23:57 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Vahejuhtumid
lühendatud link
32931

ÜRO baasis Malis toimunud terrorirünnakus päästis Eesti ja Prantsusmaa sõdurite elu kohalik ohvitser, kelle nime kahe Euroopa riigi võimud isegi ei maini. Just tema avastas, et tegemist on terroristidega ja andis oma sõduritele käsu avada lõhkeainega täidetud auto pihta tuli.

TALLINN, 31. juuli — Sputnik, Aleksei Toom. Malis Gaos asuvas ÜRO sõjaväebaasis 22. juulil toimunud terrorirünnaku ohvreid oleks võinud olla palju rohkem ning tõenäoliselt oleks ka Eesti kaotanud oma kaitseväelasi, kui kohalik ohvitser poleks ilmutanud valvsust ja otsusekindlust, väidab sõjaväeekspert, endise NSV Liidu sõjaväeluure GRU vanemanalüütik, eruohvitser Villem Rooda. 

Виллем Роода
© Sputnik / Вадим Анцупов
Villem Rooda

Operatsiooni "Barkhane" juhtkond oli 22. juulil Gao sõjaväebaasis juhtunu üksikasjadest rääkides kidakeelne ega avaldanud, kes andis käsu ÜRO personaliks maskeerunud terroristide auto lähenedes selle pihta tuli avada. Ametlikult mainitakse "Eesti ja Prantsuse sõdurite efektiivset tegevust, mis takistasid terroristidel baasi sisenemast", kuid üksikasju, kes ja kuidas täpselt selle sissetungi tõkestas, ei anta.

Peaminister selgitas, mispärast Eesti sõdurid Malis kannatada said >>

Tõenäoliselt ei kavatsenud enesetaputerroristid baasi sisemusse tungida, vaid õhkida auto kontrollpunktis, kui selle lähedale oleks kogunenud suurem hulk Prantsuse ja Eesti sõdureid. Enesetaputerroristidel ei õnnestunud potentsiaalsete ohvriteni jõuda, kuna enne avasid malilased ülema korraldusel auto pihta tule.

Baasi kontroll-läbilaskepunktis asuva Mali armee üksuse ohvitser tuvastas terroristide kontrolli all olevalt territooriumilt saabunud sõiduki ja otsustas mingil põhjusel, vaatamata autol olevale ÜRO sümboolikale, anda käsu tule avamiseks. 

Эстонские военнослужащие на военной базе в Гао, Мали
© Estonian Defence Forces
Eesti kaitseväelased Malis.

Mida ohvitser täpselt märkas ja millest ta järeldas, et autos on tegelikult terroristid, jääb teadmata, ütles sõjaväeekspert Villem Rooda, kuid võib täiesti ühemõtteliselt kinnitada, et ainult tänu Mali ohvitseri ja mitte Prantsuse või Eesti sõdurite valvsusele suudeti terroriakti raskemad tagajärjed ära hoida.

Analüütik: USA ja NATO kasutavad eestlasi Malis kahurilihana >>

Sõjaväelaste tule alla sattunud enesetapuründajad olid sunnitud oma kavatsusi muutma. Mali sõjaväe vormiriietuses reisija hüppas auto kabiinist välja ja tõstis relva, kuid sai kohapeal kohe surmava tabamuse, jõudmata ise tuld avada. Autojuht lasi end koos autoga õhku.

Terroristid kavatsevad ilmselt rünnakuid jätkata

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Malis ÜRO rahvusvahelises rahuvalvemissioonis osalevad Eesti kaitseväelased said terrorirünnakus kergeid vigastusi ja põrutusi. Rünnaku eest võttis vastutuse kohalik äärmusorganisatsioon Nusrat al-Islam*, mis väidetavalt kuulub Al Qaeda* terroristliku organisatsiooni struktuuri. 

Эстонские военнослужащие в Мали
© Estonian Defence Forces
Eesti sõjaväelased Malis

Pariisi ja Tallinna poolt põhjendamatult ebaõnnestunuks loetud terrorirünnaku üksikasjadest ja asjaoludest on vähe teada. Prantsuse kaitseministeerium teatel rünnati 22. juulil kell 15.45 kohaliku aja järgi Gao baasi, kus paiknesid ÜRO MINUSMA missiooni ja Mali armee üksused, Prantsuse osa sissepääsu kontrollpunkti, kasutades selleks ÜRO eraldusmärkidega "enesetapusõidukit". 

Эстонские военнослужащие в Мали
© Estonian Defence Forces
Eesti sõjaväelased Malis

"Kuid baasi turvasüsteemi usaldusväärsus koos Prantsuse ja Eesti sõjaväelaste otsustava tegevusega võimaldas ründajad neutraliseerida ja sissetung ära hoida," teatas ministeerium.

Prantslased tänavad "Famasi vapraid sõdureid"

Villem Rooda arvates uurimine alles kestab ja sõjaväeuurijad püüavad välja selgitada, kes on selle läbimõeldud rünnaku taga ning kes edastas terroristidele teavet baasi turvasüsteemi üksikasjade kohta.

Euroopa kavatseb relvastada Aafrika armeesid >>

Kohalike väljaannete, sealhulgas Nord Sud Journali andmetel avasid Mali sõdurid terroristide pihta tule, kui rooli taga olnud suitsiidifanaatik üritas läbida baasi välispiiril asuvat turvakontrollpunkti.

