01:52 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Vahejuhtumid
lühendatud link
48301

Venemaa suursaatkonna esindajad rääkisid portaalile Sputnik Eesti konsulaarabist, mida arreteeritud üliõpilasele Aleksei Vassiljevile anti ja sellest, miks ajalehes kirjeldatu tundub kahtlane.

TALLINN, 16. oktoober — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Venemaa suursaatkonnast Eestis kinnitati portaalile Sputnik Eesti, et Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) Virumaa kolledži üliõpilasele, Venemaa kodanik Aleksei Vassiljevile anti kõikvõimalikku abi, isegi arvestades seda, et ta ise keeldus esialgu kohtumisest konsulaarosakonna töötajatega. Ainuüksi Vassiljevi eeluurimise ajal vahi all viibimise jooksul Tallinnas kohtus konsulaarametnik temaga seitse korda.

Aleksei Vassiljev on Venemaa Föderatsiooni kodanik, kes õppis programmeerimist Kohtla-Jarvel. 4. novembril 2017 sõitis ta nädalavahetuseks oma kodulinna, Leningradi oblastis asuvasse Kingissepa linna, kuid peeti Narva piiripunktis kinni. Kaks päeva hiljem võttis Harju maakohus ta vahi alla.

Kapo pidas kinni väidetava FSB agendi >>

2018. aasta märtsis mõisteti Aleksei Vassiljevile karistuseks neli aastat vangistust kahe sätte alusel: karistusseadustiku § 233 alusel, mis näeb ette karistuse välismaalase poolt toimepandud Eesti Vabariigi iseseisvuse ja sõltumatuse vastu suunatud vägivallata tegevuse eest ja § 2161 alusel, mis näeb ette vastutuse arvutikuriteo ettevalmistamise eest. Vanglas viibides ajal andis Aleksei Vassiljev intervjuu ajalehele Postimees, milles ta süüdistas Venemaad, et teda "pole kellelegi vaja". Oma osa kriitikast sai ka Venemaa saatkond.

Venemaa suursaatkond ei jäta oma kodanikke hätta

Saatkonna konsulaarosakonna juhataja Danelia Sundetbajeva teatas kommentaaris portaalile Sputnik Eesti, et Venemaa saatkond Eestis tegeleb alati vangistuses, kinnipeetud või vahi alla võetud Venemaa kodanike õiguste ja huvide kaitsega.

Vastavalt 1992. aasta detsembris allkirjastatud riikidevahelisele konsulaarkonventsioonile teavitab Eesti pool Venemaa saatkonda Venemaa kodaniku kinnipidamisest kolme päeva jooksul ja tavaliselt jõuab see teave meieni õigeaegselt. Pärast sellise teabe saamist võtavad osakonna töötajad koheselt tarvitusele meetmeid, et Venemaa kodanikuga kohtuda.

Selline kohtumine on vajalik, et veenduda, kas kõik Venemaa Föderatsiooni kodaniku õigused on kinnipidamisasutuses vastavalt rahvusvahelistele lepingutele ja konsulaarkonventsioonile täidetud, kas isikul on kaebusi diskrimineerimise kohta või terviseprobleeme, samuti osutatakse kaasabi advokaadi leidmisel. Kuid kinnipeetul on õigus ka sellisest kohtumisest keelduda. Vahialuste ja vangide rahaliste probleemide lahendamine ei ole saatkonna pädevuses.

Sundetbajeva sõnul on Eesti Vabariigi kinnipidamisasutustes180 Vene Föderatsiooni kodanikku. Venemaa diplomaadid külastavad neid vahialuste ja vangide endi soovil, osa nendest saadavad neile kirju, enamasti juba vanglast.

Eesti ajakirjanduseetika koodeks ei kehti kõigile >>

Ainult erijuhtudel, näiteks nagu Vassiljevi puhul, võib külastus toimuda ka ilma vahialuse enda nõudmiseta. Alguses Vassiljev ise kohtumist ei soovinud ja kaebusi ei esitanud. Aleksei Vassiljeviga toimunust said diplomaadid teada ettenähtud korras välisministeeriumilt. Pärast seda läks konsulaarosakonna ametnik koheselt Tallinna arestimajja, kus Vassiljev sel ajal viibis.

"Kuid kohtumist ei toimunud, sest arestimaja ametnik andis üle Vassiljevi kirja, millest nähtus, et ta keeldub kohtumisest saatkonna töötajaga," sõnas Sundetbajeva. Venemaa diplomaat lisas, et "me jätkasime kohtumise nõudmist Vassiljeviga ja mõni päev hiljem kohtumine toimuski.

Muide, esimesel kohtumisel märkis Vassiljev, et tema keeldumine saatkonna esindajaga kohtumisest oli kirjutatud vanglaametnike survel, põhjendusega, et "saatkond ei saa teda nagunii millegagi aidata".

Aleksei Vassiljevi viibimise aja jooksul Tallinnas kohtus konsulaarametnik temaga seitse korda, samal ajal kui Eesti ajakirjandusest oli lugeda, et me ei kohtunud Vassiljevga praktiliselt üldse ja et ta oli hüljatud. See ei ole tõsi," ütles Danelia Sundetbajeva.

Kohtumised Vassiljeviga toimusid enne tema süüdimõistmist ja pärast tema etapeerimist Jõhvi. Kaheksas, seni viimane kohtumine toimus 11. juulil 2018 Viru vanglas, kus teda külastas Venemaa Narva peakonsulaadi ametnik.

Rahvusvähemused on nördinud Postimehes ilmunud sirbi ja vasara üle >>

Samal ajal andis Venemaa pool Aleksei Vassiljevile kogu võimalikku abi ilma tema taotluseta, kuna ta keeldus Venemaa saatkonna abist advokaadi leidmiseks ja läks kokkuleppemenetlusse Eesti poolega. "Seetõttu oli kohtuistung kinnine ja saatkonna töötajatel sinna juurdepääsu polnud," selgitas Sundetbayeva.

Vassiljevi ema ei esitanud ühtki taotlust

Vassiljevi ema Elena Passovets võttis ühendust tema pojale riigi poolt antud advokaadiga. Venemaa saatkonna abiga anti Venemaa kodanikule edasi soojad riided – jope ja kampsunid. Alates 2017. aasta novembrist on saatkond olnud emaga kontaktis, kuid mingeid palveid ei ole ta esitanud.

Ajaleheartiklis mainitud Elena Passovetsi probleeme (väidetavalt olevat ta koos väikese tütrega Peterburi üürikorterist välja aetud) ei suuda saatkond lahendada.

"Vassiljevi olukord on mitmeti mõistetav ja pealegi oli kohtuistung kinnine. Olemasolevate võimaluste piires aitasime teda nii hästi kui võimalik," lisas Danelia Sundetbajeva. Ta rõhutas, et kinnipeetavate ja nende sugulaste rahalised kulutused, kohtukulud ja teised sedalaadi probleemid ei kuulu saatkonna pädevusse.

Olukord Vassiljeviga tundub imelik, nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud, mitmel põhjusel. Vassiljevi poolt Eesti riigi vastu kuriteo toimepanemist ei usu mitte ainult tema ema, vaid ka kõrvalised isikud. Seda, et FSB-le on vaja noort Vassiljevi küberkurjategijana, ei usu ei tema õpingukaaslased ega endised õpetajad, kes peavad "geniaalset" häkkerit ilma eriliste anneteta inimeseks.

Tagid:
tugi, agent, vale, vahistamine, meedia, suursaatkond, Postimees, FSB, Danelia Sundetbajeva, Aleksei Vassiljev, Eesti, Venemaa

Peamised teemad