16:03 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Tervishoid
lühendatud link
8810

Euroopa epidemioloogid on mures leegionäride haiguse levikutempo pärast – tegu on raske kopsupõletiku vormiga, mis oli varem põhjapoolsetel laiuskraadidel eksootiline. Kliima soojenemine võimaldab teadlaste sõnul ohtlikel bakteritel edukalt põhjapoole liikuda.

TALLINN, 16. oktoober — Sputnik, Aleksei Toom. Bonni ülikooli kliinikumi Hügieeni- ja terviseinstituut teatab, et viimastel aastatel on Euroopas kasvamas oht veel ühe haiguse levimiseks, mis varem ohustas ainult lõunapoolsete riikide elanikke.

Euroopas levivate ohtlike eksootiliste nakkuste loendisse on viimastel aastatel lisandunud leegionäride haigus. Selliste varem eksootiliste haiguste, nagu Lääne-Niiluse palaviku, denge ja zika puhanguid ei peeta enam sugugi võimatuks ka Euroopas.

Leegionäride haigus ei ole Eesti terviseameti statistika kohaselt Baltimaades levinud (vähemalt seni): möödunud - 2018. aastal registreeriti riigis 18 haigusjuhtu, mida on siiski kahe juhtumi võrra rohkem kui aasta varem. 2019. aasta septembri seisuga on registreeritud 10 haigusjuhtu. Kõik nakatunud tõid nakkuse teadaolevalt kaasa reisidelt "soojadesse" riikidesse.

Tuleb läbi viia täiendavad testid

Samal ajal registreeritakse Saksamaal igal aastal kuni 30 tuhat haigusjuhtu, väidab Bonni ülikooli kliinikumi Hügieeni ja tervise instituudi direktor Martin Exner Euractiv-ile antud intervjuus.

Professor Exner peab haiguse leviku ainsaks seletuseks kliimasoojenemist. Bakter levib veetolmus, millega niisutatakse siseõhku näiteks suurtes tsentraliseeritud kliimaseadmetega linnahoonetes. Ta võib varjuda ka duššide äravoolu seisva veega haisulukkudes.

Haiguse suhtes on kõige haavatavamad üle 50-aastased inimesed ja need, kes ei saa kiidelda tugeva immuunsussüsteemiga.

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) eksperdid usuvad, et eksootiliste haiguste juhtumite arvu suurenemist põhjustab Euroopa vananev rahvastik, aga muidugi ka inimeste võimaluste laienemine maailmas reisimiseks. Bakterid ootavad oma ohvreid soojade riikide hotellitubade duširuumides, mille teenindajad desinfitseerimisele erilist tähelepanu ei pööra.

Kuid kuna leegionäride ja muude varem haruldaste tõbede juhtumeid hakatakse üha sagedamini registreerima Euroopa laiuskraadidel, on teadlased hakanud rääkima vajadusest testida vett. See puudutab ka joogivett, mida EL riikides patogeenide esinemise osas loomulikult niigi hoolikalt uuritakse, kuid seniste testide loend ei sisalda näiteks Legionella bakteri olemasolu kontrollimist.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Katku puhangust Madagaskari saarel ja reisipiirangust Seišellidel
Aasta esimene nädal: grippi haigestunute arv kasvas
HIVist on saanud krooniline nakkushaigus
Sotsiaalminister kavandab tasuta vaktsineerimist leetrihaigetega kontaktis olnutele
Tagid:
surm, kliimasoojenemine, haigus, Euroopa

Peamised teemad