08:57 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Tervishoid
lühendatud link
10

Haigekassa tunnistab, et uurib hoolega iga tervishoiuteenuste osutamise juhtumit ja õigusrikkumiste avastamisel nõuab kulude hüvitamist. Ükskõik, kas jutt käib roolijoodikust, kaklejast või valesti haiguslehe vormistanud töötajast.

TALLINN, 6. detsember — Sputnik. Igal aastal esitab Eesti Haigekassa inimestele ja tervishoiuasutustele paar tuhat tagasinõuet, mille kogusumma on mõni miljonit eurot. Sellest teatas kassa pressiteenistus märkides, et taolised tegevused on seotud põhjendamatute ravikindlustuskuludega.

Enamik selliseid nõudeid esitatakse nende vastu, kes on teise inimese tervisele kahju tekitanud. Haigekassal tuleb tihti nõuda tagasimakseid ka inimestelt, kellele on alusetult makstud ravikindlustushüvitisi. Enamasti on need haigushüvitised ehk hüvitised haiguslehel oldud päevade eest.

Tagasinõudeid võidakse esitada ka tervishoiuasutustele, kus arstid on osutanud alusetult tervishoiuteenuseid, esitanud valeandmeid või väljastanud valesti haiguslehti või retseptiravimeid.

Konkreetsed juhtumid

Juhul, kui inimese tervis on kannatada saanud liiklusõnnetuse tagajärjel, esitab haigekassa ravikulude hüvitamise nõude kindlustusseltsile. Ravikulud võivad hõlmata tervishoiuteenuste arveid, ajutise töövõimetuse hüvitisi ja ravimihüvitisi.

2018. aastal esitas haigekassa 815 liiklusõnnetustega seotud tagasinõuet kogusummas 837 000 eurot.

Kui üks isik on tekitanud teisele isikule vigastusi, näiteks kakluses, on haigekassal täielik õigus nõuda kahju tekitajalt kulude hüvitamist. Seega peab isik, kes on teisele isikule kahju tekitanud, hüvitama kannatanu ravikulud, töövõimetuspäevad ja ravimid.

"Tervishoiu korraldamine ei ole kaugeltki odav ettevõtmine, ja paljud teadvustavad seda alles siis, kui neil tuleb hüvitada ohvri ravikulud, mis ulatuvad tuhandetesse, kui mitte kümnetesse tuhandetesse eurodesse," kommenteeris taolisi juhtumeid haigekassa nõuete osakonna juhataja Jelena Kont.

Enamasti nõuab haigekassa tervishoiukulud tagasi isikutelt, kes on karistusseadustiku järgi kehalises väärkohtlemises süüdi mõistetud. "Enamasti käib jutt traumadest, mis on tekkinud suhete klaarimise, alkoholi tarvitamise või olmevägivalla tagajärjel," selgitas Kont.

2018. aastal esitas haigekassa füüsilistele isikutele 407 taolist varalise kahju hüvitamise nõuet kogusummas 706 096 eurot.

Haigekassa väljamakstud raha tagastamist nõutakse ka siis, kui inimene on saanud haigushüvitist alusetult. Näiteks siis, kui töölt vabastamise periood on valesti märgitud või isik on haiguslehe kehtivusajal tegelikult tööl käinud või puhkusel olnud.

Kui avastatakse, et hüvitis on makstud alusetult, võib haigekassa pärast isikult täiendavate andmete küsimist peatada hüvitise maksmise või pidada asjaomase summa kinni järgmise perioodi hüvitisest.

2018. aastal esitas haigekassa 270 haigushüvitise tagasinõuet kogusummas 53 527 eurot.

Tuleb ette ka juhtumeid, kus haigekassa ei nõua kulude hüvitamist mitte inimeselt, vaid tervishoiuasutuselt, mille arst on alusetult väljastanud haiguslehe. "Me koostame tagasinõude sel juhul, kui oleme kontrolli käigus tuvastanud ja tõestanud sellise haiguslehe väära väljastamise, mille alusel oleme maksnud inimesele hüvitist," lisas Kont.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Haigekassa rahastab sugurakkude külmutamist
Haigekassa: viis müüti hambaravihüvitisest
Haigekassa lubas Lasnamäe skandaalsest olukorrast õppust võtta
Mullu maksis haigekassa 186 000 inimesele töövõimetushüvitisi
Terviseametini jõuab üha enam teavet tervishoiu puudustest
Tagid:
patsiendid, kulud, Eesti Haigekassa, tervishoid

Peamised teemad