15:32 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Vahejuhtumid
lühendatud link
10

Mitu meest langes Hawaii saarestikus Pearl Harboris paikneva USA mereväebaasi laevatehases aset leidnud veretöö ohvriks.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Ameerika Ühendriikide mereväeväebaas paljudele teise maailmasõja ajaloost tuntud Pearl Harboris Hawaii saarestikus on taas sattunud jahmatavate päevauudiste pealkirjadesse.

Sedapuhku aga pole tragöödia peasüüdlasteks Jaapani lahingulendurid, kes selle baasi peaaegu täpselt 78 aastat tagasi, 7. detsembril 1941. aastal puruks pommitasid, vaid USA mereväe meremees, kes oma relvast tule avas ja haavas kolme USA kaitseministeeriumi laevatehase töötajat.

Seejärel laskis tulistaja väljaande Hawaii News Now teatel iseenda maha. Kaks tema poolt haavatud meest surid hiljem haiglas.

Vahejuhtumi tõttu oli pääs USA mere- ja lennuväe Pearl Harbori-Hickami ühisbaasi ajutiselt suletud. Tulistamisjuhtumist teavitati USA presidenti Donald Trumpi.

Pearl Harbori rünnaku lugu

Kallaletung Pearl Harborile oli Jaapani viitseadmiral Chūichi Nagumo juhitud õhulaevastiku merelennuväe ja Jaapani keiserliku laevastiku allveelaevade poolt kohale toimetatud miiniallveelaevade kombineeritud äkkrünnak Pearl Harbori piirkonnas Hawaii saarestiku Oahu saarel paiknenud ameeriklaste mere- ja õhuväebaasile.

Õhurünnak korraldati vastuseks Jaapani juurdepääsu blokeerimisele tooraineallikatele - metallidele ja naftale USA poolt.

1941. aasta 7. detsembri hommikul alanud rünnak toimus kahe lainena, kus osales ühtekokku 353 Jaapani lennukikandjatelt startinud lennukit.

USAs toimus järjekordne koolitulistamine, illustreeriv foto
© REUTERS / Brendan McDermid

Lahingu tulemusena uppus neli USA mereväe lahingulaeva ning neli lahingulaeva said kahjustada. Jaapanlased uputasid või vigastasid ka kolme ristlejat, kolme hävitauslaeva ja üht miinilaeva; hävitati kümmekond lennukit.

Hukkus 2403 inimest ja 1178 said haavata. Jaapani kaotused olid üsna väikesed: 29 lennukit ja viis miiniallveelaeva kokku 64 surmasaanuga ja ühe vangi langenud sõjaväelasega.

Pearl Harbouri rünnaku eesmärk oli USA mereväest lahti saada, saavutada ülemvõim Vaikse ookeani piirkonna õhuruumis ja jätkata siis sõjategevust Birma, Tai ja USA valduste vastu Vaikse Ookeani lääneosas.

Rünnakut oodanud USA aga viis kõik uuemad ja merekõlbulikumad laevad pisut enne kallaletungi sadamast ära avamerele, kus nad Jaapanlastele kättesaamatuiks jäid.

Jaapanlaste rünnaku provotseerimise eesmärgiks USA avaliku arvamuse muutmine ja riigi kaasamine Teise maailmasõtta ja lõpuks Jaapani purustamine ning okupeerimine.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Relvastatud mees tappis Texase ostukeskuses 20 inimest
Tagid:
sadam, tulistamine, Pearl Harbor, USA

Peamised teemad