21:17 10. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Vahejuhtumid
lühendatud link
Meedialahingud (290)
18531

Ameerika sotsiaalvõrgustiku Facebook juhtkond kustutas poliitilise motiveerituse ettekäändel enam kui pooltuhat agentuuri Sputnik ametlikku lehekülge ja kontot.

TALLINN, 17. jaanuar - Sputnik. Facebook'i tegevus rohkem kui viiesaja Venemaaga seotud konto, sealhulgas seitsme Sputniku lehekülje kõrvaldamisel, on poliitiliselt motiveeritud ja kujutab endast tegelikult tsensuuri, teatas rahvusvahelise uudisteagentuuri ja raadio Sputnik pressiteenistus.

Põhjuseks on agentuuri suurepärane töö

Neljapäeval, 17. novembril teatas Facebook'i küberjulgeoleku juht Nathaniel Gleicher, et "Venemaa kooskõlastatud ebausaldusväärse tegevusega tõttu võrgustikus, mis tegutses Venemaal, Baltimaades, Kesk-Aasias, Kaukaasias, Kesk- ja Ida-Euroopas kustutati 364 Facebooki lehekülge.

Zahharova rünnakutest Sputnikule: pekstakse neid, kes on tõhusad >>

Lisaks kustutas ettevõte 107 lehekülge Facebookis ja 41 Instagrami kontot, kuna kontoomanikud esitlesid end ukrainlastena ja haldasid mitmeid võltskontosid, levitades uudiseid Ukrainast sellistel teemadel nagu ilm, protestid NATO vastu ja sanitaartingimused koolides". Ettevõtte teatel on ka need kontod seotud Venemaaga.

"Otsus on selgelt puhtpoliitiline, mis tähendab tegelikult tsensuuri - blokeeritud on seitsme toimetuse leheküljed naaberriikides lähivälismaal. Sputniku toimetused tegelevad uudiste tootmisega ja teevad seda hästi. Kui blokeerimine on Facebooki ainuke reaktsioon meedia kvaliteetsele tööle, siis pole meil küsimusi - kõik on niigi selge. Kuid on lootust, et terve mõistus võidab! Lugege Sputnikku," öeldakse Sputniku pressiteenistuse teates.

EP liige Yana Toom
© Фото : из личного архива Яны Тоом

Võimalus Sputniku uudiseid lugeda võeti ligi miljonilt lugejalt

Sotsiaalvõrgustiku reeglite rikkujate hulgas, kelle konto Facebook'is suleti, on "Täna Moldovas - peamised sündmused riigis" ("Сегодня в Молдове — главные события в стране"), "Gruusia ja religioon" ("Грузия и религия"), "SaNATOorium Lätis" ("СаНАТОрий в Латвии"), "Head ööd, Valgevene" ("Спокойной ночи, Беларусь"), "Baltimaad ja Venemaa: sõbrad või vaenlased" ("Балтия и Россия: друзья или враги") ja teised. Kustutati 289 lehekülge ja 75 kontot kokku 790 000 lugejaga.

Need leheküljed kajastasid umbes 190 erinevat sündmust (alates 2015. aasta augustist), kus igaüht neist luges vähemalt 1200 inimest.

Häkkerid paljastasid Lääne meetodid infosõjas Venemaaga >>

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et RIA Rossija Segodnja kommunikatsiooni- ja avalike suhete direktor Pjotr Lidov-Petrovski ütles 2018. aasta septembris Baltic Weekend foorumil esinedes portaalile Sputnik Eesti, et Lääne ametivõimud kasutavad tehnilisi võimalusi mitte ainult võitluses soovimatute teabeallikatega, vaid ka teabe kasutajate survestamiseks, eriti, kui tegemist on populaarsete sotsiaalvõrgustikega.

Петр Лидов-Петровский - директор по корпоративным связям МИА «Россия сегодня»
© Sputnik / Кирилл Каллиников
RIA Rossija Segodnja kommunikatsiooni- ja avalike suhete direktor Pjotr Lidov-Petrovski

"Me näeme, kuidas see toimub USAs - vastutus pannakse Facebook"i taoliste suurettevõtete omanikele. Neid kas trahvitakse või kutsutakse vestlusele Kongressi... Ja siis kaob näiliselt juhuslikult mingi kasutaja koos kõigi tema kontodega Facebookist, Twitterist või Google'ist," ütles ekspert.

