10:30 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Vahejuhtumid
lühendatud link
169 0 0

Christchurchi linnas Uus-Meremaal avasid kaks ultraparempoolsete vaadetega meest kohalikes mošeedes tule, mille tagajärjel hukkus ligi viiskümmend inimest.

TALLINN, 15. märts - Sputnik. Moslemitele pühal päeval - reedel, 15. märtsi hommikul avas kiivri, kaitseprillide ja sõjaväe jopega mees tule Lynwoodi äärelinna mošees, kus oli umbes 300 inimest, teatab RIA Novosti. Seejuures tegi laskur rünnakust sotsiaalvõrgustiku Facebook kaudu online-ülekande.

Umbes samal ajal avati moslemite pihta tuli veel ühes mošees ja Christchurchi haiglas. Materjali ilmumise ajaks oli saadud vigastuste tagajärjel surnud juba 50 inimest, kuid ohvrite nimekiri võib veel pikeneda. 

Полицейские  у мечети, где произошла стрельба
© AP Photo / Mark Baker
Tragöödia Christchurchi linnas Uus-Meremaal

Linwoodi laskja nimetas end Brenton Tarrantiks, 28 aastaseks Austraalia kodanikuks. Enne mošee ründamist avaldas ta 37-leheküljelise manifesti küsimuste ja vastustega, milles ta nimetas oma tegusid terroriaktiks.

Automaatidele ja padrunisalvedele kirjutas ta tema arvates Euroopa tsivilisatsiooni kujunemise seisukohalt olulised kuupäevad. Mõned fraasid on kirjutatud isegi kirillitsas.

Venemaal vahistati terroriakte ja tapmisi kavandanud võitlejad >>

Christchurchi politseil õnnestus kinni pidada neli inimest, kes olid seotud rünnakute korraldamise ja läbiviimisega kohalike moslemite vastu. Kinnipeetute hulgas on kolm meest, kellest ainult üht süüdistatakse mõrvas, ja naine. Samuti tegi politsei kahjutuks mitu lõhkeseadeldist, mis leiti lähiümbruses pargitud autodest.

Anders Behring Breivik kohtu istungil
© AFP 2019 / Credit Lise AASERUD / NTB Scanpix

Praegu tegeleb politsei Tarrant'i poolt võrgus üles pandud terrorirünnaku salvestiste kõrvaldamisega. Uus-Meremaa politsei palub internetikasutajatel toimunud veresauna salvestisi mitte levitada.

Uus-Meremaa ametivõimud palusid pärast tulistamist Christchurchis sulgeda ajutiselt kõik riigi mošeed ja soovitasid neid mitte külastada, kuni kõik rünnaku asjaolud on välja selgitatud. Uus-Meremaa peaminister Jacinda Ardern on juba nimetanud vahejuhtumit terroriaktiks ja "üheks kõige mustemaks päevaks" riigi ajaloos.

Advokaat: eraldatus kahjustab Breiviki vaimset tervist >>

Terrorirünnak Uus-Meremaal meenutas maailmale Norra natsionalistliku ja protestantliku fundamentalisti Anders Bering Breiviku kuritegu. 22. juulil 2011 korraldas ta Oslo kesklinnas plahvatuse ja ründas noortelaagrit, tappes 77 ja vigastades 151 inimest.

Tagid:
Uus-Meremaa

Peamised teemad