02:18 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Vahejuhtumid
lühendatud link
2510

Rootsi majanduskuritegude amet (EBM) kinnitas, et on saanud avalduse ja dokumente, milles väidetakse, et panganduskontsern Nordea ei ole täitnud rahapesuvastastest seadustest tulenevaid kohustusi.

TALLINN, 17. oktoober — Sputnik. Ettevõtja Bill Browderi teatel on sarnased kaebused esitatud ka Taani ja Norra võimudele ning lähiajal tehakse kuriteoteade ka Soome võimudele. Kuriteoteate esitajaks on ettevõte Hermitage Capital Management, mille asutajaks ja juhtfiguuriks on tuntud Kremli-kriitik Bill Browder, vahendas ERR viitega Reuters'ile ja Financial Times'ile.

Nordea panka kahtlustatakse rahapesus >>

"Me oleme saanud Heritage'ilt dokumente, mis puudutavad rahapesu, ning me analüüsime, millisel tasandil me peame neid menetlema," kommenteeris EBM-i kõneisik, kes ametlikku juurdluse algatamist veel ei kinnitanud.

Põhjamaade suurima finantskontserni Nordea Bank pressiesindaja kinnitas Reutersile, et pank on kuriteoteatest teadlik.

Nordea panka kahtlustatakse rahapesus — Copenhagen Posti andmetel on Taani võimud neli aastat uurinud juhtumit, mis puudutab aastatel 2010-2013 umbes 320 miljoni Norra krooni ehk 34 miljoni euroni ulatuvat väidetavat rahapesu, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kuu algul.

Danske Banki skandaalne lugu

Danske Banki skandaalne lugu sai 2013. aasta detsembris alguse kirjast, mis saadeti Kopenhaageni juhatusele nimetuks jääda soovinud kaastöötaja või töötajate grupi poolt Eestist. Sõnumis öeldi, et lisaks kõigile muudele puudustele ei loonud kohalik juhatus piisavalt usaldusväärset süsteemi, kontrollimaks panga kaudu liikuva raha päritolu, teatas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Skandaali tekitanud tehingud toimusid aastatel 2007-2015 ning kõrgperioodiks oli 2013. aasta, mil Danske Eesti filiaali mitteresidentidest klientide hoiused ulatusid ligi 30 miljardi dollarini. Tehinguid toimus sellel aastal ligi 80 000.

Venemaa teavitas juba 2007. aastal Danske panka kahtlastest tehingutest ja klientidest panga Eesti filiaalis, sellest teatas ajaleht Berlingske viitega pangas läbi viidud uurimise tulemustele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Danske rahapesuskandaal >>

Taani ajakirjanduse andmetel pesti selle pangaasutuse kaudu aastatel 2007-2015 suures koguses väidetavalt Venemaalt ja SRÜ riikidelt pärinevat raha. Nende vahendite kogusumma on hinnanguliselt vähemalt 8 miljardit dollarit.

Tagid:
rahapesu, kuritegu, pangandus, majandus, Hermitage Capital Management, EBM, Nordea, Bill Browder, Taani, Norra, Rootsi

Peamised teemad