08:18 04. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Vahejuhtumid
lühendatud link
9101

Filipiinidel suri kaldale uhutud vaal, kelle kõhust leiti 40 kilogrammi plastjäätmeid. Surnud vaal leiti laupäeval Compostela Valley provintsis, tema maost leiti muu hulgas kilekotte ja riisipakendeid. Kaldale uhutud loom suri nälga, kuna ei saanud oma magu täitnud kilerämpsu tõttu süüa.

TALLINN, 19. märts — Sputnik. Keskkonnaorganisatsioonid peavad Filipiine üheks maailma suuremaks ookeanisaastajaks kilekottide ja ühekordsete plastiknõude laialdase kasutuse tõttu, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Läänemere kalad on mürgised - kelle süül? >>

Sarnane saaste oli levinud ka teistes Kagu-Aasia riikides ning selle ohvriks langevad vaalade kõrval ka merikilpkonnad.

ÜRO keskkonnaassamblee president Siim Kiisler lõpetas reedel Nairobis maailmaorganisatsiooni neljanda keskkonnaassamblee. 2017. aasta detsembris alanud eesistumine lõppes keskkonnaministrite ühekordsete plasttoodete vähendamise osas üksmeelele jõudmisega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kokku võeti Eesti juhitud assambleel vastu 26 otsust, mis on poole rohkem kui eelmisel korral. Lisaks ühekordsetele plasttoodetele võeti vastu otsused ka näiteks mereprügi, kemikaalide, merekeskkonna kaitse, toiduraiskamise ja paljude muude oluliste teemade kohta.

Samuti läks sisse otsus, et liikmesriigid peavad liikuma keskkonnasõbralikuma tootmise ja tarbimisega ringmajanduse poole.

Pomerants: plastik on ressurss, mitte mereprügi >>

Eesti ühendab üheteistkümne Euroopa riigiga jõud, et selgitada välja, kust ja kuidas mikroplast merre satub, kui levinud see on ning mil viisil merekeskkonda mõjutab, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti sügisel.

Iga aasta 22. märtsil tähistatakse Läänemere päeva, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tänapäeval domineerib mereprügis just plast, mis laguneb looduses väga aeglaselt ning võib olla ka toksiline. Mereprügisse võivad loomad, linnud ja kalad kinni jääda (näiteks võrgusarnase ehitusega pakendiümbrised) või seda alla neelata, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Mereprügi teemat on käsitletud Euroopa Liidu merestrateegia raamdirektiivis, mille järgi peavad liikmesriigid hiljemalt aastaks 2020 tagama oma mereala hea keskkonnaseisundi.

Lisaks käsitletakse mereprügi vähendamise meetmeid ka ringmajanduse tegevuskavas ning selle ühes meetmes ehk plastistrateegias, mis aitab kaasa plastide ringlussevõtu suurendamisele.

Samal teemal

Euroopa Parlament keelustas ühekordselt kasutatava plastiku
EL tahab keelata ühekordsed plastiktooted
Hüvasti, plastiktops: ühekordsete sööginõude Euroopast väljakihutamine
Tagid:
keskkond, vaal, Filipiinid, plastik, meri

Peamised teemad