06:40 22. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1354
 • RUB74.3534
Võimas maavärin Indoneesias nõudis 82 inimelu

Võimas maavärin Indoneesias nõudis 82 inimelu

© AFP 2018 / Aulia Ahmad
Vahejuhtumid
lühendatud link
43 0 0

Indoneesia Lomboki saart pühapäeval raputanud võimsas maavärinas magnituudiga 7,0 sai vähemalt 82 inimest surma ja sajad vigastada, teatas esmaspäeval riigi kriisiameti pressiesindaja Sutopo Purwo Nugroho.

TALLINN, 6. august — Sputnik. Maa-alused tõuked purustasid tuhandeid maju ning põhjustasid paanikat kohalike elanike ja turistide seas. Maavärinat oli tunda ka naabersaarel Balil, vahendas ERR. Maavärina kese oli Karnawatist idas, kolle vaid 10,5 kilomeetri sügavusel.

2004. aasta India ookeani maavärinas ning sellele järgnenud tsunamis hukkus Sri Lankal, Indias, Indoneesias, Tais, Malaisias, Maldiividel ja mujal India ookeani äärsetel aladel kokku 230 000–280 000 inimest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti viidates Vikipeediale.

Maavärin Jaapanis — unikaalsed kaadrid >>

2004. aasta India ookeani maavärin ehk Suur Sumatra-Andamani maavärin‎ oli maavärin, mis leidis aset 26. detsembril 2004 kell 00:58:53 maailmaaja järgi (kell 7:58:53 kohaliku aja järgi). Maavärina epitsenter oli India ookeanis Sumatra põhjaosast lääne pool.

Maavärina võimsus oli 9,0 magnituudi Kanamori skaala järgi. See oli võimsaim maavärin pärast 9,2-magnituudist suure reede maavärinat 1964, mille kese oli Alaska lähedal, ning võimsuselt neljas alates 1900. aastast.

Maavärin tekitas tsunami, mida nimetatakse sageli Aasia tsunamiks. Tsunami laastas Indoneesia, Sri Lanka, India, Tai ja teiste maade randu. Lained jõudsid ka Somaaliasse, mis asub maavärina epitsentrist 4500 km kaugusel. Randu üleujutavate lainete kõrgus oli kuni 30 meetrit.

Tsunami tagajärjel hukkus üle 230 000 inimese. Soome president Sauli Niinistö elas koos oma pojaga tsunami üle Tais lambiposti külge klammerdudes, edastab Vikipeedia.

Iraagi-Iraani piiril aset leidnud maavärina tagajärjed>>

Eestis kinoekraanidele jõudis 2016. aasta lõpus vene-armeenia koostööfilm "Maavärin", mis on pühendatud 1988. aasta sündmustele Armeenias, kus ränk looduskatastroof haaras peaaegu poole vabariigi territooriumist. Maavärin purustas Spitaki, Leninakani, Kirovakani ja Stepanavani linna ning lisaks veel üle 300 küla ja asula, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
hukkunud, looduskatastroof, maavärin, ohvrid, kriisiamet, Päästeamet, Lomboki saar, Indoneesia

Peamised teemad

 • Baltimaade suurimat panka kahtlustatakse mõeldamatus, illustreeriv foto

  Tuleb välja, et Swedbanki kaudu pesti Baltimaades "tumedatest" riikidest tulnud suuri rahasummasid. Kes sellise teabe välja kaevas, on ametlikult teadmata, kuid välja öeldi see Rootsi televisiooni suu läbi. Ja nüüd vappuvad kõik kolm Balti vabariiki kui palavikus.

  34
 • Ukraina töölised avaldavad meelt, illustreeriv foto

  Eesti kaitsepolitsei (KaPo) juhi asetäitja Martin Arpo ütles majandusjulgeolekukonverentsil Eesti 100Pluss Visioon esinedes, et järsult suurenenud venekeelse tööjõu sissevool mõjutab integratsiooniprotsessi edukust riigis.

  19
 • Vladimir Putin Novosibirskis noori teadlasi premeerimas

  Kui jälgite tähelepanelikult president Putini Föderaalkogule esitatud sõnumit ning LKA direktori Gina Haspeli ja Rahvusliku Julgeoleku nõuniku Dan Coatsi poolt hiljuti USA seadusandjatele tutvustatud ühisaruande sisu, võite leida mitmeid väga huvitavaid ühispunkte.

  56