10:08 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
© Sputnik / Deniss Grabussov

Aastate jooksul on eurooplased seksuaalvähemuste suhtes üha sallivamaks muutunud, kuigi mõneski riigis on samasooliste suhteid taunivate inimeste protsent üsna kõrge. Eesti on selles nimekirjas suhteliselt neutraalsel kohal.

Erinevates riikides ja kultuurides on suhtumine seksuaalvähemustesse väga erinev. Paiguti muutuvad inimesed aja jooksul sallivamaks nende suhtes, kes valivad kooseluks samast soost partneri, mujal aga eitatakse selliseid eelistusi kategooriliselt ja korraldatakse isegi geikogukondade vastaseid meeleavaldusi.

Peaminister Jüri Ratas
© Sputnik / Вадим Анцупов

2001. aastal sai San Marinost viimane Euroopa liidu liige, kus kaotati kriminaalkaristused samasooliste suhete eest ning alles 2019. aastal tunnustati seal nende abielusid. Juba 2001. aastal sai aga Madalmaadest esimene riik, kus samasooliste abielusid tunnistati.

Maailma kahekümne üheksast maast, kus homoabielud on seaduslikud, asub viisteist Euroopas.
Kui Rootsi elanikkond on geide, lesbide ja biseksuaalide suhtes peaaegu üksmeelselt toetav, aktsepteerides nende heteroseksuaalidega võrdseid õigusi, siis Slovakkias ja Rumeenias on olukord vastupidine.

Eestis on samasooliste suhete vastu negatiivselt meelestatud umbes 40% elanikkonnast.
Ehkki seksuaalvähemusi tunnustatakse enamasti just Euroopa ühiskonnas, põhjustavad nende abielud sealgi juriidilisi vaidlusi meditsiini, lapsendamise, maksustamise ja muudes valdkondades.

Samal teemal

Skandaal: õppealajuhataja lubas LGBT kuulutuse kooli teadetetahvlile
Meeleavaldus koolides toimuva homopropaganda vastu
Haridusamet uurib Tallinna kooliõpilaste kinoskäigu kohta
Minister Kiik kaitses LGBT kogukonda EKRE eest
Tagid:
samasoolised, Euroopa, LGBT, Eesti, seksuaalvähemus

Veel infograafikaid

Peamised teemad