05:46 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Vahejuhtumid
lühendatud link
NATO idarindel (273)
21510

Teise maailmasõja aegsete lõhkekehade kahjutuks tegemise operatsioon Läti sõjaväepolügoonil Adažis nõudis nädala jooksul kahe NATO sõjaväelase elu.

TALLINN, 14. mai — Sputnik. Riias suri möödunud reedel arstide jõupingutustest hoolimata Albaania relvajõudude sõjaväelane major Clodian Tanush. Ta sai raskelt vigastada Adaži polügoonil toimunud NATO operatsiooni käigus, kus neutraliseeriti Teise maailmasõja aegseid lõhekehasid.

Miinitõrjeoperatsioonil Open Spirit on leitud 90 lõhkekeha>>

Traagiline vahejuhtum toimus Adaži polügoonil esmaspäeval, 6. mail. Teatati, et miiniplahvatuse tagajärjel hukkus leitnant Zarife Hassanai kohapeal ja veel kaks Albaania relvajõudude sõjaväelast sai haavata. Üks haavatutest oli major Clodian Tanus ja teine seersant Julian Kapai, teatas Sputnik Latvia

Läti kaitseminister Artis Pabriks avaldas Tanushi lähedastele, tema kolleegidele ja Albaania rahvale kaastunnet. Tema sõnul tegid Läti arstid kõik majori elu päästmiseks. Kaastunde avaldusega ühines ka riigi kaitseväe ülem Leonid Kalnins.

Vahejuhtumi asjaolude uurimiseks alustati kriminaalmenetlust. Albaania kaitseministeeriumi esindajad koos Läti kolleegide ja teiste liitlastega on asunud tegema menetlustoiminguid.

See ei olnud esimene surmaga lõppenud õnnetusjuhtum NATO missioonide või õppuste käigus Balti riikides. Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et veebruaris hukkus Eesti kaitseväe keskpolügoonil õppuse "Talvelaager" käigus 1. jalaväebrigaadi 27-aastane nooremleitnant. Ta sai isikliku teenistusrelvast surmava laskevigastuse.

Hrolenko NATO õppustest: ärge tehke tuumariigi kõrval järske liigutusi >>

Sõjaväeõppuste hulk Balti riikides on NATO väekontingendi enneolematu tugevnemise taustal idatiival märgatavalt kasvanud. Venemaa on korduvalt väljendanud muret alliansi sõjalise võimsuse suurenemise üle oma piiride läheduses, "Venemaa agressiooni" heidutamise "ettekäändel". Moskva on korduvalt rõhutanud, et tal ei ole kellelegi suhtes mingeid agressiivseid kavatsusi.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

NATO "vaegtöö" – Baltimaade elanikud lakkavad "vene ohtu" uskumast
Lätis alanud NATO õppustel osalevad ka tankid
Rüüstasid ära ja andsid NATO-le: Nõukogude armee pärand Baltimaades
Tühilask Läti lahingukoolis
Tagid:
Albaania, surmav, õnnetused, miinid, sõjaväeõppused, Läti

Peamised teemad