16:25 18. Jaanuar 2019
Kuula otse
 • USD1.1396
 • RUB75.9004
Suri Krimmi eestlaste ajaloo talletaja, illustreeriv foto

Suri Krimmi eestlaste ajaloo talletaja

CC0 / _Alicja_ / Свеча
Vahejuhtumid
lühendatud link
45 0 0

Krimmis Simferoopolis suri ootamatult Krimmi eestlaste seltsi asutaja, kirjanik, koduloolane, poolsaare eesti asunduste uurija Leonhard Salman.

TALLINN, 10. jaanuar - Sputnik, Lev Rõzkov. Leonhard Salman elas 87-aastaseks, kuid oli oma elupäevade lõpuni tegus ja toimekas – võttis üritustest osa, signeeris oma raamatuid, kogus teavet, suhtles ajakirjanikega.

Salman oli üks Krimmi Vabariigi kohalike eestlaste kultuurautonoomia alusepanijaid. Tänavu täitub tollel organisatsioonil kakskümmend tegevusaastat.

Krimmis hinnati Eesti poliitiku soovi sealset kogukonda aidata >>

"Isa hakkas pärast pensionile jäämist tegelema uurimistööga ja kirjutama raamatuid eesti asunduste ajaloost," lausub ajaloolase ja Krimmi eestlaste kultuurautonoomia juhi tütar Olga Skriptšenko-Salman.

"Ta tundis iga eestlasest, kes elas Krimmis, ja seda tagasivaates 1861. aastast peale, mil siin tekkisid esimesed eesti asundused. Ta tegi uurimistööd Krimmi ja Eesti arhiivides ning Tartu ülikoolis. Ta avastas suure eestlaste kogukonna – meie sugulased – Kanadas ja hakkas nendega kirjavahetust pidama."

Исследователь эстонских поселений Крыма Леонгард Сальман (на снимке в центре)
© Sputnik / Лев Рыжков
Suri Krimmi eestlaste ajaloo talletaja Leonhard Salman (keskel)

Leonhard Salmani sulest on sündinud viis raamatut. Kaks neist ilmuvad alles postuumselt. Krimmi eestlased teavad tema tõlkeid rahvusliku kirjandusklassiku Eduard Vilde loomingust, kes 20. sajandi algul Krimmi eesti asundustes ringi reisis ja neid oma reisimärkmetes kirjeldas.

Krimmi eestlased saadavad tervitusi kaugele kodumaale >>

"Isa oli oma huviala entusiast," meenutab Olga Skriptšenko-Salman. "Esimesed raamatud andis ta välja omal kulul, omaenese pensioni arvelt. Ja alles Venemaa saabudes tuli riik talle tööde avaldamiseks appi. Teda tõukas tagant püüd talletada Krimmi eestlaste ajalugu. Ja loomulikult oli tal unistus – näha oma raamatuid eesti keelde tõlgitult."

Samal teemal

Väike Eesti „riik“ Gruusias
Eestlased Krimmis: kadunuksjäänud meremehe poeg
Tagid:
eestlased, Simferopol, Venemaa, Krimm

Peamised teemad

 • Kange alkoholi tootjad: piirikaubanduse kasv on pidurdunud, illustreeriv foto

  Veini ja kange alkoholi tootjaid esindava Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu (ATML) poolt koondatud analüüs piirikaubandusest, maksulaekumistest ja Eesti turule deklareeritud alkoholikogustest näitab, et piirikaubanduse kasv on pidurdunud.

  17
 • Venemaa president Vladimir Putin annetas Serbia kolleegile Aleksandar Vučićile Aleksandr Nevski ordeni

  Samal ajal kui EL otsib vahendeid Venemaa-vastastest sanktsioonidest põhjustatud kahjude korvamiseks, avanevad Moskvaga head suhted säilitanud Serbiale paljulubavad majanduslikud väljavaated. Selle kinnituseks said Vladimir Putini visiidi ajal Belgradisse alla kirjutatud kümned dokumendid.

  23
 • Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan

  Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan esines avaldusega terve rea Sputnikuga seotud kontode ja lehekülgede sulgemise kohta Facebooki juhtkonna poolt.

  31