisil LO8312 viibis viiruse peiteperioodil lennuki pardal leetritesse haigestunud reisija, kes võis osutuda tema naabritele lennureisil nakatumise allikaks.

Leetrite vastu vaktsineerituse puudumise korral või selle tõve läbipõdenult on parem oma arstiga ühendust võtta, et vaktsineerimine läbi teha. Terviseamet tuletab meelde, et leetrite peiteperiood ulatub 7 päevast 21 päevani.

Leetrite tüüpilisteks sümptomiteks on kehatemperatuuri tõus 38 kraadini ja kõrgemale, köha, mõningane nohu, silma sidekesta põletik ning 3–5 päeva pärast ka nahalööve.

Terviseamet palub lennureisi LO8312 reisijatel kuni 2. juunini sääraste sümptomite ilmnemise korral ühendust võtta oma perearstiga ja teatada talle kokkupuutest leetrihaigega lennureisil Kiiev–Tallinn.

Epidemioloog nimetas häbiasjaks, et Euroopas leetritesse surrakse >>

Lennufirmast Nordica teatati, et 29. maiks ei olnud veel tuvastatud leetritesse nakatumist selle lennu reisijate hulgas ja avaldati lootust, et ka 2. juuniks jääb olukord samaks.

Kiiev saboteerib rahvusvahelist leetrite likvideerimise tegevuskava

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, kuidas Venemaa Riigiduuma saadik, Venemaa Teaduste Akadeemia akadeemik Gennadi Oništšenko Sputniku pressikonverentsil "Müüdid leetritest ja kogu tõde vaktsineerimisest: mis ähvardab Euroopat ja SRÜ riike" kõneles sellest, millised Euroopa riigid nimelt on praegusel ajal leetrite kasvulavadeks.

Геннадий Онищенко
© Sputnik / Кирилл Каллиников
Venemaa Teaduste Akadeemia akadeemik Gennadi Oništšenko

Oništšenko sõnutsi, kui varem olid leetrite peamisteks levikuallikateks "liberaalsuselt meelestatud" Prantsusmaa ja Saksamaa, siis praegusel ajal lähtub põhiline oht Ukrainast, kuna tema valitsus ei osta piisavas koguses vaktsiini ega korralda riiklikul tasemel vaktsineerimiskontrolli.

"See on halb, kuna Ukraina on võtnud endale rahvusvahelise leetrite likvideerimisprogrammi kohustused ega täida neid," lausus akadeemik.

Meedik tuletas meelde, et väljaspool oma kodumaad töötab pea mitu miljonit Ukraina kodanikku. "See on tohutu suur kohort, kes pidevalt sinna-tänna sõidab ja on potentsiaalseks leetrite laialikandjaks," toonitas ta.

Eesti elab läbi tõelist sissemarssi Ukrainast
Eesti ehitusturg kukub ukrainlasteta käpuli, illustreeriv foto
© Sputnik / Евгений Самарин

Eestis registreeritud hooajatööliste seas hoiavad Ukraina elanikud kindlalt esikohta, suurendades igal aastal tööjõurände statistilistes diagrammides oma osakaalu. 2018. aastal moodustasid Ukraina ukrainlastest kodanikud, kes on pärast 2014. aastal Kiievis toimunud riigipööret läinud välismaale teenistust otsima, Eestis ligi kolm neljandikku kõigist hooajatöölistest.

2016. aastal moodustasid ukrainlased Eestis registreeritud hooajatöölistest 68,8%, 2017. aastal 74,4% ning 2018. aastal kasvas ukrainlaste osakaal 78,2%-ni. Ühtekokku oli Eestis 2018. aastal registreeritud 15 524 Ukraina töölist.

2018. aasta lõpuks oli hooajaline tööluba ja Eesti ajutine elamisluba juba enam kui 12 000 Ukrainast saabunud inimesel. Seda on kümme korda rohkem kui 2014. aastal. Ukrainlastest töötajaskonna arv hakkas Eestis järsult kasvama 2017. aastast, mil kehtestati viisavabadus Ukraina ja Euroopa Liidu vahel.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Leetrid: sümptomid ja ennetamine
Teema:
Leetrid laastavad Euroopat (22)

Samal teemal

Nordica tühistas töötajate massilise haigestumise tõttu mitu lendu
Nordica juht pani ameti maha
Leetrid laastavad Euroopat
Tagid:
hoiatus, Terviseamet, Eesti, Ukraina, Tallinn, Kiiev, leetrid

Peamised teemad