03:05 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Vahejuhtumid
lühendatud link
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
12710

Saaremaa vabastamisel natsi sissetungijatest Tehumardi küla lähedal hukkunud Nõukogude armee sõduritele püstitatud monument rüvetati lahingu 75 aastapäeval.

TALLINN, 26. oktoober — Sputnik. Mälestus Nõukogude sõduritest, kes andsid oma elu Tehumardi lahingus Saaremaa vabastamiseks Saksa natsidest ja nende käsilastest, osutus tundmatute vandaalide poolt rüvetatuks.

Saaremaa vallavalitsus on muinsuskaitselt saanud loa ja lasknud puhastada kive kohepeal ilma neid demonteerimata. "Kahjuks tuleb tunnistada, et täiesti puhtaks kive saada ei õnnestunud," tõdes vallavanem Madis Kallas.

Мадис Каллас
Madis Kallas

"Oleme võtnud kivitöötlejatelt päringud ja hinnapakkumised, et järgmisel kevadel teha kivid täiesti puhtaks ja taastada," lisas vallavanem.

Vald on mälestuskivide puhastamisse panustanud üle 1000 euro ja on valmis veelgi raha eraldama, et kivid täiesti puhtaks saaksid.

"Vabandame kõigi nende, kelle nimed on mälestuskividel, omaste ees," sõnas Kallas.

Politseid on juhtunust teavitatud ning vald teeb politseiga koostööd, et kivide rikkujad tabada, edastab Meie Maa. 

Vahejuhtumeid mälestusmärkidega toimub regulaarselt

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, lammutati hiljuti Taeblas Nõukogude sõdurite vennashauale püstitatud mälestusmärk. Mälestusmärk Nõukogude sõduritele oli osa Taebla Gümnaasiumi maa-alal asuvast vennashauast. Praegu töötavad seal rasked ehitusmasinad ja matmispaigast pole midagi järele jäänud.

Venemaa saatkond saatis Eesti välisministeeriumile Nõukogude sõdurite mälestusmärgi lammutamise pärast noodi ja uurib praegu Taebla juhtumi asjaolusid.

Üks viimastest leidis aset tänavu suvel Saaremaal Kuressaares, kus tundmatud vandaalid sodisid punase värviga täis mälestusmärgi, mis on püstitatud hitlerlike okupantide poolt hukatute vennashauale. Politsei algatas tollal uurimise "väheväärtusliku" vara kahjustamise asjas.

Eesti vabastamine hitlerlaste okupatsioonist algas 2. veebruaril 1944 ja kestis kümmekond kuud. Viimane lahing lõppes 1944. aasta 24. novembri hommikul Saaremaal Sõrve poolsaarel — alates sellest päevast oli Eesti NSV territoorium fašistlikest anastajatest täielikult vabastatud.

Lugege lisaks: 

Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)

Samal teemal

Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
Tagid:
Teine maailmasõda, rüvetamine, mälestusmärk, Saaremaa

Peamised teemad