06:30 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Tervishoid
lühendatud link
60 0 0

Terav perearstidest puudus võib saada reaalsuseks: paljud neist on juba jõudnud pensioniikka, uusi spetsialiste aga kasvab peale liiga vähe.

TALLINN, 18. september — Sputnik. Sotsiaalministeeriumis koostatakse musta stsenaariumi juhuks, kui riiklikku tervishoidu tabab terav perearstide puudus. 

Üks pakutavatest meetmetest on perearstide funktsiooni üleandmine haiglatele ehk sisuliselt tagasipöördumine enne perearsti institutsiooni sisseseadmist 1990. aastate lõpus eksisteerinud meditsiinilise teenindamise vormi juurde. 
Iga viies perearst (171 inimest) on jõudnud pensioniikka (65 aastat) ja võivad igal ajal teenitud puhkusele minna. Peale selle on meditsiinitöötajate tööalane väljaränne massiliseks muutunud — igal aastal lahkub Eestist üle kahesaja arsti ja õe.

Eestis töötab üle 800 perearsti, kes on Haigekassa koostööpartnerid ja tegutsevad äriühinguna. Perearstide täieliku nimekirja võib leida Haigekassa lepingupartnerite interaktiivselt kaardilt. 

Tehisintellekti tuleb enda heaks ära kasutada, illustratiivne foto
© Sputnik / Мария Котаева

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Sotsiaalministeerium on alates 2019. aastast laiendanud nende teenuste nimekirja, mis võimaldavad vähendada perearstide koormust ja kasutada aktiivsemalt kaugkonsultatsioone.

Alates 1. augustist on perearsti nõuandetelefonilt 1220 võimalik saada personaalset nõustamist. Kui patsient on nõus andma oma isikuandmed, võib konsulteeriv perearst anda täpsemat nõu, sest tal on juurdepääs kõigile analüüsidele, patsiendile kirjutatud ravimitele ja haigestumiste nimekirjale.

Peale selle saab selline "telefoniarst" välja kirjutada ravimite digiretsepte, mida patsient oma perearsti retsepti alusel juba tarvitab. Esimesed 5 minutit sellist kõnet on tasuta (välja arvatud Starmani ja Tele2 võrgus), seejärel rakendub kohaliku kõne hind.

Lisaks arendatakse alates 2019. aastast aktiivselt igakülgset pereteraapiat ja vanemlike harjumuste arendamist, mis aitavad lapsevanematel ja täisealistel paremini orienteeruda haiguse sümptomites ja ravida neid perearsti poole pöördumata.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Tulevased perearstid saavad põhjalikuma väljaõppe
"Õed tagasi tervishoidu" programmi kaudu on naasnud tervishoidu ligi 100 õde
Erakorralise meditsiini osakonda pöördumine on taas tõusuteel
Tervisemure korral helista perearsti nõuandetelefonil 1220
Tagid:
Eesti Haigekassa, perearst, sotsiaalministeerium, tervishoid, Eesti

Peamised teemad