22:00 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Vahejuhtumid
lühendatud link
73 0 0

Eesti valitsus avaldas toetust Malis toimunud terrorirünnakus kannatada saanud Eesti sõjaväelastele. Kui peaminister Ratast uskuda, olid sõdurid sunnitud oma elu ohtu seadma sellepärast, et "Eestil on maailmas selge roll ja vastutus".

TALLINN, 24. juuli — Sputnik. Koos toetusavaldusega Prantsuse sõjaväebaasis Malis toimunud terrorirünnakus kannatada saanud Eesti kaitseväelastele selgitas Eesti valitsus ka, missugust olulist rolli täidavad väikese Balti riigi pojad kaugel Aafrika avarustes.

Kaitsevägi testib Malis relvasüsteeme >>

Eesti peaminister Jüri Ratas, keda valitsuse pressiteenistus tsiteerib, soovis haavatud sõduritele kiiret paranemist ning meelerahu nende lähedastele. Sedasama soovis Eesti kaitseväelastele ja nende peredele Ratase sõnul ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron. Valitsusjuht rõhutas, et Eesti riik teeb kõik selleks, et aidata kaasa Eesti kaitseväelaste kiirele taastumisele.

Eesti kaitseväelased Malis
© Фото : Triin Oppi (Riigikantselei)

Juhust kasutades tuletas Ratas meelde, et Eestil on maailmas "selge roll ja vastutus". NATO ja EL-i partnerite toetusega kaasneb ka kohustus "panustada sellistesse riikidesse nagu Mali, et ka sealsetel elanikel oleks oma kodumaal turvaline elukeskkond ja väljavaated paremaks eluks," lisas peaminister.

Eesti kaitseminister Jüri Luik mõistis juhtunu hukka koos oma Prantsusmaa kolleegi Florence Parlyga, kes kaitseministeriumi teatel samuti soovis Eesti kaitseväelastele kiiret paranemist ja tänas neid eeskujuliku teenistuse eest. Parly märkis, et Eesti kaitseväelaste oskuslik käitumine sõjaväebaasile toimunud rünnaku ajal on just see, mille eest prantsuse liitlased neid sedavõrd hindavad.

Minister Luik rõhutas omakorda, et Eesti sõdurite kohalolek Malis tekitab uhkustunnet.

Luige sõnul on Eesti huvides "seista ohtudele vastu ühiselt koos liitlastega, mõistes teineteise vajadusi ja tugevdades oma liitlassuhteid."

Toetust Eesti haavatud sõduritele avaldas oma Facebooki-lehel ka riigipea Kersti Kaljulaid. Lisaks kiire paranemise soovile lausus president ka, et kogu Eesti hoiab neile pöialt, sest nad seisavad "meie kõigi ja meie liitlaste kaitsel."

Kuvatõmmis postitusest Facebookis

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, tabas Prantsuse sõjaväebaasi Malis Gao linnas 22. juulil enesetaputerroristide rünnak. Terrorirünnaku tagajärjel said teiste seas kannatada ka selles baasis paiknevad Eesti kaitseväelased. Kõigile viiele haavatule anti esmaabi, nende vigastused ei osutunud eluohtlikeks.

Gao sõjaväebaasis teenib aprilli algusest peale Eesti jalaväerühm ESTPLA-30, kuhu kuulub ligi viiskümmend meest. Eesti kaitseväelased osalevad Malis Prantsuse armee juhitavas operatsioonis Barkhane.

Malis toimunud rünnakus tapeti kuus Prantsuse sõdurit >>

ESTPLA-30 kohustuste hulka kuulub sõjaväebaasi turvalisuse tagamine, patrullimine selle lähiümbruses ning kiirreagerimine ohuolukordade tekkimise korral.

Operatsioon Barkhane ise kujutab endast Prantsusmaa ulatuslikku välismaist lahingoperatsiooni. Seda alustati 2014. aastal niinimetatud Saheli piirkonnas, mis asub viie Aafrika riigi territooriumil – Malis, Burkina Fasos, Nigeris, Mauritaanias ja Tšaadis. Operatsiooni eesmärk seisneb nende piirkonnas islamiäärmuslastega võitlevate valitsuste toetamises.

Samal teemal

Mikser: olukord Malis mõjutab kogu Euroopa julgeolekut
Eesti kaitseväelased osalevad taas operatsioonil Malis
Kaitseminister Jüri Luik alustas visiiti Malisse
Ratas Malis: toetame abivajajaid, et nad ei peaks kodusid hülgama
Terras ja Ratas kohtusid Malis teenivate kaitseväelastega

Peamised teemad