16:47 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Vahejuhtumid
lühendatud link
54 0 0

Harju maakohus mõistis neljapäeval Tallinna Kesklinna keskerakondlasest vanema Alar Nääme omastamises süüdi ja määras talle rahalise karistuse.

TALLINN, 30. juuni — Sputnik. Kohtu hinnangul on Nääme süü omastamises tõendatud ja tal tuleb selle eest tasuda rahaline karistus 200 päevamäära ulatuses, mis Nääme sissetulekut arvestades teeb 6300 eurot.

Sellist karistus nõudis Näämele eelnevalt ka prokurör, tema kaitsja aga taotles õigeksmõistmist. Menetluspooltel on võimalik Harju maakohtu neljapäevase otsuse peale esitada apellatsioonkaebust Tallinna ringkonnakohtusse, teatas BNS.

Prokurör tõi mai lõpus muuhulgas esile, et lisaks linna raha kasutamisele oma valimiskampaanias rakendas ta valimiste nimel enda huvides tööle ka kesklinna linnaosa valitsuse töötajaid. Näiteks käisid osad Nääme alluvad korduvalt Valgas Nääme valimisüllitisi jagamas.

Prokurör tõi esile, et kui Nääme väitel oli kõnealuste ürituste näol tegemist Tallinna kesklinna linnaosa ja Valga linna vahelisest koostöölepingust lähtuvate üritustega, siis tõendid viitavad üheselt, et tegemist oli Nääme isiklike valimisüritustega. Isegi Valga linnapea saatis kontsertide eel Näämele e-kirja, milles soovitas üritused ära jätta, kuna neid ei saa tõlgendada kahe omavalitsuse vahelise koostööüritusena, märkis prokurör.

Prokuröri hinnangul ei saa toimunud üritusi lugeda omavalitsuste koostöötegevusteks, vaid tegemist oli Nääme katsega varjata toimunu tegelikku sisu, mis oli valimisürituste läbiviimine ja selle rahastamine linnaosa eelarvest. Seega oleks pidanud ürituste kulud tasuma kas Nääme ise või Keskerakond, mitte linnaosa, märkis prokurör.

Kui Tallinna linn on märkinud, et nemad Nääme tegevuse tõttu ei ole kahju saanud, siis prokuröri hinnangul ei vabasta see Näämet vastutusest.

Nääme kaitsja leidis seevastu, et tema kaitsealuse süü on tõendamata. Kaitsja tõi muuhulgas esile, et väidetav kannatanu ehk Tallinna linnavõim on kinnitanud, et ei näe endale tekitatud kahju. Samuti asus kaitsja seisukohale, et kõnealuste kontsertide näol ei olnud tegemist valimisüritustega, vaid kahe omavalitsuse koostöölepingu raames korraldatud kultuuriüritustega, mille kulude katmine linna eelarvest oli põhjendatud.

Eeluurimisel kogutud andmete järgi korraldas Nääme Valga elanike kontsertidele kutsumise flaieritega, mis ühtlasi tutvustasid Näämet kui riigikokku kandideerijat, sisaldasid Keskerakonna sümboolikat ja kandidaadi valimislubadusi.

Nääme on meediale kinnitanud, et süüdistus esitati talle juba enne jõule ja endal ta süüd ei näe.

Nääme oli toona Keskerakonna riigikogu kandidaat Valga-, Võru- ja Põlvamaal.

Kriminaalasja uuris kaitsepolitsei ning uurimist juhtis riigiprokuratuur.

Alar Nääme kaebab edasi Harju maakohtu neljapäevase otsuse, millega ta jäi süüdi omastamises, tagasi astuda Nääme ei kavatse,

Nääme sõnul oli otsus talle üllatav, kuna see oli süüdismõistev. "Lähen nüüd koju, teen sporti ja pärast pean perega nõu," ütles Nääme. Tema sõnul ei näe ta põhjust tagasiastumiseks, kuna ta ennast süüdi eu tunne ning ja neljapäevane kohtuotsus ei ole jõustunud.

 

Peamised teemad