15:34 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Tervishoid
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
182 0 0

Kui seni olid leetritesse haigestunuteks täiskasvanud, kes nakatusid välismaal või kontaktist välismaalasega, siis nüüd levivad leetrid juba ka riigisiseselt, hoiatab Terviseamet.

TALLINN, 14. juuni — Sputnik. Lisaks leetritesse haigestunud Tallinna põhikooli õpilasele tuvastati leetrid ka kahel Lääne-Tallinna keskhaigla töötajal ja haiglas viibinud alla aastasel väikelapsel, kes nakatus leetritesse enne vaktsineerimist, teatab Terviseamet.

Kontaktsete väljaselgitamise ja vaktsineerimisega tegelevad nii Terviseamet kui Lääne-Tallinna keskhaigla, asjaolude väljaselgitamiseks on terviseamet haigla suhtes algatanud riikliku järelevalvemenetluse.

Terviseameti põhja regionaalosakonna juhataja Ester Öpiku sõnul tuleb leetrite levikusse suhtuda täie tõsidusega. "Kui seni olid leetritesse haigestunuteks täiskasvanud, kes nakatusid välismaal või kontaktist välismaalasega, siis nüüd levivad leetrid juba ka riigisiseselt," ütles ta.

Öpiku sõnul on oluline rõhutada, et leetrid on äärmiselt nakkav haigus, millel võivad olla rasked tüsistused – näiteks võivad haigusega kaasneda nii kopsupõletik, äge keskkõrvapõletik kui ajukelmepõletik.

Põhja-Tallinnas asuva põhikooli õpilasel tuvastati leetrid, laps polnud leetrite vastu vaktsineeritud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti neljapäeval.

Laps haigestus eelmise nädala reedel, haigustunnusteks olid esialgu palavik, köha ja nohu. Lööve tekkis kaks päeva hiljem, järgmisel päeval ehk kümnendal juunil haigestunu ka hospidaliseeriti. Eile sai leetritesse nakatumine laboratoorse kinnituse.

13. mail Kiievist Tallinna saabunud reisil LO8312 viibis viiruse peiteperioodil lennuki pardal leetritesse haigestunud reisija, kes võis osutuda tema naabritele lennureisil nakatumise allikaks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti maikuu lõpus.

Lennufirma Nordica on saatnud oma klientidele hoiatuskirjad selle kohta, et nad võisid lennul Ukraina pealinnast Eesti pealinna leetrite viirusega nakatuda. Oma kirjas viitab Nordica Eesti Terviseameti infole.

Terviseamet soovitab end leetrite vastu vaktsineerida soovivatel inimestel võtta ühendust oma perearstiga, kes soovi kohaselt vajaliku koguse vaktsiini saab ette tellida. Leetrite antikehasid organismis saab määrata tasulises laboris. Lisaks on võimalik vaktsineerida ka vaktsineerimiskabinetis.

Leetrid on väga nakkav haigus ning viiruse levikut saab piiritleda haigete varajase väljaselgitamisega, nende isoleerimise ja raviga. Oluline on kõikide lähikontaktsete väljaselgitamine, jälgimine inkubatsiooni perioodi jooksul ja vajadusel vaktsineerimine.

Leetritesse haigestunu on nakkusohtlik 4–5 päeva enne ja kuni 5 päeva pärast lööbe teket. Haiguse peiteaeg on kuni 21 päeva. Haigusel spetsiifilist ravi ei ole, leevendatakse vaid sümptomeid.

Maailma terviseorganisatsiooni ehk WHO andmetel kolmekordistus eelmisel aastal Euroopa regioonis haigestumine leetritesse – Euroopas registreeriti üle 114 000 haigestunu, neist üle 90 inimese suri.

Terviseamet soovitab lapsevanematel veenduda, et nende lapsed oleksid leetrite vastu vaktsineeritud. Lisainfot leiab terviseameti vaktsineerimisteemaliselt lehelt.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Leetrid: sümptomid ja ennetamine
Teema:
Tallinna uudised (327)

Samal teemal

Leetrid laastavad Euroopat
Tagid:
puhang, haigla, Tallinn, tervis, Eesti, leetrid

Peamised teemad