10:00 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Vahejuhtumid
lühendatud link
104 0 0

Pealtnägija ütles, et üks Christchurchi mošee koguduseliige suutis tulistaja relvituks teha.

TALLINN, 15. märs - Sputnik. Reedel toimus kahes Uus-Meremaa mošees tulistamine. Hukkus 49 inimest ja 48 said haavata. Politsei on vahistanud kolm kahtlusalust.

Riigi peaminister Jacinda Arden nimetas toimunud terroriaktiks ja üheks kõige mustemaks päevaks Uus-Meremaa ajaloos.

Стрельба в мечети
© AP Photo / Mark Baker
Rassistide tapatalgud Uus-Meremaa mošeedes

Esimeses mošees

Seyd Mazharuddin viibis Linwoodi mošees, kui kuulus esimesi laske, vahendab RIA Noovsti.

"Niipea kui leidsin, kuhu peituda, astus see noormees peauksest sisse, see on väike mošee – kõigest 60–70 inimest. Kohe sissepääsu kõrval istusid eakad inimesed ja palvetasid, aga tema hakkas lihtsalt nende pihta tulistama," jutustas ta väljaandele New Zeland Herald.

Norras vändatakse filmi Breivikist >>

Kurjategijal oli seljas kaitserõivas, kiiver ja sõjaväestiilis jope, kirjeldas Mazharuddin.

"Noor mees, kes tavaliselt mošee eest hoolt kannab... tema märkas võimalust ja kargas tulistajale turja ning rebis ta vintpüssi käest... See kangelane püüdis (tulistajat – toim.) tabada, kuid ei suutnud päästikule pihtsa saada... Jooksis talle järele, kuid tolle autos ootasid teda mehed ees ja tulistaja põgenes," seletas pealtnägija.

Mees lausus ka, et üks tema sõpru sai peast haavata. "Ma tormasin välja, aga siis saabus politsei ja nad ei lubanud mul mošeesse tagasi minna, nii et ma ei saanud oma sõpra päästa, kuni kiirabi kohale jõudi, ja ma arvan, et ta suri," ütles Mazharuddin.

Teises mošees

Üks teine pealtnägija, kes tulistamisel Deansi avenüü mošees ellu jäi, lausus, et kurjategija sisenes hoonesse kahe pumppüssiga. Tulistamise ajal "lausus ta inetuid sõnu, pani muusika mängima ja helistas sõpradele."

Üks koguduseliige püüdis samuti terroristi relvituks teha. "Noormees kargas talle peale ja püüdis temalt relva ära võtta. Ta (tulistaja – toim.) laskis ta kohe maha. Ma üritasin teda kahjutuks teha, kuid ei suutnud," ütles Khaled Al-Nobani.

Mees väljendas samuti rahulolematust politsei reageerimiskiiruse üle. "Politseil kulus ka 20 minutit, et kohale jõuda. Me oleme kesklinnas," teatas ta.

Moslemitele pühal päeval - reedel, 15. märtsi hommikul avas kiivri, kaitseprillide ja sõjaväe jopega mees tule Lynwoodi äärelinna mošees. Seejuures tegi laskur rünnakust sotsiaalvõrgustiku Facebook kaudu online-ülekande, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Umbes samal ajal avati moslemite pihta tuli veel ühes mošees ja Christchurchi haiglas.

Advokaat: eraldatus kahjustab Breiviki vaimset tervist >>

Linwoodi laskja nimetas end Brenton Tarrantiks, 28 aastaseks Austraalia kodanikuks. Enne mošee ründamist avaldas ta 37-leheküljelise manifesti küsimuste ja vastustega, milles ta nimetas oma tegusid terroriaktiks.

Tagid:
tulistamine, mošee, Uus-Meremaa

Peamised teemad