10:15 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Vahejuhtumid
lühendatud link
5010

Helsingi kohus mõistis neljapäeval sõjakuritegudes süüdi endise Iraagi sõjaväelase, keda filmiti äärmusrühmituse Islamiriik (IS) võitlejal pead maha lõikamas.

TALLINN, 11. jaanuar — Sputnik. Ahmed Jabbar Hasan (41), kes oli 2003.-2015. aastani Iraagi armee kapral, sai 18 kuu pikkuse tingimisi karistuse laiba rüvetamise eest. Rahvusvahelise õiguse järgi on see sõjakuritegu.

Sündmus leidis aset 2015. aasta märtsis Karma linna lähistel IS-i-vastase operatsiooni ajal. Hasanit filmiti ühel džihadistil pead maha lõikamas ja sellega vehkimas.

Välja saadetud pagulased saadeti Iraagist Soome tagasi >>

Video oli Hasani Facebooki-lehel, kust võis leida ka võtte, kus ta poseeris põlevate laipade ees. Hasan võttis teod omaks, kuid ei leidnud, et need oleksid sõjakuriteod.

Kohus ei ole avalikustanud, millal ja mis põhjusel Hasan Iraagist Soome tuli.

Iraaklane ütles kohtus, et IS-i võitleja, kelle ta tappis, "oli terrorist ja pani toime palju tõsisemaid kuritegusid". Hasan siiski eitas kellelegi valu või kannatuste põhjustamist.

Hasanit ajendas teadmine, et IS on neli tema võitluskaaslast vangi võtnud ja hukanud, selgub kohtudokumentidest.

Kohtunikud mõistsid mehe siiski süüdi, leides, et IS-i kurjus ei õigusta ebainimlikku ega alandavat kohtlemist.

Iraaklaste väljasaatmine Soomest on kulgenud väga aeglaselt. Nüüd on ilmnenud uus takistus – nimelt ei võta Iraagi pool pagulasi enam vastu, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti suvel.

Suvel Soomest Iraaki saadetud pagulased saadeti Soome tagasi, kuna Iraagi politsei tundis end tüssatuna. Pagulased saadeti sama lennuga Soome tagasi. Isikud olid saanud Soomelt äraütleva vastuse varjupaigataotlusele, aga nad ei naasnud Iraaki vabatahtlikult.

Väljasaatmine Iraaki võib saada tagasilöögi, kuna Iraak soovib võtta vastu vaid vabatahtlikult saabujad. Tagasisaatmine läheks libedamalt, kui Soome saaks sõlmitud Iraagiga vastava lepingu.

Kaitsevägi lähetab sõjaväepolitseinikud NATO operatsioonidele Iraaki ja Afganistani >>

Soome on üritanud vastavat lepingut Iraagiga sõlmida juba aastaid, aga tulutult. Väljasaatmisi on siiski vähehaaval toimunud. 2017. aasta jooksul saadeti Iraaki 154 inimest. Vabatahtlikult naases kodumaale üle tuhande iraaklase.

Iraagist on leitud rohkem kui kakssada ISISe* ohvrite ühishauda

Omal ajal ISISe* kontrolli all olnud Iraagi piirkondadest leiti ÜRO inimõiguste ülemvoliniku büroo aruande põhjal enam kui kakssada massihauda, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti novembris.

Dokumendi koostasid ÜRO Iraagi abimissioon (UNAMI) ja ÜRO inimõiguste büroo. Kirjas on, eksperdid dokumenteerisid Iraagi võimudelt saadud teabe põhjal 202 massihauda. 

Maetute hulgas on naised, lapsed, vanurid, puuetega inimesed, Iraagi sõjaväelased ja politseinikud, mõned välismaalastest ametnikud. Eksperdid arvavad, et piirkonnas võib olla veel palju haudasid.

Ettekande avaldamise ajaks avasid eksperdid 23 matmispaika, kust leiti 1258 tapetut. Rõhutatakse, et kõik säilmed on toimepandud roimade uurimisel äärmiselt olulised, eriti niisuguste, mida võib käsitleda sõja- ja inimsusevastaste kuritegude või genotsiidina.

"Need hauad sisaldavad selliste halastamatult tapetud inimeste surnukehi, kes ei nõustunud ISISe* väärideoloogiat omaks võtma ega nende seadusi täitma, samuti etniliste ja usuvähemuste esindajaid.

Eksperdid kutsusid rahvusvahelist üldsust üles toetama ohvrite väljakaevamist, transporti, säilitamist, tuvastamist ja perekondadele üleandmist vajalike ressursside ja tehnilise toega.

*Venemaal keelustatud terroristlik organisatsioon

Samal teemal

Iraak ja Iraan loobusid kaubavahetuses dollaritest
Iraagis alustas teenistust uus kaitseväe üksus
USA president tegi üllatusvisiidi Iraaki
Tagid:
kuritegu, süüdistus, kohus, sõjaväelane, Iraak, ISIS

Peamised teemad