22:14 02. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Vahejuhtumid
lühendatud link
12720

Leedu inimõiguste aktivist nimetas sõjaajal toime pandud kuritegudega seotud isikute ülistamist häbiks riigile.

TALLINN, 10. aprill — Sputnik.  Leedu advokaat ja inimõiguste aktivist, Euroopa Parlamendi saadikukandidaat Stanislovas Tomas purustas Vilniuses natside käsilase Jonas Noreika mälestustahvli.

Sellest teatas Sputnik Lietuva, märkides, et oma aktsiooni edastas ta sotsiaalvõrgustiku Facebook kaudu. Vaatajate poole pöördudes ütles Tomas, et mälestustahvlid ja tänavate nimetamine natsikurjategija Noreika auks on Leedule häbiväärne.

Siis ronis ta treppredelile ja lõi haamriga Teaduste akadeemia raamatukogu seinale paigaldatud mälestustahvli puruks. Sündmuskohale saabus politseipatrull ja pidas Stanislovas Tomase kinni.

Natside käsilane ja holokausti osaline

Teadaolevalt sai natsivägede saabumisel Leedu NSV-sse 1941. aastal rahvusliku organisatsiooni Leedu Aktivistide Rinde liige Jonas Noreika Šiauliai maavanemaks. Ta andis korralduse kõik piirkonna juudid getosse paigutada ja nende vara ära võtta. Hiljem tapeti getos tuhandeid inimesi.

Pärast Leedu vabastamist natsidest ja nõukogude võimu taaskehtestamist ühines Noreika relvastatud vastupanuliikumisega. Leedu Vabariigi iseseisvudes tunnistati Noreika ja tuhanded teised natside kaasosalised kommunistliku režiimi ohvriteks.

Tuntud Leedu "KGB ohver" osutus juutide mõrvariks >>

2018. aasta suvel nõudis ameeriklane Grant Gochin, kelle sugulased hukkusid Leedus holokaustis, Noreika tunnistamist natsistikurjategijaks. Gochini poolt tunnistas ka Noreika lapselaps, Ameerika ajakirjanik Silvia Foti. Leedu genotsiidi ja vastupanu uurimiskeskus lükkas Grant Gochini nõudmised tagasi.

Põhimõttekindel advokaat ja inimõiguste aktivist

Natside kaasosalise mälestustahvli purustanud Stanislovas Tomas on tuntud oma Leedu võimude ametliku seisukohaga tihti vastuolus olevate seisukohtade poolest.

Läti SS-leegionäride kokkutulek
© Sputnik / Сергей Мелконов

Sputnik Lietuvale antud intervjuus rääkis ta talle seoses Leedus asuva LKA salajase vangla juhtumiga tehtud ähvardustest. Advokaat nõudis vangide piinamist praktiseeriva LKA salajase vangla rajamist lubanud vabariigi juhtkonna esindajate karistamist. Varem esitas ta kaebuse Leedu valitsuse vastu ÜRO inimõiguste komiteesse.

Sputnik Eesti on teatanud, et pärast iseseisvuse taastamist 1990. aastate alguses on Baltimaades tehtud otsuseid, mis sisuliselt muudavad Teise maailmasõja ja Nürnbergi protsessi peamisi tulemusi.

Balti riikides on natside käsilased ja kollaborandid kuulutatud kangelasteks ning aastatel 1944–1945 territooriumi vabastanud Punaarmee okupantideks.

Siin toimuvad regulaarselt natsi-Saksamaa poolel võidelnud veteranide ja nende järgijate kokkutulekud. Lätis on sellistele mälestusmarssidele pühendatud riiklik mälestuspäev – leegionäride päev (Läti SS-leegioni auks).

Tagid:
Vilnius, Jonas Noreika, Euroopa Parlament, Leedu

Peamised teemad