15:56 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Tervishoid
lühendatud link
10210

Patsient saab edaspidi juhtudel, kui ta on saanud raviprotsessis välditavat kahju, pöörduda hüvitise taotlemiseks patsiendikindlustusfondi poole, kes juhtumit menetleb ja otsustab kahju hüvitamise.

TALLINN, 11. juuni — Sputnik. Sotsiaalministeeriumis valminud eelnõu järgi peaks kõik, kes osutavad raviteenust, liituma patsiendihüvitise süsteemiga. Seejärel maksaks arstide ravivead kuni saja tuhande euro ulatuses kinni kindlustusfond, edastas ERR.

Koos kindlustuse loomisega on kavas kaasajastada ka patsiendiohutuse süsteemi, et soodustada ravivigadest teavitamist ja nende ennetamist, teatas Sotisaalministeerium.

"Patsiendikindlustuse loomisega astume kogu tervishoiusüsteemiga uude ajastusse, kus patsientide huvid saavad senisest paremini kaitstud ning süsteem toetab ohutumat ja kvaliteetsemat ravi," ütles sotsiaalminister Tanel Kiik.

Toimiv lahendus kätkeb endas kahte sammu: kohustuslikku vastutuskindlustust tervishoiuteenuse osutajatele ning sellega koos ohujuhtumite registreerimise süsteemi loomist. Lisaks kaasajastatakse tervishoiutöötajate ja teenuse osutajate vastutuse regulatsiooni.

Eelnõu näeb ette uue kindlustussüsteemi rakendumise alates 1. juulist 2021. Uue süsteemi loomise juures on kõige olulisem välditavate ravivigade ja ohujuhtumite ennetus, sellistest juhtumitest õppimine ja nende ära hoidmine. 

Eesti Patsientide Liidu juhi Kadri Tammepuu sõnul vajab praegune süsteem muutmist, kuna õiglane kahjutasu jääb paljudele kättesaamatuks.

"Praegu saab inimene tervishoiuteenuse kohta hinnangu kohtust, kohtuväliselt komisjonilt või tervishoiuteenuse osutajalt endalt. Samas kinnitab praktika, et tavaliselt jäetakse kaebus esitamata," ütles Kadri Tammepuu.

"Põhjuseid selleks on palju: kas ei taheta meedikuga suhteid rikkuda, sest tema juures tuleb ju edasi käia, või tundub kaebamine hirmutava kogemusena. Tihti pole inimesel vaidluseks ka piisavalt teadmisi, aega, raha või võhma – tervis on selleks liiga halb. Nii on kibestumine neis inimestes kerge tekkima," lisas ta. 

Raske diagnoosiga lapsed Eesti riigieelarvesse ei sobi >>

Praegu saab inimene, kes ei ole rahul osutatud tervishoiuteenusega, pöörduda kaebusega raviasutuse poole või terviseametisse järelevalve teostamiseks. Samuti on võimalik tervishoiuteenuse kvaliteedi ekspertkomisjonist saada juhtumile eksperthinnang. Rahalise kahjunõudega on võimalik pöörduda kas samasse raviasutusse või kohtusse.

Uue süsteemi loomise eesmärk on muuta kahju hüvitamine kannatada saanud inimese jaoks võimalikult lihtsaks ja kiireks. Patsient saab edaspidi juhtudel, kui ta on saanud raviprotsessis välditavat kahju, pöörduda hüvitise taotlemiseks patsiendikindlustusfondi poole, kes juhtumit menetleb ja otsustab kahju hüvitamise.

Samas jääb patsiendile ka pärast fondist otsuse saamist võimalus pöörduda lepituskomisjoni poole otsuse vaidlustamiseks, kui ta otsusega ei nõustu. Lepituskomisjon luuakse terviseameti juurde.

Eesti Kindlustusseltside Liidu juhatuse liikme Andres Piirsalu sõnul lähtub patsiendikindlustuse eelnõu Skandinaavia riikide, ennekõike Soome eeskujust, kus kahjude hüvitamise mudel põhineb riigi ja erasektori koostööl.

Terviseamet viis  aasta algul läbi kampaania "Tervis pole naljaasi", millega sooviti tõsta inimeste teadlikkust ebaraviga seotud terviseohtudest ning rõhutada teaduspõhise tervishoiu eeliseid.

"Tahame meelde tuletada, et Eesti tervishoid on kvaliteetne ja usaldusväärne ning et tervisemurega tuleb alati pöörduda arsti poole," ütles põhja regionaalosakonna juhataja Ester Öpik.

Samal teemal

Leetrid laastavad Euroopat
Raske diagnoosiga lapsed Eesti riigieelarvesse ei sobi
Vereringeelundite haigused põhjustasid mullu üle poolte surmadest
Tagid:
kindlustus, ravi, hüvitis, Eesti, tervis

Peamised teemad