00:57 21. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1085
  • RUB68.2075
Vahejuhtumid
lühendatud link
Tragöödia Barentsi meres (4)
51 0 0

Ülemaailmne allveelaevnike kogukond on väga eriline: see on mereväelaste eliit, mis koosneb äärmiselt professionaalsetest madrustest ja vapratest komandöridest, ja kõik allveelaevnikud teavad, kui haavatavad nad on, kommenteerib venemaalaste hukkumist Ameerika meedia.

TALLINN, 4. juuli — Sputnik. Kõigi maailma merejõudude allveelaevnikud leinavad 14 Vene meremeest, kes hukkusid Barentsi meres ohtlikku ülesannet täites.

Sellest on kirjutanud Ameerika väljaanne Washington Examiner märkides, et töö allveelaeval on alati eluohtlik, mistõttu uudis kolleegide hukkumisest — ükskõik, kas nad on vastased või sõbrad — läheb südamesse kogu maailma allveelaevnikele.

"Ülemaailmne allveelaevnike kogukond on väga eriline. See on mereväelaste eliit, mis koosneb äärmiselt professionaalsetest madrustest ja vapratest komandöridest, ja kõik allveelaevnikud teavad, kui haavatavad nad on. Et nad tegutsevad ookeanisügavustes, ei ole ellujäämine kunagi tagatud," kirjutab Tom Rogan (tema artikli täielik venekeelne tõlge on avaldatud portaalis InoSMI).

Sõjaajakirjaniku sõnul täitis Vene meeskond — nagu ka muude Ameerika allveelaeva Jimmy Carter analoogide meeskonnad — ülesannet, mis seisnes oma seadmete ühendamises allveekaablite külge ja kaablite töö segamises, samuti tähtsate luureandmete kogumises, milleks tal oli vaja jõuda väga lähedale vastase kindlustusrajatistele. "See on eliitide eliit," hindas ta Vene meeskonna valmidust.

Iga allveelaevnik teab, et sadamast lahkudes ei pruugi ta koju tagasi jõuda. Ta teab, et tema keha võib jääda igaveseks merepõhja, kodust ja omastest kaugele, räägitakse artiklis.

Varem on USA ja Briti saatkond avaldanud kaastunnet hukkunud mereväelaste perekondadele. Kaastundeavaldusi saabub igast maailma otsast — Itaaliast Iraanini. Kaastunnet on avaldanud ka Tšetšeeni Vabariigi juht Ramzan Kadõrov.

Kangelaslinnades Sevastopolis ja Murmanskis tuuakse mereväelaste mälestusmärkide jalamile lilli.

Kangelasi tahetakse postuumselt autasustada

On tehtud ettepanek anda kõigile Venemaa sõjalaevastiku batüskaafi põlengus hukkunud ohvitseridele riiklikud teenetemärgid.

Hukkunute seas oli seitse esimese järgu kaptenit ja kolm teise järgu kaptenit. Kaks meeskonnaliiget olid Venemaa kangelased.

Kaitseministeerium annab nende perekondadele vajalikku abi ja tuge.

Venemaa president Vladimir Putin avaldas kaastunnet seoses allveelaevnike hukkumisega.

"Ma avaldan kõige siiramat kaastunnet hukkunute perekondadele. "Tuleb teha kõik nende abistamiseks ja toetamiseks," ütles ta kohtumisel kaitseminister Sergei Šoiguga.

© Sputnik
Vladimir Putin kohtus pärast 14 mereväelase hukkumist kaitseminister Sergei Šoiguga

President rõhutas, et meeskond oli äärmiselt professionaalne.

Kangelastegu ja tragöödia käivad käsikäes

Venemaa kaitseministeeriumi teatel pääses tsiviilspetsialist 1. juulil Barentsi meres sõjalaevastiku batüskaafil puhkenud tulekahjust tänu teise järgu kapteni Dmitri Solovjovi oskuslikule tegutsemisele.

"Venemaa sõjalaevastiku teadusbatüskaafi pardal viibinud tsiviilspetsialisti pääsemine osutus võimalikuks tänu teise järgu kapteni Dmitri Solovjovi ennastsalgavale ja oskuslikule tegutsemisele, kes viis ta avariilisest vahesektsioonist välja," seisab Venemaa kaitseministeeriumi pressiteates.

Süvamere aparaadis hukkus neliteist vene meremeest, illustreeriv foto
© Sputnik / Павел Львов

Märgitakse, et kohe pärast tsiviilspetsialisti väljaviimist vahesektsioonist sulges Solovjov hermeetiliselt tuletõkkeluugi ja jätkas koos ülejäänud meeskonnaga võitlust aluse elukõlblikkuse eest.

"Allveelaevnikud likvideerisid oma elu hinnaga põlengukolde, päästsid oma kaaslased ja batüskaafi," teatati kaitseministeeriumist.

Salajane sõjaline aparaat naaseb rivvi

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu andis sõjalaevastiku Severomorski baasi saabudes korralduse põlengus kahjustada saanud süvaveeaparaat taastada ja rivvi tagasi tuua.

"Šoigu andis laevastiku juhtkonnale ja tööstuse esindajatele korralduse võimalikult kiiresti välja töötada ja ellu viia abinõud süvaveeaparaadi kiireimaks taastamiseks ja rivvi tagasi toomiseks," seisab kaitseministeeriumi pressiteates.

Tragöödia kohta antava ametliku teabe napisõnalisust kommenteerides tuletas Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov meelde, et Barentsi meres allveelaevnikega juhtunud õnnetuse üksikasju ei võimada avalikustada riigisaladuse seadus.

"Seda riigisaladust hoitakse riigi ja riikliku julgeoleku huvides," lisas Peskov.

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, toimus 1. juulil 2019 tulekahju maailmamere põhja uurimiseks mõeldud teadusbatüskaafis. Juhtumi tagajärjel hukkus 14 allveelaevnikku. Nad said surma "põlemissaaduste sissehingamisel tekkinud mürgistuse" tõttu.

Kaitseministeeriumi teatel suutis meestkond ennastsalgavalt tegutsedes tulekahju kustutada.

Juurdluskomisjon on alustanud allveelaevnike hukkumise asjaolude väljaselgitamist.

Teema:
Tragöödia Barentsi meres (4)

Samal teemal

Argentiina uppunud allveelaev "San Juan" leiti plahvatuse tunnustega
Eksklusiivne: Naissaare lähedalt leiti Nõukogude allveelaev
Allveelaev Kalev — Eesti teadmata kadunud reliikvia

Peamised teemad