01:27 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Vahejuhtumid
lühendatud link
Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavasi vahistamine (11)
7410

Kahe riigireetmises kahtlustatava kinnipidamine annab tõestust meie vastuluure ja pädevate asutuste tugevusest ning kompromissitusest riigivastaste kuritegude vastu võitlemisel. Tegu on erakordselt häiriva ja kahetsusväärse juhtumiga, kommenteeris kaitseminister Jüri Luik.

TALLINN, 5. september — Sputnik. "Uurimine käib ning kriminaalasja menetlevad riigiprokuratuur ja kaitsepolitseiamet, kes uurimise ajal juhtunut kommenteerida saavad," vahendas Kaitseministeerium minister Luige sõnu.

Riigiprokuratuur kahtlustab kaht meest riigireetmises >>

Kaitseminister teatas, et loob kolmapäeval komisjoni, mille eesmärk on tuvastada tekitatud kahju ulatus, meetmed selle kahju vähendamiseks ja tulevaste riskide maandamiseks. Komisjoni hakkab juhtima kaitseministeeriumi kantsler Kristjan Prikk.

"Kaitseväe tegevuse aluseks on usaldus, ilma selleta pole võimalik efektiivset riigikaitset organiseerida. Ja me usaldame oma inimesi ka edaspidi! Samas need, kes asuvad riigireetmise teele, leitakse üles ja nad saavad karistatud," sõnas Luik.

Esmaspäeval pidas kaitsepolitsei riigireetmises kahtlustatavana kinni kaks meest, Deniss Metsavasi ja Pjotr Volini. Kuriteo toimepanemise ajal töötas Metsavas Kaitseväe peastaabis, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigi peaprokurör Lavly Perling avaldas pressikonverentsil, et üks kahtlustatavatest on major Deniss Metsavas (s 1980), kes kuriteo toimepanemise ajal töötas Kaitseväe peastaabis. Teine on Metsavase isa Pjotr Volin (s 1953). Mõlemad on Eesti Vabariigi kodanikud.

Kahtlustuse järgi edastasid mehed Eesti riigisaladusi ja salastatud välisteavet Venemaa Relvajõudude Kindralstaabi Luurepeavalitsusele. Juurdepääs riigisaladusele oli Metsavasel, kuid neid edastasid mõlemad.

Eesti vahetas Artjom Zintšenko Raivo Susi vastu >>

Edastatud on nii riigisiseseid kui ka välisteavet sisaldavaid dokumente. Menetlus on kestnud praeguseks vaid mõned päevad ja uurimise huvides saab öelda vähe. On teada, et kuriteod on toime pandud vähemalt viie aasta jooksul kuni vahi alla võtmiseni 3. septembril. Menetlust juhib prokurör Inna Ombler.

Venemaa eriteenistused uurivad Moskvas kinni peetud eestlasest lennundusärimehe Raivo Susi spionaažiasja
© Sputnik / Виталий Белоусов

Kaitseväe juhataja kindral Riho Terrase sõnul on riigikaitsesse löödud oluline haav. Major Metsavas teenis alates 2000. aastast tegevteenistuses ja suutis endast jätta mulje kui pädevast ja pühendunud ohvitserist. Terrase sõnul oli tegu siiski reeturiga ja kogu kaitseväe inimestele on see emotsionaalne löök.

"Kahe Eesti kodaniku kinnipidamine riigireetmises kahtlustatavatena on sügavalt häiriv juhtum. Riigireetmine on üks rängemaid kuritegusid, sest salaja ja vaenulikult tegutsedes on petetud kõigi Eestimaa inimeste ning meie liitlaste usaldust," kommenteeris peaminister Jüri Ratas.

"Riigireetmise avastamine on kahtlemata Eesti vastuluure ning teiste pädevate asutuste tõsise ja professionaalse töö tulemus. Tänane uudis on üheselt mõistetav sõnum — igale süüdlasele jõutakse ükskord jälile ning iga selline tegu saab karistatud," ütles Ratas.

Teema:
Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavasi vahistamine (11)
Tagid:
kahtlustatav, kinnipidamine, vahejuhtum, riigireetmine, kaitseministeerium, KaPo, Eesti kaitsevägi, Deniss Metsavas, Pjotr Volin, Jüri Luik, Venemaa, Eesti

Peamised teemad