02:14 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Vahejuhtumid
lühendatud link
Danske rahapesuskandaal (40)
95 0 0

Eestlased on oma ettevõtte kaudu kolmandatesse riikidesse saatnud Venemaal uuele kiirteele eraldatud enam kui sada miljonit eurot. Nüüd on nad Soomes kohtupingis.

TALLINN, 9. oktoober — Sputnik. Soomes on alanud Eesti ja Venemaa elanike rahapesu juhtumi üle ulatuslik kohtuasi kohaliku ettevõtte kaudu Karjala maantee ehitamiseks eraldatud umbes 150 miljoni euro omastamises.

Süüdistatavate hulgas on 70- ja 44-aastased eestlased, samuti 44-aastane venelane. Kõik kolm eitavad oma süüd. Üks süüdistatavatest teatas, et ettevõte palgati maantee projekteerimiseks Parikkalast Petrozavodskisse.

Uurimise kohaselt laekus kahe eestlase hallatava Soome ehitusettevõtte HTR Talonrakennus Oy kontodele Nordea ja Danske Bankis 2014. aastal vaid mõne kuu jooksul üle 6,5 miljardi rubla (selle aasta vahetuskursi järgi üle 150 miljoni euro).

Soome prokuratuur väidab, et Karjala maantee projekti jaoks mõeldud suured rahasummad kanti ettevõtte arvelduskontode kaudu edasi kolmandatesse riikidesse. Uurimisasutuste kahtluse põhjustas ka asjaolu, et sadade miljonite eurodega tegeleval ettevõttel polnud isegi oma kontorit. Raha saabus kurjategijate kontrollitud Vene panga kaudu, mis mõne aja pärast, 2015. aastal, Moskva kohtu otsusega suleti.

Jälle seesama skandaalne Danske Bank

Eesti elanikud tegid oma kahtlaseid tehinguid Nordea ja Danske Banki kaudu, millest üks sattus Ida-Euroopast ebaseadusliku raha pesemisega seotud rahvusvahelise skandaali keskmesse.

Nii nagu teatas Sputnik Eesti, sai 2018. aastal teatavaks, et Venemaalt pärit hiiglaslikud summad liikusid Põhja-Euroopa ühe juhtiva panga Danske Banki Eesti filiaali kontode kaudu. Uurimine näitas, et võime rääkida 201 miljardist eurost.

2018. aasta detsembri seisuga suletud 15 tuhandest pangakontost kahtlustatakse vähemalt 6,2 tuhandet. Alustatud on kriminaalasi, millesse on kaasatud Eesti ja Skandinaavia juurdlusorganid.

Selle aasta oktoobris alustas Danske Bank oma Eesti filiaali sulgemist. Nad ei paku enam Eestis igapäevaseid pangateenuseid.

Täpselt nädal enne seda suri väga salapärastel asjaoludel Danske Banki Eesti filiaali endine juht, kohalik finantsist ja pankur Aivar Rehe. Lähedased pankurid teatasid politseile mehe kodust kadumisest 23. septembril. Uurijad usuvad, et tegu oli enesetapuga.

Lugege lisaks: 

Eesti Panga president rahapesuskandaalist: Eesti ametivõimud olid tasemel

LHV kavatseb osta Danske eraklientide laenuportfelli

Danske Bank peab kaheksa kuu jooksul oma tegevuse Eestis lõpetama

Teema:
Danske rahapesuskandaal (40)

Samal teemal

Danske rahapesuskandaal
Tagid:
kohus, ehitus, Karjala, Soome, Venemaa, Eesti, rahapesu

Peamised teemad