13:15 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Vahejuhtumid
lühendatud link
24210

Ka Eesti kauplustesse ja kiirsöögikohtadesse võis kvaliteetse loomaliha sildi all sattuda haigete hobuste liha – politsei avastas üleeuroopalise ulatusega kriminaalse ettevõtte

TALLINN, 17. juuli – Sputnik, Aleksei Toom. Ka eestimaalaste poolt viimastel aastatel kiirsöögikohtadest ostetud ja ära söödud burgerid võisid olla valmistatud hoopiski mitte looma-, vaid hobuselihast. Hispaania võimud ja Europol paljastasid üleeuroopalise kuritegeliku organisatsiooni, mis turustas loomaliha pähe vanade ja haigete hobuste liha.

Europoli peakorteri pressiteatest ei selgu, kui kaua, millistes kogustes ja millistes riikides kahtlustatavad loomaliha pähe hobuseliha turustasid. Siiski võib arvata, et selline skeem ei saanud toimida eriti kaua, sest toiduainete kvaliteedikontrolli süsteem Euroopa riikides on üsna operatiivne ja efektiivne.

Kuritegeliku organisatsiooni esimene "jälg" avastati 2013. aastal Iirimaal, kus võimud leidsid loomalihaburgerist hobuseliha. Hobuseliha omakorda sisaldas tugevatoimelist valuvaigistava, põletikuvastase ja palavikku alandava toimega preparaati fenüülbutasoon, mille olemasolu andis alust arvata, et hukatud loom oli haige.

Eesti ja Euroopa Liidu kaubanduspartnerid >>

Iirlaste alustatud uurimine hõlmas kümneid liha ja külmutatud toiduaineid käitlevaid ettevõtteid ja kiirtoidurestoranide kette, mille töötajad aitasid uurimisel lõpuks välja jõuda konkreetse inimese – hollandlaseni, kelle nime Europoli pressiteenistus ei nimeta. Teada on vaid, et hobusekasvatajate ringkondades on ta üsna tuntud tegelane, kuid tema asukohast ei teadnud politsei tol ajal midagi konkreetset.

Rahvusvaheline kriminaalne ettevõte

Seega muutus uurimine kiiresti rahvusvaheliseks ja selle ulatus kasvas sedavõrd, kuidas politseile selgus kuritegeliku organisatsiooni haare.

Uurimisele panid punkti Hispaania õiguskaitseorganid 2016. aastal. 

Hispaania rahvuskaardi keskkonnakaitseteenistus viis läbi operatsiooni "Gasell" (miks just gasell sai hobustehukkajate tegevust tõkestava operatsiooni sümboliks, jääb selgusetuks). Hispaanlased räägivad, et neid tegi ärevaks ülemäärane aktiivsus hobuselihaturul. Kaardiväelased avastasid läbiviidud läbiotsimiste ja kontrollimiste käigus petuskeemi, milles osalejad hukkasid kahes tapamajas haigeid ja kurnatud hobuseid ja teisi loomi, mille kohta oli algdokumentides märgitud, et nende liha on "toiduks kõlbmatu".

Eestis ja Rootsis on müügil ohtliku nakkusega tomatid >>

Hobuseid toodi tapamajadesse Portugalist ja paljudest kohtadest Põhja-Hispaanias. Liha töödeldi ja saadeti siis edasi Belgiasse, mida peetakse Euroopa Liidu üheks peamiseks hobuseliha eksportööriks. Selleks, et varjata nii loomade, kui ka liha päritolu, võltsiti saatedokumente ja "manipuleeriti" isegi hukatud loomade mikrokiipe. On selge, et sellise suurusjärgu "ettevõte" vajas eraldi "tsehhi" võltsdokumentide valmistamiseks ja logistika korraldamiseks.

Hispaania rahvuskaardil õnnestus Iiri politsei alustatu lõpule viia — nad tuvastasid "tuntud" kollandlase, kellele heidetakse ette, et nii iirlased, kui ka teiste Euroopa riikide elanikud sõid haigete hobuste liha sisaldanud burgereid. Ettevõtte arvatav eestvedaja elas jõukal järjel Hispaania linnas Alicantes, kust ta juhtis hobuste kokkuostu ja nende liha müügioperatsioone. Igas riigis, kust haigeid hobuseid kokku osteti või kus loomaliha sildi all hobuseliha varuti oli liidril oma usaldusisik, kes kureeris talle alluvat "rahvuslikku turgu".

Kurjategijate haare oli lai

Europoli teatel jõudsid uurijad järeldusele, et Hispaania oli vaid hollandlase kontrollitava üleeuroopalise võrgustiku väike element. Pealik ise vahistati Belgias kohalike võimude ja Hispaania rahvuskaardi jõupingutuste tulemusena.

Mais kaubavahetus hoogustus >>

Vahistamisi pandi toime ka Prantsusmaal, Portugalis, Itaalias, Rumeenias, Šveitsis ja Ühendkuningriigis.

Kokku vahistati selle Hispaania rahvuskaardi ja Europali edulaooks saanud suure kriminaalasja raames 66 isikut, nende pangakontod blokeeriti, nendelt võeti ära kalleid liiklusvahendeid ja muud väärtusliku vara.

Eestit ega teisi Balti riike Europoli teates ei mainita, kuid märgitakse, et võltsitud dokumentidega hobuselihapartiisid võis nende aastate jooksul sattuda kõikidesse EL riikidesse ja ka väljapoole EL piire, mida kinnitavad Hispaanias ja teistes Euroopa riikides asuvates tapamajades ja lihatöötlemisettevõtetes võetud proovid. Kahtlustatavad eelistasid turustada sellist liha väljaspool Hispaaniat.

Kaubavahetuse kasv jätkub >>

Lihaäriga tegelevatel Eesti ettevõtetel tasuks ilmselt meenutada, kas ka neilgi pole tulnud tegemist teha Hollandi ärimehega, kes soovis kokku osta vanu ja haiged hobuseid võis siis, vastupidi, pakkus müüa "kvaliteetset" loomaliha.

Tagid:
loomaliha, kiirtoit, haige, hobune, kuritegevus, liha, Europol, Hispaania, Euroopa

Peamised teemad