14:42 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Tervishoid
lühendatud link
91 0 0

Teadlased täheldasid, et kaltsiumist küllastatud veresoonte naastud sisaldavad muuhulgas rasva ja kolesterooli ning seetõttu põhjustab nende kuhjumine veresoonte lupjumist ja sellega kaasnevaid südame-veresoonkonna haigusi.

TALLINN, 19. juuni — Sputnik. Kõrge kaltsiumitase südame pärgarterites suurendab südame struktuurse anomaalia ohtu, mis viib südamepuudulikkuseni, teatab RIA Novosti viitega Ameerika Südameliidule

Kardioloogid uurisid 2499 noort vabatahtlikku. Kompuutertomograafiaga hindasid spetsialistid patsientide südame ja veresoonte seisundit ning võtsid koronaarsüsteemi proovid kaltsiumisisalduse indeksi (CAC) määramiseks. 15 ja 25 aastat hiljem fikseeriti näidud taas. Uuringus märgitakse, et viimasel juhul oli patsient ületanud 50. eluaasta rajajoone.

"Keskendusime vanusesegmendile nooremast täiseast kuni keskeani, kuna selle kategooria inimeste puhul on kõige paremini näha anomaaliaid, mis ei pruugi avalduda mingite sümptomitena, kuid hiljem suurendavad südameprobleemide ohtu," selgitas üks töö autoreist Henrique Turin Moreira Brasiilia São Paulo Ülikoolist.

Mölder: Tallinn rajab Lasnamäele tervisekeskuse >>

Uuringute käigus panid teadlased tähele, et CAC kasv kaasnes süstoolse vererõhu tõusu ja kõrgema kolesteroolitasemega. Lisaks suurenes koronaarsusteemi kaltsiumisisaldus vanuse suurenedes ja suhkurtõve intensiivistudes.

Kõrge CAC-ga patsiendid kannatasid 9% võrra sagedamini südame vasaku vatsakese paisumise ja 12% võrra sagedamini selle paksenemise ja laienemise all. Need struktuursed anomaaliad viivad ajapikku selleni, et südamel läheb raskeks verd edasi pumbata, mis põhjustab südamepuudulikkust.

Vereringeelundite haigused põhjustasid mullu üle poolte surmadest >>

Spetsialistid rõhutavad, et nende häirete ennetamine ja kontrolli all hoidmine on inimese elule ja tervisele erakordselt oluline ning seetõttu on tähtis need tuvastada just nooremas keskeas.

"Arvestades südamepuudulikkusest tingitud haigestumust ja suremust, on need järeldused olulised. Tulemused toonitavad riskitegurite ennetamise ja vähendamise tähtsust," märkis Ameerika Südameliidu liige Salim Virani.

Samal teemal

"Arstide süüasi": Trumpil ilmnesid probleemid tervisega
Meedikud taunivad alkoholiaktsiisi langetamist
Eesti rikkus Euroopa tubakadirektiivi: kahtlus on sotsiaaldemokraatidel
Suuremates haiglates saab anda geeniproovi
Tagid:
uuring, südame- ja veresoonkonna haigused, meditsiin

Peamised teemad