00:47 24. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB74.1694
Kapo pidas kinni Tallinna Sadama hooldusosakonna juhataja.

Kapo pidas kinni Tallinna Sadama hooldusosakonna juhataja

© Sputnik / Вадим Анцупов
Vahejuhtumid
lühendatud link
42 0 0

Kaitsepolitsei pidas möödunud nädalal kinni Tallinna Sadama hooldusosakonna juhataja Martin Paide, sellest kirjutab Postimees.

TALLINN, 19. mai — Sputnik. Tallinna Sadamat puudutava kriminaalmenetluse raames pidas kaitsepolitsei Martin Paide kinni läinud nädalal, kinnitas riigiprokuratuur. Läbiotsimised viidi läbi tema elu- ja töökohas. Paidet kahtlustatakse altkäemaksu võtmises ja ürokuratuur tema vahistamist ei taotlenud.

Paide ise kinnitas, et ei ole altkäemaksu võtnud. "Ma ei ole seda teinud ja rohkem ei ole mul midagi kommenteerida," ütles Paide, toonitades, et talle esitatud kahtlustus on täiesti alusetu, teatab BNS.

Küsimusele, miks ta ikkagi kinni peeti ja mis alusel talle kahtlustus võidi esitada, vastas Paide: "Ma ei tea, ei oska öelda. Ma ei soovi sel teemal rääkida."

Tallinna sadama turundus- kommunikatsioonijuht Sirle Arro kinnitas, et Paide ei tööta eelmisest nädalast Tallinna Sadamas. "Kuna talle esitati kahtlustus, ta ise ja Tallinna Sadam pidas neid piisavalt tõsisteks, siis ta ise esitas avalduse omal soovil lahkumiseks. Aga see oli ka sadama soov," ütles Arro.

Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm ütles, et tal ei ole väga palju infot Martin Paide kahtlustuse sisu kohta. Talle oli teada vaid Paide puutumus Kiili ja Kaljurannaga, keda kahtlustatakse altkäemaksu võtmises.

"Kui sügav see puutumus täpselt oli, seda ma ei tea. Kuid see informatsioon, mis meil oli, viis selleni, et tänaseks on Martin Paide usalduse kaotuse tõttu Tallinna Sadamast lahkunud ja seda meie initsiatiivil," rääkis Kalm. "Puutumus oli siiski niivõrd oluline, et edasine koostöö ei olnud enam võimalik," lisas ta.

Küsimusele, kas Paide ise kinnitas juhatusele, et pole altkäemaksu võtnud, vastas Kalm, et selgitusi nad õigupoolest ei kuulnudki. "Meile ta paraku selgitusi väga ei andnud ja see panigi meid tõsiselt asja üle järele mõtlema," märkis Kalm.

Kalmu kinnitusel on Tallinna Sadamast lahkumas ka õigusosakonna juhataja Toomas Tralla ja kommertsjuht Erik Ringmaa. Nende lahkumine on seotud siiski 1. maist käivitunud struktuurimuudatustega, mitte käimasoleva kriminaalmenetlusega. "Seda tahan ma kindlasti toonitada," rõhutas Kalm, lisades, et Tralla ja Ringmaa näol on tegemist ausate inimeste ja oma ala asjatundjatega.

Paide oli endise sadama asejuhi, kuriteos kahtlustatava Allan Kiili lähim abiline. Paidele kuriteokahtlustuse esitamine ei hakka pidurdama sadamajuhtide kriminaalasja kohtusse jõudmist, sest uurimist juhtiv riigiprokuratuur ootab siiani vastuseid mitmetele rahvusvahelistele õigusabipalvetele. Samuti vajavad sama kriminaalasja raames siiani selgitamist jäälõhkuja Botnica ostutehingu asjaolud. Kõige optimistlikumate prognooside kohaselt võiks uurimine lõpule jõuda sügiseks.

Kaitsepolitsei pidas Tallinna Sadama juhatuse endised liikmed Allan Kiili ja Ain Kaljuranna kinni mullu 26. augustil kahtlustatuna altkäemaksu võtmises. Samal päeval peeti kinni ka kolm altkäemaksu andmises ja kolm selle vahendamises kahtlustatavat. Nemad pääsesid 28. augustiks kõik vabadusse. Hiljem on kahtlustuse saanud ka kaks Poola laevatehasega seotud isikut.

Riigiprokuratuuri kinnitusel käivitus kriminaalmenetlus Kiili ja Kaljuranna tegevuse uurimiseks küll läinud aastal, kuid kogutud tõendid annavad alust arvata, et võimalikud korruptiivsed tehingud ulatuvad juba aastasse 2009.

Kahtlustuse keskne tehing on riigiprokuratuuri kinnitusel parvlaevahange ning uurimisandmetel tekitab kahtlusi laevade tellimine just Poolast.

Harju maakohus vabastas tänavu 5. jaanuaril korruptsioonis kahtlustatavad Ain Kaljuranna ja Allan Kiili vahi alt, edaspidi peavad nad olema olema elektroonilise järelevalve all.

 

Peamised teemad