05:33 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Vahejuhtumid
lühendatud link
11111

Eesti koolide haldamise infosüsteemist lekkisid sadade laste isikuandmed, muuhulgas laste iseloomustused ja hinnangud laste vaimsele tervisele.

TALLINN, 15. oktoober — Sputnik. Dokumentidega tutvunud ametniku sõnul olid muuhulgas nähtavad laste terviseandmed, logopeedilised andmed ja ka näiteks iseloomustused, mida lasteaiad kirjutavad kooli minevatele lastele. Kanal 2 uudistesaate "Radar" teatel olid lisaks näha ka psühhiaatrilised hinnangud laste vaimsele tervisele, edastab digi- ja tehnoloogiaportaal geenius.ee.

Süüdi ebapädevad koolitöötajad, kes ei osanud dokumente üles laadida

Koolide haldamise infosüsteemi (EKIS) omanik on haridus- ja teadusministeerium. Esialgse info põhjal ei olnud andmed lekkinud infosüsteemi probleemi tõttu, vaid EKISe kasutajaks olevate koolide töötajad laadisid süsteemi dokumente lohakalt või teadmatusest.

Ministeerium on intsidendist teavitanud andmekaitse inspektsiooni, samuti on õiguskantsler alustanud koolide teavitamist tuletamaks meelde isikuandmete kaitset haridusasutustes.

Laste andmed olid näha teistele koolide haldamise infosüsteemi kasutamisele, kuhu pääseb spetsiaalsete paroolidega. Seega, igaüks meist siiski andmetele ligi ei saa.

Lekkinud andmed olid sellised, mis oleksid pidanud olema nähtavad ainult lapsevanemale ja lapse õpetajale. Antud juhul said aga nendega tutvuda ka teised koolipere liikmed.

PPA: igast sõnumist, pildist või teost veebis jääb jälg >>

Ühelt poolt on see lihtsalt ebamugav, sest delikaatsed andmed lapse kohta ei peaks olema kõigile õpetajatele näha. Teisalt võivad pahatahtlikud andmeid kurjasti tarvitada, selle läbi nii last kui vanemaid šantažeerida.

25. mail jõustus Euroopa Liidus Isikuandmete kaitse üldmäärus (GDPR), mis tegi internetikasutajate õiguste kaitse rangemaks. Samal päeval seoses üldmääruse rikkumisega esitati Facebook-i ning WhatsApp-i ja Instagram-i vastu hagid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tallinna Lastehaigla psühhiaatriateenistuse juhataja dr Anne Kleinbergi sõnul kannatab kuni neljandik Eesti lastest ja noorukitest mingit laadi vaimse tervise probleemi käes, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti septembris.

Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna abilinnapea Tõnis Mölderi sõnul tuleb senisest oluliselt suuremat tähelepanu pöörata vaimsele tervisele ning ka probleemide märkamisele ja ennetamisele.

"Statistika näitab, et vaimse tervise probleemid on süvenemas ning on tähtis, et meil oleksid professionaalsed asutused, kust inimesed saaksid abi ning ei peaks olema oma murega üksi," ütles Mölder.

Nutitelefoni jõllitamine teeb teismelised õnnetuks >>

Eesti on Euroopa silmis digiriik, tehnoloogiateadlik, uutele lahendustele suunatud, progressiivne ja paindlik väikeriik. Riik toetab sel aastal enam kui seitsme miljoni euroga koolide digitaristute ja digioskuste õpetamise uuele tasemele viimist. Digiseadmed jõudsid koolidesse uue õppeaasta alguses, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
õpilased, vaimne tervis, infosüsteemid, andmed, kool, Eesti

Peamised teemad