11:39 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Vahejuhtumid
lühendatud link
Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavasi vahistamine (11)
113 0 0

President Kersti Kaljulaid allkirjastas reedel käskkirja, millega võetakse Eesti riigi reetmises süüdi mõistetud Deniss Metsavaselt ära kõik talle antud ohvitseri auastmed.

TALLINN, 8. märts — Sputnik. Vastavalt kaitseväeteenistuse seadusele võib Vabariigi President kaitseväe juhataja ettepanekul ära võtta sõjaväelised auastmed isikutelt, kes on süüdi mõistetud inimsuse ja rahvusvahelise julgeoleku vastastes ning riigivõimu vastases süütegudes või kellele on mõistetud eluaegne vanglakaristus, teatab presidendi kantselei

11. veebruaril mõistis Harju maakohus riigireetmises ning asutusesisese teabe välisriigile edastamises süüdi endise kaitseväelase Deniss Metsavase (38) ja tema isa Pjotr Volini (65), vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Kohus mõistis Metsavase ja ta isa riigireetmises süüdi >>

Kokkuleppemenetluses mõistis kohus Metsavasele karistuseks 15 aastat ja 6 kuud vangistust ning Volinile 6 aastat vangistust.

Sputnik Eesti teatas varem, et kaitsepolitseiamet, riigiprokuratuur ja kaitsevägi andsid 5. septembril teada, et prokuratuuri taotlusel on Harju maakohus võtnud vahi alla major Deniss Metsavase ja tema isa Pjotr Volini. Mõlemad on Eesti Vabariigi kodanikud.

Major Metsavas teenis alates 2000. aastast tegevteenistuses ja suutis endast jätta mulje kui pädevast ja pühendunud ohvitserist, rääkis tollane kaitseväe juhataja kindral Riho Terras. Tema sõnul oli tegu siiski reeturiga ja kogu kaitseväe inimestele on see emotsionaalne löök.

Mehed edastasid Eesti riigisaladusi ja salastatud välisteavet Venemaa Relvajõudude Kindralstaabi Luurepeavalitsusele. Juurdepääs riigisaladusele oli Metsavasel, kuid neid edastasid mõlemad.

Edastatud on nii riigisiseseid kui ka välisteavet sisaldavaid dokumente. Metsavas pani riigivastased kuriteod toime enam kui kümne aasta jooksul. Volini tegevus kestis ligikaudu poole vähem, kuid lisaks eelmainitule mõisteti ta süüdi ka kahes laskemoona ebaseadusliku käitlemisega seotud kuriteos.

Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavasi vahistamine>>

Justiitsminister Urmas Reinsalu saatis sügisel riigikogu õiguskomisjonile kirja, milles tegi ettepaneku täiendada menetluses olevat riigireetmist tõkestavat seadust sättega, et Eesti Vabariigi naturalisatsiooni korras omistatud kodakondsus võetakse ära isikult, kes on toime pannud riigireetmise või osaleb terroristlikus tegevuses, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Justiitsminister Urmas Reinsalu
© Sputnik / Вадим Анцупов

Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul peab edaspidi olema riigivastase kuriteona karistatav Eesti Vabariigi vastase suhte pidamine välisriigiga eesmärgiga panna toime riigivastane kuritegu ning samuti Eesti Vabariigi julgeoleku vastu suunatud tegevus.

Nende sätete alusel tekib Eesti Vabariigil reaalne õiguslik võimalus sanktsioneerida välisriigi ülesandel nii avaliku sensitiivse info kogujaid, mõjuagente kui riigireetmise kavandajaid.

Reinsalu hinnangul on see elementaarne, et isikutelt, kes on kodakondsuse saamisel andnud vande Eesti Vabariigile ja reedavad seda vannet, võetakse kodakondsus ära. Kodakondsust ei saa ära võtta isikult, kes on omandanud Eesti kodakondsuse sünniga.

Koos Metsavase ja Voliniga on kaitsepolitsei viimase 11 aasta jooksul tabanud kuus riigireeturit ja 11 Venemaa eriteenistuse kasuks Eesti riigivastase kuriteo toime pannud inimest. Kõik nad on prokuratuuri juhtimisel kohtu alla antud ning kohus on nad süüdi mõistnud.

Teema:
Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavasi vahistamine (11)

Samal teemal

Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavasi vahistamine
Tagid:
Kersti Kaljulaid, karistus, riigireetmine, Eesti kaitsevägi, Deniss Metsavas

Peamised teemad