15:16 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Vahejuhtumid
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
8601

Eestimaa juudi kogukond avaldas lootust, et õiguskaitseorganid suudavad tõkestada taoliste juhtumite kordumise.

TALLINN, 25. juuni — Sputnik. Tallinnas Rahumäel paikneval juudi kalmistul leidis aset kogu selle kalmistu 110-aastase ajaloo jooksul esimene vandalismiakt – see paik jäi puutumatuks isegi natsistliku okupatsiooni ajal.

Ööl vastu 23. juunit avastati Rahumäe Juudi kalmistul viis ümberpööratud hauakivi. Eesti juudi kogukonna teatel saabus vandalismiakti toimumiskohale saabus politsei. On alustatud politseipoolne menetlus. 

"Koletu vandalismiakt kohas, kus puhkavad rahus esivanemad, kus iga inimene mõtleb vaimsusest, põlvkondade seotusest ja inimväärtustest, on solvav, hirmus ja meie ühiskonnas vastuvõetamatu," teatasid Eesti Juudi Kogukonna ja Eesti Juudiusu Koguduse esindajad.

Hiljem, 23. juuni päeval, leiti, et "Lille" peatuse juures asuvatele suurtele kividele on värviga joonistatud suur haakrist. Teade sellest on samuti esitatud politseile ja Põhja-Tallinna Linnaosa Valitsusele.

Eesti Juudi Kogukonna esinaise Alla Jakobsoni sõnul on raske uskuda, et need pahatahtlikud aktsioonid korraldati spetsiaalselt meie riigi pühade ajal. Jääb loota, et see oli vaid ülimalt kahetsusväärne kokkusattumus.

"Me austame lahkunute mälestust ja tahaks, et ühiskond näitaks üles mõistmist ja vastastikust lugupidamist selle rahva mälestuse vastu, kelle esivanemad on siia maetud. Olen veendunud, et uurimine teeb kindlaks need isikud, kelle käitumine kutsub esile nõrdimust ja valu," lisas Jakobson.

Sel aastal saab Tallinna juudi kalmistu avamise päevast 110 aastat. Kalmistul asub 1941. aasta küüditamise ohvritele pühendatud mälestussammas ning samuti Holokausti ohvritele pühendatud, eraldi kividest laotud püramiidina laotud mälestussammas, milles iga kivi sümboliseerib ühte hukkunut.

Nüüdne vandalismiakt on uuel juudi kalmistul esimene, seda ei rüvetatud isegi natside okupatsiooni ajal.

Eesti Juudi Kogukond ja Eestis elavad juudi rahva esindajad on meie mitmerahvuselise, mitmekultuurse ühiskonna lahutamatu osa, nagu ka kõik muud vähemusrahvused, kel on oma juured ja pärand meie ühises riigis. Taolised vandalismiaktid ja haakristi kujutamine avalikes kohtades on meie jaoks otseviide traagilistele sündmustele. Loodame, et need ei kordu enam kunagi. Et need ei kordu meil Eestis, ega ka kusagil mujal, ükskõik millises teises riigis.

Teema:
Tallinna uudised (327)

Samal teemal

Rahumäe juudi kalmistul mälestati holokausti ohvreid
Tagid:
vandalism, Rahumäe juudi kalmistu, Eesti juudi kogukond

Peamised teemad