20:54 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Vahejuhtumid
lühendatud link
38230

Oma arvamust Eesti tuntud sportlaste vahistamisest kahtlustatuna narkootikumidega kauplemises ja rahapesus ning mitmesuguste võitluskunstide esindajatega seotud iganenud stereotüüpide kohta nõustus portaalile Sputnik Eesti avaldama karateklubi Iman juhatuse liige Vadim Gri.

TALLINN, 27. september — Sputnik, Deniss Pastuhhov. USA narkovastase võitluse ameti (DEA) salaoperatsiooni käigus avastati uimastiäri tugevatoimelise narkootikumi fentanüüliga ja rahapesu, mille eestvedamises kahtlustatakse kaht Eesti tuntud karatetreenerit – Amid Magerramovit ja Jevgeni Bõkovit.

DEA pöördus juulis New Yorgi kohtu poole Jevgeni Bõkovi, Amid Magerramovi ja ka Nikolai Niftalijevi ja Vitali Voronjuki vahistamismääruse saamiseks. 4. septembril peeti kõik neli politsei poolt Eestis kinni ja praegusel ajal ootavad nad USA-le väljaandmist.

Eesti sportlaste narkomaffia võeti USA-s vahele >>

Bõkov ja Magerramov töötasid viimasel ajal treeneritena karateklubis Iman. Sputnik Eesti palus kommentaari klubi juhatuse liikmelt Vadim Grilt, kes ütles, et tunneb Bõkovit ja Magerramovit väga ammu ja uudis tema kolleegide vahistamisest ja väidetavast osalusest kriminaalses tegevuses osutus tema jaoks šokeerivaks ootamatuseks.

Venemaa peaminister Dmitri Medvedev
© Sputnik / Александр Астафьев

"Ma elasin läbi šoki, jahmatuse ja hirmu. Jahmatuse selle üle, et ei olnud mingeid sündmusi, mitte mingisuguseid vihjeid, mis võinuks olla seotud sellega, milles neid kahtlustatakse," märkis ta.

Vadim Gri on kindel, et juhul kui ajalehes kirjeldatud juhtum koos seal esinevate sadade tuhandete eurode suuruste rahasummadega on tõesti elus aset leidnud, siis poleks klubil Iman, nagu ka treeneritel olnud mingisuguseid rahalisi raskusi: "Treenerite endi rahaline olukord ei olnud sugugi roosiline – see on fakt, meie organisatsioonil oli keeruline olukord – see on fakt. Kas niiviisi oleks olnud, kui nad oleks pööritanus suuri rahasummasid?!"

Gri tunneb oma sõnul Amid Magerramovit ja Jevgeni Bõkovit peaaegu kogu oma elu ja tunneb neid professionaalsete treeneritena ning omal ajal kaalukate saavutustega heade sportlastena.

"Amid on Tallinnas üldiselt tuntud kui superhea lastetreener. Tuhat inimest on meie organisatsioonist läbi käinud ja lapsevanemate tänusõnu nende treenerite aadressil olen ma isiklikult tõdenud ja kuulnud palju kordi," lausus Gri.

Tal on juhtunu üle kurb meel, kuna oletab, et see uudis avaldab igal juhul negatiivset mõju klubile Iman ja veelgi enamgi võitluskunstidesse suhtumisele Eestis tervikuna.

Eesti pole fentanüüliprobleemiga üksi >>

"Seda ei tahaks mitte sugugi. Ma kutsun inimesi üles loobuma stereotüüpidest, et igasugune käsivõitlus tähendab tingimata kuritegevust. Sest see ei ole üldsegi nii. Teil tasuks näha meie sportlasi, ausalt. Need on noored ja intelligentsed poisid. Neil ei ole midagi ühist nende tobedate stereotüüpidega, mis eksisteerivad nõukogudejärgses ruumis justkui 90. aastate ripatsina: poksija on bandiit, karateka vägivallatseja ja mõrtsukas. Sugugi ei tahaks, et kahtlustustest niisuguses stereotüübid välja kujuneksid," nentis Gri.

"Ma olen kindel, et tegemist on kas eksituse või siis fabritseeritud looga. Ma ei usu seda süžeed krimifilmist, minu kolleegid on täiesti teistsuguse moraalse positsiooniga, teiste prioroteetidega ja eluväärtustega mehed," on Gri veendunud.

Ta lausus, et tänasel päeval on pool Eesti koondise kadettidest ja juunioridest pärit klubist Iman. Ja kahe treeneri kaotus on klubi jaoks tohutu kaotus – moraalne, füüsiline ja rahaline. Vadim Gri ise kavatseb kujunenud olukorras oma tegutsemist jätkata.

"Poistel tuleb valmistuda tähtsateks välismaisteks võistlusteks, läbida valikvoor maailma ja Euroopa meistrivõistlustele ning mitte anda voli emotsioonidele. Ma ei ole ainult treener, vaid ka mentor. Me võimaldame poistele tee, mida mööda nad soovi korral edasi lähevad ja meie teel ei ole kohta kuritegevusele," ütles Vadim Gri.

Otsuse kahtlusaluste süü või süütuse kohta saab langetada ainult kohus, kellel tuleb kaaluda süüdistuse tõendusmaterjalide piisavust. Juurdluse üksikasju esialgu ei avaldata. Sputnik Eesti jääb selle kohtuasja kulgu jälgima.

Tagid:
karateklubi, sportlased, fentanüül, treener, narkootikum, rahapesu, kinnipidamine, sport, Iman, DEA, Vadim Gri, Amid Magerramov, Jevgeni Bõkov, Eesti, USA

Peamised teemad