12:53 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Vahejuhtumid
lühendatud link
40001

Sputnik Eesti korrespondent käis Kakumäel ja ajas juttu Tallinna linnajao elanikega, kus kaks last surid gaasimürgistusse. Naabrid arvavad, et juhtunu põhjuseks võis olla vingugaasi levik.

ТАLLINN, 16. oktoober — Sputnik, Angelina Mandrõka. Eesti Päästeameti töötajad kontrollisid pärast tragöödiat ümberkaudseid eramuid ja registreerisid mõned tillukesed, kuid mitte ohtlikud gaasilekked. Samal ajal on kohalikud elanikud hakanud tõsiselt mõtlema oma kodudesse asjaomaste andurite paigaldamisele.

© Sputnik / Владимир Новиков
Sputnik Eesti korrespondent käis Kakumäel ja ajas juttu Tallinna linnajao elanikega, kus kaks last surid gaasimürgistusse

13. oktoobril juhtus pealinna Kakumäe eramupiirkonnas Vismeistri tänaval traagiline õnnetus – kaks last, üks nelja- ja teine seitsme-aastane, surid gaasimürgistusse. Majas viibinud vanemad ja üks kaheaastane laps õnnestus päästa ning nad toimetati haiglasse.

Probleem võis peituda ventilatsioonis

Kakumäe elanik Hannes räkis portaalile Sputnik Eesti sellest, mida ta asumis juhtunust kuulnud oli. Temal on kodus samuti gaasikatel, aga enda pärast ta ei karda, kuna kutsub igal aastal kohale asjaomase teenistuse, kes viib läbi gaasiühenduste kontrolli ja teeb seadmete hoolduse. 

Житель района Какумяэ Ханнес
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kakumäe elanik Hannes

"Mingeid muutusi gaasivarustuses ei ole meil olnud. Ma kuulsin, et neil inimestel oli probleeme ventilatsiooniga. Aga kui täpsemalt, siis ventilatsioonitoru ütles üles, vingugaas hakkas otse majja imbuma," ütleb Hannes.

Tema sõnul tulid Päästeameti töötajad pärast juhtunut temagi koju kontrolli tegema. Hannesel kodus mingeid probleeme ei tuvastatud, tema gaasiseadmestiku paigaldus vastab kõigile sellekohastele nõuetele.

Uurimine aitab tuvastada täpse põhjuse

Naaber Dmitri elab Vismeistri tänaval juba kaksteist aastat. Ta teatas portaalile Sputnik Eesti, et selles piirkonnas on paigaldatud gaasitrass ja gaasitarned on tsentraliseeritud.

"Ühed ütlevad, et naabritel tekkis üldine gaasileke, teised aga ütlevad, et kõiges on süüdi vingugaas. Gaasilekke saab tuvastada, aga vingugaas on väga salakaval, seda on võimatu näha või tajuda," ütles ta.

Tallinnast leiti kahe lapse gaasimürgistuse kahtlusega surnukehad >>

Dmitri on kindel, et juhtunu uurimine aitab asetleidnu tõelise põhjuse kindlaks teha. Tema kodus on gaasiseadmega ruum viidud väljapole maja piire ja mingisuguseid probleeme seadmetega ei ole kunagi esinenud. Igal aastal kutsub Dmitri kohale spetsialistid, kes teostavad katla plaanipärase hoolduse.

Naabrid tahavad paigaldada vingugaasiandurid

Jekaterina oma naabritega suhelnud ega nendega isiklikult tuttav ei olnud, kuid teab, et selles majas elasid nad juba üsna ammu. Räägitakse, jätkab ta, et lapsed surid just vingugaasi läbi.

"Neil olevat nagu olnud probleeme ventilatsiooniga, kas oli väljalasketoru valesti paigaldatud või oli see aja jooksul paigast nihkunud," ütleb Jekaterina.

Naabrinaine teatas, et kuulu järgi näitas kannatanud perekonna katel mingit riket, andis veateate ja lülitus neljal korral välja, aga nad ei pööranud sellele erilist tähelepanu. Tema sõnul kontrollisid spetsialistid pärast juhtunut kõik majad elamurajoonis üle, kuid midagi ohtlikku ei avastatud. Mõnedes majades registreeriti gaasilekked, ent need olid imeväikesed.

Жительница района Какумяэ Екатерина
© Sputnik / Вадим Анцупов
Jekaterina oma naabritega suhelnud ega nendega isiklikult tuttav ei olnud

Jekaterina ütles, et kaheaastane laps on raskes seisundis reanimatsioonis, vanemad on samuti haiglas, kuid nende elud ohus ei ole. Nüüd on kõik naabrid mõelnud sellele, et paigaldada oma kodudesse vingugaasiandurid, lisas ta.

Päästjad kutsuvad üles õigeaegselt kontrollima gaasiseadmete korrasolekut

Seoses tragöödiaga pöördus Eesti Päästeamet riigi elanike poole üleskutsega mitte unustada, et majapidamise gaasiseadmeid tuleb tingimata vähemalt kord aastas kontrollida ja hooldada.

Esimeste gaasilekke tunnusmärkide ilmnemisel tuleb viivitamatult avada uksed ja aknad ning kohale kutsuda vastav tehniline teenistus lekkekoha väljaselgitamiseks.

Kannatanutel ilmnevad majapidamisgaasi-mürgistuse tunnuste ilmnedes tuleks otsekohe kutsuda kiirabi. Gaasimürgistuse tunnusteks on oksendamine, peapööritus, peavalu, topeltnägemine ja unisus.

Vaata videost, mis juhtub organismiga, kui inimene vingugaasi sisse hingab:

Tagid:
vingugaas, reportaaž, tragöödia, gaas, surm, lapsed, Sputnik Eesti, Kakumäe, Eesti, Tallinn

Peamised teemad