13:03 09. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0871
  • RUB82.1046
Tervishoid
lühendatud link
61 0 0

Eriarstide puudus Paldiskis ja Maardus sunnib nende linnade elanikke sõitma arstiabi järele Tallinna. Haigekassa loodab, et muudatuste tegemine uue teenuste osutamise konkursi tingimustesse võib olukorda parandada.

TALLINN, 22. juuli — Sputnik. Kahe suure Harjumaa linna — Paldiski ja Maardu — elanikke on tabanud terav eriarstide puudus kohapeal. See sunnib neid otsima abi Tallinnast ja võib pikendada pealinna meedikute niigi pikki järjekordi.

OÜ Paldiski Mediluks, kes osutab Eesti Haigekassaga sõlmitud lepingu alusel eriarstide vastuvõtu teenuseid Paldiskis, ei suutnud võita järjekordset konkurssi, kirjutab ERR viitega Postimehele.

Maardus aga pakub Kallavere haigla ainult naha- ja suguhaiguste arsti ning operatsioonijärgse taastusravi arsti vastuvõttu. Eriarstide puuduse tõttu kohapeal peavad nende kahe linna elanikud nüüd abi järele sõitma pealinna.

Haigekassas tunnistati, et probleem on olemas. Praegu arutavad asutuse spetsialistid, milliseid muudatusi tuleb teha järgmise konkursi tingimustesse, et teenuste pakkumine regioonides säiliks. Ametkond peab läbirääkimisi ka Tallinna haiglatega, et veenda neid korraldama eriarstide vastuvõttu Paldiskis ja Maardus, kuid seni tulemusteta.

Seejuures ütles Maardu linnavalitsuse pressiteenistuse juhataja Elena Katsuba: "Hoolimata asjaolust, et Haigekassa riikliku tellimuse konkursid ei julgusta meditsiinitöötajaid Maardusse tulema, ei ole mõeldav inimesi ilma meditsiinilise abita jätta."

Eestis määrati arsti raviveast tingitud hüvitise piirsuurus >>

"Seetõttu tegi Maardu linnavalitsus palju jõupingutusi, et katta osaliselt erialaarstide meditsiiniteenuste kulud, mida "Estmedica Tervise Keskus (OÜ Sillamäe Tervisekeskus) linnaelanikele osutab. Tänu mainitud omapoolsele rahastamisele jätkub neuroloogi ja kirurgi vastuvõtt Kallavere haiglas ka 2019. aastal," teatas Katsuba Sputnik Eestile.

Ta rõhutas ka, et hetkel jõudsid viimasesse etappi läbirääkimised teise meditsiinikeskusega, taastamaks günekoloogi vastuvõttu Maardu linnas.

Eestis on tervise ja heaolu vallas regionaalselt suured erinevused, illustreeriv foto
© Фото : Алексей Серов

Kui olukord ei muutu, võivad pealinna haiglate niigi pikad eriarstijärjekorrad muutuda veel pikemaks. Nagu Sputnik Eesti on teatanud, on Eesti elanikud korduvalt kritiseerinud kuudepikkuseid järjekordi eriarstide juurde. Sellegipoolest avaldas haigekassa mullu novembris aruande, mille kohaselt on Eestis täheldatud ravijärjekordade lühenemist.

Statistika näitab veel, et kiiret kasvu jätkab telemeditsiiniteenuste maht. 2018. aasta üheksa kuuga viisid arstid läbi 14 198 elektroonilist konsultatsiooni kogumaksumusega 222 000 eurot ehk neli korda rohkem kui samas ajavahemikus aasta varem.

Eriarstide teenuseid kasutas selle ajavahemiku jooksul 693 000 inimest. Kokku toimus 2018. aastal umbes kolm miljonit eriarsti ambulatoorset vastuvõttu.

Samal teemal

Autistlikud lapsed: kuidas vanemate hool ja mure ühiskonnas vastu kajab
Eesti laste tervis on EL-i kehvemate seas
Psühholoogilise esmaabi kriisimeeskond pakub abi suurõnnetuste puhul
Tagid:
eriarst, tervis, Paldiski, Maardu

Peamised teemad