21:35 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Tervishoid
lühendatud link
650 0 0

Enesetappude ennetamisele pühendatud ülemaailmse vaimse tervise päeva auks avaldas Eesti sotsiaalministeerium kurva statistika enesetappude arvu kohta.

TALLINN, 10. oktoober – Sputnik. Igal aastal sureb väikeses ja demograafilise kriisi käes kannatavas Eestis enesetapu läbi umbes kakssada inimest. Sellised andmed avaldas sotsiaalministeerium ülemaailmsel vaimse tervise päeval, mis on sel aastal pühendatud enesetappude ennetamisele.

Ministri arvates on enesetapud Eestis äärmiselt tõsiseks ja mitmetahuliseks probleemiks, sest igal aastal sureb seeläbi rohkem inimesi kui tulekahjudes, vee- ja liiklusõnnetustes.

"Iga suitsiid on tragöödia, mis mõjutab perekondi, kogukondi ning millel on pikaajaline mõju eelkõige lahkunu lähedastele, aga ka ühiskonnale tervikuna," rõhutas ta.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Hingehädadega inimeste arv kasvab Eestis mühinal

Peame olema inimeste suhtes tähelepanelikumad

Samas on enesetappude vältimine võimalik, ehkki mitte kerge. Teaduslikud uuringud näitavad, et õigeaegselt märgatud probleemid ja osutatud abi võivad elusid päästa.

"See vajab meie kõigi ühist ja järjepidevat pingutust, samuti tõenduspõhiseid sekkumisi alates laste ja noorte kasvutingimuste parandamisest ning vaimse tervise probleemide ennetamisest kuni tõhusa ravini," ütles Kiik.

Танель Кийк
© Sputnik / Денис Пастухов
Sotsiaalminister Tanel Kiik

Ministri arvates muutub inimese vaimne tervis kogu elu jooksul ja seetõttu on vaja teda iga päev jälgida. "Oleme toeks ja abiks nii endale, oma lähedastele kui kõigile meie ümber," lõpetas Kiik.

2018. aastal suri Eestis enesetappude tagajärjel 196 inimest. Hinnanguliselt tuleb Eestis iga enesetapu kohta 25 enesetapukatset.

Värskete uuringute kohaselt võib üks enesetapp tõsiselt mõjutada 60 või isegi 135 inimest. See tähendab, et igal aastal muutub Eestis enesetappude tõttu 12 000–26 500 inimest psühholoogiliselt haavatavaks – neil on suurenenud oht nii füüsiliste kui ka vaimsete haiguste tekkeks ning ka suitsiidi sooritamiseks.

Ülemaailmse vaimse tervise päeva eesmärk on suurendada inimeste teadlikkust vaimse tervise valdkonnast ja hajutada eelarvamusi psüühikahäirete osas. Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel sureb maailmas igal aastal enesetappude tagajärjel umbes 800 000 inimest. 15–29-aastaste isikute seas on suitsiid surmapõhjuste hulgas teisel kohal.

"Vaimse tervise ja heaolu koalitsioon" korraldas Eesti Rahvusraamatukogus ülemaailmse vaimse tervise päeva puhul näituse "Eluline ja oluline".

Kuidas oma ligimese elu päästa

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Tartu ülikooli teaduskoordinaatori Liis Roovälja sõnul on peamisteks riskiteguriteks meessugu, üksindus, olmeprobleemide lahendamise raskused, psüühikahäired, enesetapumõtted ja muidugi ka enesetapukatsed. Ta märkis, et terviseasutused ei registreeri sageli enesetapukatseid.

"Enesetapu läbi hukkunud on sattunud viimasel eluaastal sagedamini EMO-sse, kusjuures suitsiidikatseid tervishoiuasutustes sageli ei registreerita. See tähendab, et lisaks lähedaste ja sõprade tähelepanelikkusele kodus, koolis, tööl ja mujal aitaks enesetappusid ära hoida ka tervishoiusüsteemi aktiivsem sekkumine," ütles ta.

Suitsiidide ennetamiseks on ekspertide sõnul vaja abivajajaid õigel ajal märgata, laiendada psüühikahäirete ja sõltuvuste (alkoholism, narkomaania), aga ka krooniliste haiguste all kannatavate inimeste abistamise võimalusi.

Kuidas inimest enesetapu eest hoida:

  • Kuulake ta ära. Lase inimesel oma mure ära rääkida ja küsi täpsustavaid küsimusi. Mida konkreetsem tema enesetapuplaan on, seda suurem on oht.
  • Rääkige tema lähedastega.
  • Aidake leida spetsialist, kelle poole võib vajaliku abi saamiseks pöörduda.
  • Kui oht on suur, siis ärge jätke inimest üksi.
  • Võimaluse korral pöörduge abi saamiseks psühhiaatri poole, kui võimalus puudub, kutsuge kiirabi.
Euroopa Liidu suurimate enesetappude arvudega riigid

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Vaimse tervise kuul on fookuses noored
Meelerahu ja tasakaalu hoidmine toob noortele parema vaimse tervise
Vaimse puudega inimesed loobuvad ravist
Kuni neljandik lastest kannatab vaimse tervise probleemide käes
Tagid:
Tanel Kiik, sotsiaalministeerium, vaimne tervis, suitsiid, enesetapp

Peamised teemad