Samal ajal väidavad Prantsuse ohvitserid, et ÜRO värvides auto ei suutnud "tiheda liikluse" tõttu siseneda üldkasutatavale territooriumile ja pööras Prantsusmaa kasutava baasi ossa viiva sissepääsu poole. Toimunu kirjelduses on vastuolusid.

Villem Rooda leiab, et rünnak Malis asuvate rahuvalvejõudude sõjaväebaasile võis Euroopa sõduritele tulla üllatusena, kuigi nad on juba kandnud selles ohtlikus piirkonnas inimkaotusi. 

Эстонские солдаты несут службу в Мали
© Фото : Triin Oppi (Riigikantselei)
Eesti kaitseväelaste teenistuskoht Malis

Ei olnud juhus, et rünnaku toimumise kuupäev langes päevale, mil toimus juhtimise üleandmine Prantsuse kindralmajor Frédéric Blachonilt, kelle üheaastane teenistus Malis Barkhane'i missioonil lõppes, kindral Pascal Faconile.

Nord Sud Journal teatel ütles Blachon järgmisel päeval pärast terrorirünnakut vastuvõtul Mali presidendi Ibrahim Boubacar Keïta juures muuhulgas, et soovib väljendada "väga suurt tänu noortele ja väga vapratele gurma (rahvas Aafrikas - toim.) sõduritele". Kuid jääb ebaselgeks, kas kindral pidas seejuures silmas, et just need "noored" sõdurid päästsid Gao baasis tema alluvate elu.

Eesti oleks pidanud Mali ohvitseri autasustama

"See oli keeruline rünnak. Enesetaputerroristid kasutasid rünnakuks autosse paigaldatud lõhkeseadet," ütlesid ajakirjanikele Eesti kaitseväe esindajad, keda tsiteerisid peaaegu kõik sõjaväemeedia väljaanded. 

Солдаты эстонской армии на улицах одного из поселений в Мали
© Фото : Eesti Kaitsevägi
Eesti sõdurid ühe Mali asula tänavatel

Asjassepühendatute jaoks tähendavad need sõnad, et sõjaväelased näevad Mali terrorirünnakus "islami kalifaadi"* jälgi, mis Iraagi ja Süüria sõja ajal käivitas autopommide tootmise peaaegu konveierimeetodil.

"Eesti ja Prantsuse sõdurite efektiivne tegutsemine hoidis ära terroristide sisenemise baasi, sõiduk plahvatas või pandi plahvatama värava kõrval. Kokku kuus Eesti kaitseväelast vajasid pärast enesetapurünnakut meditsiinilist abi, kolm neist jäid arstide järelevalve alla," tsiteeris Eesti kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Heremit militaarküsimustele spetsialiseerunud väljaanne The Defence Post

Мартин Херем
© Estonian Defence Forces
Martin Herem

Kaitseväelased said lõhkeseadeldise plahvatusest põrutusi ja tervisele mitteohtlikke killuvigastusi. Tõsiseid vigastusi pole, kõik jäid ellu. 

Mali ohvitseri nimi, tänu kellele kõik enam-vähem turvaliselt lahenes, pole kahjuks teada, kuigi Villem Rooda arvates pidanuks Prantsuse ja Eesti sõjaväelaste emad ja naised nõudma oma riigi valitsustelt vähemalt tema autasustamist lähedaste elu ja tervise päästmise eest.

Tallinn oleks pidanud kauge ja tundmatu Aafrika riigi, kus Eesti sõjaväelased "Prantsusmaaga sõpruse" huvides rahuvalvemissioonil viibivad, nooremohvitseri teenistust vääriliselt hindama. See võib olla psühholoogiliselt keerulisem kui aumärgi riputamine näiteks mõne Ukraina natsionalisti või pensionile jäänud NATO kindrali rinda.

Tuleb välja, et nüüd riskivad Eesti sõjaväelased tänu "islami kalifaadi"* apsakatele Malis oma eludega senisest sagedamini. Prantsusmaa on kaotanud aasta jooksul terrorirünnakute ja relvastatud kokkupõrgete tagajärjel Gaos kokku 17 sõdurit, kuid teadaolevalt pole äärmuslased kunagi üritanud rünnata Gao baasi ennast. 

Эстонские военнослужащие в Мали
© Фото : Triin Oppi (Riigikantselei)
Eesti sõjaväelased Malis

Operatsioon Barkhane käivitati 2014. aastal aasta varem alustatud missiooni Serval jätkuna, et kaasata Saheli piirkonna ohtliku konflikti lahendamisse uusi riike. Eesti üksuse ESTPLA-30 sõjaväelased, kes teenivad Gaos ÜRO rahuvalvemissiooni MINUSMA raames, täidavad sõjaväebaasis turvafunktsioone, tagavad selle ohutust ja patrullivad ümbrust.

Augustis peaks Malis toimuma Eesti üksuse roteerumine.

* Venemaal ja paljudes teistes riikides keelatud terroristlikud organisatsioonid.

Samal teemal

Järgmise nelja aasta kaitsekulu on kokku üle 2,6 miljardi euro
Herem: kust võtta häid mehi?
Kaitsevägi testib Malis relvasüsteeme
Tagid:
rahuvalvemissioon, Barkhane, Eesti kaitsevägi, terroriakt, Mali, ESTPLA

Peamised teemad