18:44 23. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Tervishoid
lühendatud link
48210

Eesti on jäänud üheks Euroopa narkoseirekeskuse aastaaruannete "peakangelaseks", edestades üledoosist tingitud surmade arvult kõiki teisi Euroliidu riike.

TALLINN, 12. juuni – Sputnik, Aleksei Toom. Väikest Eestit mainitakse Euroopa narkoseirekeskuse aastaaruandes liigagi sageli. Üks Euroliidu idapoolsematest riikidest paistab silma narkosõltlaste üledoosist tingitud surmade suure arvu poolest. Riigi on okupeerinud "Valge hiinlane", kirjutab Sputnik Eesti

Euroopa Komisjoni avaldatud Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse (EMCDDA) aastaaruande autorid mainivad Eestit riigina, kus narkootikumide sõltuvuses olevate inimeste suremus on kõige suurem. Värskete statistikaandmete põhjal on eksperdid järeldanud, et kõige rohkem inimesi kaotavad uimastite üledoseerimise tõttu Põhja-Euroopa riigid.

Ometi jäävad nad nende surmade elanikkonna suhtarvult kaugele maha väikesest Eestist, kus hukkub ligi 130 inimest miljoni elaniku kohta. Võrdluseks: Rootsis on selliseid ohvreid miljoni elaniku kohta umbes 92 ja Euroliidus keskmiselt on see kurb näitaja 40. 

Ida prefektuur paljastas alaealistele uimasteid müünud jõugu >>

Eksperdid märgivad, et Eesti politseiametnikud on kätte saanud märkimisväärses koguses toorainet trimetüülfentanüüli komponentide ebaseaduslikuks valmistamiseks. "Asjatundjad" kutsuvad seda tugevatoimelist sünteetilist narkootikumi "Valgeks hiinlaseks". Sedalaadi edukate operatsioonide korral on kombeks õiguskaitseorganeid kiita ja premeerida, kuid ühtlasi hinnata ka ligikaudseltki seda uimasti kogust, mida neil kätte saada ei ole õnnestunud ja teha selliste hinnangute põhjal järeldusi, mis antud juhul ei saa Eestit kuidagi rõõmustada.

Üledoseerimine ja räpased süstlad

Euroopa asutuse aruande põhjal ei ole eestimaalased teistest Euroliidu riikide elanikest millegi poolest paremad kokaiini ja kanepi tarvitamise osas, kuid ületavad paljusid sünteetiliste narkootiliste ainete, eriti fentanüüli ehk "Valge hiinlase" kasutamises. Enamasti alustatakse ekspertide teatel opioididest ja minnakse aja jooksul üle odavamatele ja "efektiivsematele" sünteetilistele narkootikumidele.

Karateklubi juhatuse liige: olin Eesti sportlaste vahistamisest šokeeritud >>

Naaberriigi Soome narkomaanid eelistavad kallimat kraami – buprenorfiini. Lätis "läheb hästi kaubaks" amfetamiin, Tšehhis metamfetamiin.

Eesti "edestab" aga kõiki teisi Euroliidu riike tublisti (üle 10 inimese tuhande elaniku kohta) süstitavate narkootikumide, sealhulgas sellesama fentanüüli tarvitamise "populaarsuselt". 

Samas eelarvelisi vahendeid narkomaanide raviks ja narkomaaniaga võitlemiseks kulutab Eesti ühe elaniku kohta märksa vähem kui jõukamad liikmesriigid. Selles osas jääb Eestist maha ainult Sloveenia.

Samal ajal mainib Euroliit räpaste süstalde kasutamisest tingitud HIV-nakkuse juhtude arvu vähenemist kogu Euroopa Liidus ja eriti Eestis. Viiruse saanud eestimaalaste arv, mis veel mõni aasta tagasi lõi kõikvõimalikke Euroopa "rekordeid", on oluliselt vähenenud, kuid on endiselt üks maailmajao kõrgemaid.

Aruande autorid ei ole püüdnud mõista ja seletada, miks vaatamata ilmsetele edasiminekutele paremuse poole on just nimelt Eesti jäänud viimastel kümnenditel üheks kõige enam narkomaania all kannatavaks riigiks Euroopas. Kuid on ilmselge, et miski siinse ühiskonna meeleoludes ning suhtumises elusse ja probleemidesse, aga ka politsei ja riigi enda ebapiisavalt tõhus narkootikumide levitamise kuritegelike süsteemide vastane tegevus ei lase Eestil terveneda.

Samal teemal

Eesti sportlaste narkomaffia võeti USA-s vahele
Venemaal räägiti EL-ist lähtuvast narkootikumide salakaubandusest
Eelmisel aastal suri narkootikumide üledoosi tõttu 110 Eesti elanikku
Tagid:
Eesti, Uimastite ja Narkosõltuvuste Euroopa Uuringute Keskus, uimastisõltlased, uimasti, metamfetamiin, amfetamiin

Peamised teemad