07:50 22. Oktoober 2017
Tallinn0°C
Kuula otse
Foto on illustratiivne

USA diplomaadid osutusid valemeesteks. Erinevust aga ei märganud keegi

© Flickr / Chairman of the Joint Chiefs of Staff
Vahejuhtumid
lühendatud link
4010

USA konsulaadi sildi ja Ameerika Ühendriikide lipu all tegutses Ghana pealinnas kümme aastat kuritegelik sündikaat.

TALLINN, 11. detsember — Sputnik. Võltskonsulaat pesitses vanaldases hoones, mille lookas katuse kohal aga lehvis uhkelt tähe-triibu plagu ning sees rippus seinal Back Obama portree. Kõige huvitavam on see, et sealt väljastati ehtsaid viisasid, vahendab Sputniku raadio.

USA konsulaadi sildi ja Ameerika Ühendriikide lipu all tegutses Ghana pealinnas kümme aastat kuritegelik sündikaat. Kuritegelik grupeering, mis hõlmas endas Ghana ja Türgi kodanikke, oli spetsialiseerunud USA-sse sisenemiseks vajalike võltsdokumentide valmistamisele. Libasaatkond pesitses vanaldases kahekorruselises roosas majas, mille katusel lehvis tähe-triibuline lipp ning siseruumis rippus seinal Barack Obama portree.

See lihtne maskeering koos järjekordade puudumisega kindlustas võltsdiplomaatidele stabiilse ja ilmselt üsna priske sissetuleku. Ameerika sünnitunnistuse valmistamine, näiteks, maksis seal kuus tuhat dollarit. Aga mis peamine — ei mingeid liigseid küsimusi ega kordusvisiite. Risti vastupidi USA tõelisele saatkonnale. Viimatimainitu paikneb hästiturvatud hoones Ghana pealinna südames ja selle ees looklevad viisataotlejate pikad järjekorrad. Ja ka kõiki formaalsusi üheainsa külastuskorraga lahendada ei ole võimalik.

Aga reklaami see ametlik diplomaatiline esindus mõistagi ei vaja. Seevastu libaesindus ei koonerdanud oma teenusepakkumiste kuulutustega linna tänavatel. Kõige üllatavamaks selles loos osutus asjaolu, et märkimisväärne osa viisadest — ning neid andsid Accra sulid välja nii sissesõiduks USA-sse kui ka EL-i — olid erinevalt asutusest endast täiesti ehtsad. Ega tekitanud ligi kümne aasta vältel ei USA ega Euroopa piirivalveametnikes mingeid küsitavusi.

USA Riigidepartemangust kinnitatakse, et kurjategijad andsid ametnikele altkäemaksu saamaks endale ehtsaid viisablankette. Tõsi küll, ei täpsustata nende pistisevõtjate rahvuslikku kuuluvust, kes mõistliku hinna eest Ameerikat müüsid. Või siis äärmisel juhul tema dokumente.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
viisa, konsulaat, sulid, Ghana, USA

Peamised teemad