20:42 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Vahejuhtumid
lühendatud link
127 0 0

Elvas pääses väikeste lastega pere kolmapäeva pärastlõunal napilt vingusurmast, siiski tuli kõik inimesed haiglasse viia. Esialgsel hinnangul oli vingugaas tuppa imbunud siibri liiga varase sulgemise tagajärjel.

TALLINN, 24. jaanuar — Sputnik. Kell 15.59 sai häirekeskus teate Elva vallast Tammiste külast vingugaasimürgistuse tunnustega naisest. Naine kurtis vilinat kõrvus, iiveldust, oksendamist, pearinglust ja üldist nõrkust, edatab Pealinn viitega BNS-le.

Ekspertiis: kolme lapse elu nõudis vingugaasi mürgitus >>

Kohale saabunud päästjad ja kiirabitöötajad mõõtsid õhus kõrge vingugaasi sisalduse. Majas viibis veel mees ning kuue- ja kaheaastane laps. Kiirabid toimetasid kõik kannatanud haiglasse, teatas Lõuna päästekeskuse pressiesindaja BNS-ile.

Päästjad hoiatavad ülekütmise eest, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Кряжев

Esialgsel hinnangul oli vingugaas tuppa imbunud siibri liiga varase sulgemise tagajärjel. Juhtunust hoiatati ka ülemise korruse elanikke. Ruumid tuulutati ja õhu hapnikusisaldus normaliseerus.

Ka Saaremaal ohustas vingugaas kolmapäeval kahe naise elu. Kell 22.34 teatas kaks Asuküla küla naist enda äärmiselt halvast enesetundest. Mõlemad oksendasid ning tekkisid teadvuse- ja tasakaaluhäired ja pearinglus.

Päästjad tuvastasid eluruumide õhus ohtliku vingugaasi sisalduse ja kiirabi diagnoosis naistel vingumürgistuse. Küttekolletes olid söed ja ilmselt imbus ving tuppa siibri liiga varase sulgemise tõttu. Kannatanud viidi tervisekontrolliks ja turgutamiseks haiglasse. Päästjad avasid kütteseadmete siibrid ja aitasid elanike äraoleku ajaks sulgeda maja uksed.

Päästeameti juht: läbi aastate kõige suurem palgatõus >>

Päästjad hoiatavad, et liiga varase siibri sulgemise tõttu tuppa imbuv lõhnatu ja nähtamatu, kuid ülimürgine vingugaas on inimelule ja tervisele äärmiselt ohtlik. Pärast kütmist ja siibri sulgemist on soovitatav ruume tuulutada. Vingugaasi aitab õhust tuvastada vingugaasiandur. Suitsuandur vingugaasi ei tuvasta.

Ka gaasiga seotud väljakutsete arv on kasvanud, Päästeametil tuleb igal nädalal reageerida väljakutsetele, mis on seotud vingugaasiga, seda nii gaasiküttega, aga ka tahkeküttega köetavatesse kodudesse, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti novembri lõpus.

Õnnetuste ära hoidmiseks tuleb veenduda, et kütteseadmed on töökorras ja hooldatud. Vingugaasiandur aga aitab õigel ajal avastada toas leviva vingugaasi, teatas Päästeamet.

2018. aasta 22. novembri seisuga oli Päästeamet reageerinud 446 gaasisündmusele (ehk kõik gaasiga seotud päästesündmused, sh vingugaasisündmused), mida oli rohkem kui 2017. aastal kokku. 2017. aastal käis Päästeamet 416 gaasiga seotud väljakutsel.

1. jaanuarist 2018 on Eestis kohustuslik paigaldada vingugaasiandur kõikidesse eluruumidesse, milles asub korstnaga ühendatud gaasiseade. Eelkõige on sellisteks seadmeteks gaasil töötavad veesoojendid.

Датчик угарного газа
© Sputnik / Вадим Анцупов
1. jaanuarist 2018 on Eestis kohustuslik paigaldada vingugaasiandur

Päästeamet soovitab aga paigaldada vingugaasianduri ka siis, kui kodus on puuküttel ahi, kamin, pliit, katel jms, mis võivad samuti ohtlikku vingugaasi tekitada.

13. oktoobril leiti Tallinnas Kakumäe elamurajoonis asuvast eramajast 4-ja 7- aastase lapse surnukehad. Sama pere noorim, 2-aastane laps ja lapsevanemad viidi haiglasse. 17. oktoobril teavitas haigla, et ka kolmas laps suri kahjuks är, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

TJA: Tallinna tragöödia võis põhjustada vingugaas >>

Tehnilise järelevalve ameti (TJA) peadirektori asetäitja Ingrid Teinemaa ütles, et ameti hinnangul võis Kakumäe traagilise õnnetuse põhjustada vingugaasi levik, mitte üldine gaasileke.

Tallinnas juhtus detsembrs järjekordne vingugaasi õnnetus, mis seadis ohtu kahe lapse ja nende ema elu. Päästjad tuvastasid korteris kõrge vingugaasi taseme, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Samal teemal

Narvas seadis vingugaasi leke ohtu noore mehe elu
Kakumäelased: lapsed võisid surra vingugaasimürgistusse
Ka kolmas Talinnas gaasimürgituse saanud laps suri
Õige kütmine tagab puhtama õhu
Järjekordne gaasimürgitus seadis ohtu kahe lapse elu
Tagid:
tervis, Päästeamet, Eesti, vingugaas

Peamised teemad