Kustutatud on "väidetavalt Venemaa lehekülgi, kontosid ja gruppe"

Otsuse teinud ametiisikud tunnistasid, et see on seotud Venemaa ja väidetavalt tema ebausaldusväärse tegevusega Ukrainas ja endistes Nõukogude Liidu vabariikides. Umbes 500 lehekülge, kasutajategruppi ja kontot eemaldati maailma suurimast suhtlusvõrgustikust Facebook ja suurimast fotode ja videote jagamise rakendusest Instagram.

Sellest teatati Ameerika ettevõtte Facebook ametlikus pressiteates "Venemaa kooskõlastatud ebausaldusväärse käitumise eemaldamine" (i.k. "Removing Coordinated Inauthentic Behavior from Russia"), viitega võrgustiku küberjulgeoleku osakonna juhi Nathaniel Gleicheri otsusele.

Gleicher nimetas põhjusena "Venemaa koordineeritud ebausaldusväärset käitumist". Sellise käitumise all peab ta silmas "operatsioone", mis seisnevad grupihaldurite või lehekülgede üksikautorite väidetavalt koordineeritult käitumises.

"Me kustutame need võrgulehed ja kontod sõltuvalt nende käitumisest, mitte nendel avaldatud sisust. Antud juhtudel koordineerisid selle tegevuse taga olevad inimesed üksteisega oma tegevust ja kasutasid võltskontosid, et moonutada teavet enda kohta ja see oli meie tegevuse aluseks," öeldakse avalduses.

Kaks sellist "operatsiooni" on tema teatel Venemaa päritolu (pole selgitatud, mida see tähendab – toim.), veel üks on seotud Ukrainaga. Gleicheri sõnul ei leidnud Facebook'i küberjulgeolekuteenistus "mingeid seoseid nende toimingute vahel, kuid nad kasutasid sarnast taktikat, luues kontode võrgustikke ja eksitades lugejaid, kes nad on ja millega nad tegelevad".

Washingtoni peaprokurör andis Facebooki kohtusse >>

Märgitakse, et kustutati 107 Facebooki lehekülge, gruppi ja kontot, samuti 41 Instagrami kontot, mis väidetavalt loodi Venemaal teavitustegevuseks Ukrainas: "Nende kontode taga olevad inimesed esitlesid end enamasti ukrainlastena ja nad kasutasid erinevaid võltskontosid, kus nad jagasid Ukraina kohalikke uudised, ilmateateid, proteste NATO vastu ja tervishoiualast teavet koolides," öeldakse pressiteates.

Väidetavalt avastas võrgustiku küberjulgeoleku osakond "(nende kontode) tehnilised kokkulangevused Venemaa (Facebooki vene segmendi) tegevusega, mida täheldati enne USA vahevalimisi (USA Senati valimised 2018. aasta sügisel)".

Teatatakse, et Facebookis kustutati 289 lehekülge ja 75 kontot kokku 790 000 lugejaga. Selliste lehtede reklaamimiseks kulutati umbes 135 000 dollarit – esimest korda oktoobris 2013, viimati jaanuaris 2019. Need lehed kajastasid umbes 190 erinevat sündmust (alates 2015. aasta augustist), millest igaühega tutvus vähemalt 1200 lugejat. Gleicher tunnistas, et Facebook töötab pidevalt selle tegevuse tuvastamise ja peatamise nimel.

"Me ei taha, et meie teenuseid kasutataks inimestega manipuleerimiseks," öeldakse pressiteates.

Teema:
Meedialahingud (290)

Samal teemal

Sõnavabadus Eesti moodi
Facebook muutis 14 miljoni kasutaja privaatpostitused avalikuks
Zuckerberg jälgib sind – Facebook avastas Iraani ja Vene jäljed
Sõnavabaduse kaitsjad mõistsid hukka FBI sammud Sputniku suhtes
Facebook võtab kasutusele libauudiste märgistamise mehhanismi
Sõnavabaduse tapsid need, kes selle välja mõtlesid
Tagid:
poliitika, meedialahingud, sõnavabadus, Facebook

Peamised teemad