09:50 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Tervishoid
lühendatud link
67 0 0

Suurbritannia teismeline kaotas nägemise ja peaaegu täiesti ka kuulmise pärast seda, kui oli kümne aasta vältel erilist dieeti pidanud.

TALLINN, 7. september — Sputnik. Ebatervislik toitumine võib viia raskete terviseriketeni. 7-aastaselt diagnoositi lapsel Suurbritannias selektiivne söömishäire, kuna poiss keeldus söömast tekstuuri tõttu puu- ja köögivilju, vahedab RIA Novosti osundusega Briti väljaandele Independent. 

Väljaanne märgib, et britt ei suutnud terviseseisundile vaatamata oma toiduvalikut muuta, nüüd aga on ta arstide järelevalve all ning tarbib vitamiine ja mineraale sisaldavaid toidulisandeid.

1986. aastal toimusid Roomas meeleavaldused restorani McDonald´s neljasajasse paika rajamise vastu. Kiirtoidule (fastfood) vastukaaluks asutasid kodanikuaktivistid liikumise slowfood (aeglane toit). Mullu oli sellel liikumisel ligikaudu sada tuhat järgijat 150 riigis. Euroopas toetab neid Euroopa Komisjon.

Tänavatoit
© Sputnik / Владимир Барсегян

Aja jooksul on see idee muutunud kontseptsiooniks slow living — kiirustamiseta elu. Tavade järgimine, looduslik päevarütm, süvenemine, selle kontseptsiooni veendunud pooldajad aitavad võidelda ülemaailmsete majanduskriiside ja halvenevate keskkonnatingimustega.

Austria teadur Marta Botta usub, et niisugusel kujul kehastuvad hoiakud kapitalismi vastu, mis mässib inimesi lõputusse tarbimisse, äritsemisse ja argisesse rabelemisse. Paljusid hirmutab teaduse kiireloomuline areng, millel piire ei paista, linnade igavene sebimine, sõltuvus fossiilkütustest. Inimesed ihkavad mingisugust vastuvoolu stressile, globaliseerumisele, massikultuurile.

"Slow living ei ole monoliitne subkultuur, nagu seda on näiteks punkarlus. See on pigem keskkonnahoidlik elustiil. See on suunatud mõtestatumale suhtumisele kõigesse, eeskätt tarbimisse. Näiteks olmeprügi vähendamisele, ümbertöödeldud materjalidest rõivaste kasutamisele," kommenteeris sotsioloog, riikliku uurimisülikooli Kõrgem Majanduskool teadur ning veebisõprade ja avalikkuse klubi koordinaator Polina Kolozaridi.

Lugege lisaks:

Samal teemal

TAI kaasas youtuberid noortele tervisliku toitumise põhimõtteid tutvustama
Arstid: tselluliidist on võimalik vabaneda
WHO: tervislik alkoholitarbimine on müüt
Saksa onkoloog nimetas parima viisi vähktõvest hoidumiseks
Tagid:
dieet, tervishoid, kiirtoit, tervishoid, Ühendkuningriik

Peamised teemad