06:27 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Vahejuhtumid
lühendatud link
102 0 0

Kaitseväelaste sõnul oli enesetaputerroristide rünnak ootamatu, sest NATO rahuvalvajate baasis ei olnud kaua midagi tõsist juhtunud.

TALLINN, 18. august — Sputnik. Terroristide rünnak Prantsuse ja Eesti sõjaväelaste rahvusvahelisele baasile Malis Gao linnas tuli nagu välk selgest taevast, teatas ERR viitega Eesti kaitseväe kiirreageerimisüksuse Scoutspataljon kapral Vladislav Kaulkole, kes teenis jalaväerühma Estpla-30 koosseisus Malis ja nägi seda relvastatud rünnakut pealt. 

"Alguses ei suutnud ma oma silmi uskuda, sest see on ju nii rahulik objekt — baas. Seal ei ole pikka aega midagi juhtunud ja keegi ei osanud seda oodata, kõik olid veidi ehmunud, kui nii võib öelda," jutustas Eesti kapral, "aga midagi pole teha — ikkagi sõjatsoon." 

Eesti jalaväerühm Estpla-30 viibis Prantsusmaa palvel alates käesoleva aasta aprillist Malis, osaledes koos Prantsuse sõjaväelastega operatsioonis Barkhane. Jalaväerühm tagas baasi julgeolekut ja patrullis selle ümbruses. Laupäeval, 17. augustil, tuli Estpla-30 rotatsiooni korras koju.

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, tabas Prantsuse sõjaväebaasi Malis Gao linnas tänavu 22. juulil enesetaputerroristide rünnak. Ründajad püüdsid tungida baasi territooriumile autoga, milles asus isetehtud lõhkeseade. Ründajad ei pääsenud baasi väravast sisse ja seejärel toimus plahvatus.

Analüütik: USA ja NATO kasutavad eestlasi Malis kahurilihana >>

Terroriakti tagajärjel said lisaks Mali ja Prantsuse sõduritele kannatada ka baasis elavad pandud Eesti kaitseväelased. Neist viis said kergelt haavata. Kõigile kannatanutele anti esmaabi.

Vastutuse sõjaväebaasi ründamise eest võttis enda peale terroriorganisatsiooni Al-Qaida* kohalik rakuke.

Prantsusmaa suurim sõjaline välisoperatsioon algas 2014. aastal niinimetatud Saheli piirkonnas, mis asub viie Aafrika riigi — Mali, Burkina Faso, Nigeri, Mauritaania ja Tšaadi territooriumil.

* Venemaal ja mitmetes teistes riikides keelatud terroriorganisatsioon

Samal teemal

Eesti kaitseväelased osalevad taas operatsioonil Malis
Mikser: olukord Malis mõjutab kogu Euroopa julgeolekut
Vahetuse aeg on käes: Malis terroriakti üle elanud Eesti sõdurid pakivad asju
Peaminister selgitas, mispärast Eesti sõdurid Malis kannatada said
Tagid:
Barkhane, Scoutspataljon, terrorirünnak, Prantsusmaa, Mali, ESTPLA

Peamised teemad