12:52 03. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Krimi
lühendatud link
10991

Moskva äriühing Kasperski labor (Лаборатория Касперского) avastas internetis USA-s välja töötatud militaarotstarbelise küberüraski Stuxnet – häkkerid varastavad selle abil pankadelt raha

TALLINN, 14. veebruar — Sputnik. Failitu pahavara, mis meenutab väga nende kübergeeniuste loomingut, mida USA kasutas oma küberrünnakuteks, on ilmselt kriminaalsete kavatsustega tüüpide küüsi langenud. Täna kasutavad häkkerid seda arvuti mälusse tungivat programmi üle kogu maailma pankade, riigiasutuste ja ereettevõtete serverite lahtimuukimiseks.

Üks tuntuim "anti-viiruste" väljatöötamisele spetsialiseerunud ettevõte, Moskvas asuv Kasperski labor avalikustas uut tüüpi pahavara uurimistulemused. Selles räägitakse, et nakatunud on juba vähemalt 140 ettevõtet ja ametkonda 40 maailma riigis, kusjuures 21 juhul olid nakatunuteks USA-s asuvad arvutid. 

Need, kes märkamatult valvureid valvavad

"Niinimetatud failitu pahavara on unikaalne oma võime poolest pärast serverisse tungimist ära kaduda. Rünnatavasse arvutisse üleslaadimisel nimetab "ürask" end ise ümber, vältides sel viisil tema jälgimist ja avastamist," seletab väljaanne Gizmodo. "Võib mööduda mitu kuud, enne kui süsteemi administraator aru saab, et masin on pahavaraga nakatunud. Selle aja jooksul saavad häkkerid kerge vaevaga varastada kõike, mis rünnatava ettevõtte rahakotis leidub."

Kahe aasta eest avastas Kasperski labor, et nende oma serverid on täis pahavara, mis sekkus otseselt ettevõtte sisevõrgu töösse. "Üraskile" pandi nimeks Duqu 2.0 (Duqu täiustatud versioon), mis on tuletatud "üraskist" Stuxnet, tuntud spionaažtarkvarast, mis töötati välja USA-s Iisraeli vajadusteks, et too saaks takistada Iraani tuumaprojekti lõpuleviimist. Seni arvati, et midagi hullemat ja ohtlikumat ei ole eriteenistuste programmeerijad suutnud välja mõelda.

Militaarhäkkeritel on selliseid üraskeid palju

Suurriigid evivad sellist võimekust rünnata ja blokeerida interneti kaudu arvuteid, mida tsiviilvaldkonna IT-spetsialistid ette kujutadagi ei suuda. Võimalik, et kübereriteenistuste serverites on varjul "üllatused", millega võrreldes Stuxnet on lapsemäng. Kuid keegi ei osanud arvata, et selline "ürask" võiks sattuda kriminaalsete kavatsustega häkkerite kätte, mis antud juhul ilmselt toimuski.

Moskva "antivirusoloogide" leiule ei ole seni veel nime pandud, kuid nende arvates meenutab programm väga Duqu 2.0. Labor lubab aprillikuus toimuva julgeolekuanalüütikute tippkohtumise ajaks pakkuda kolleegidele täiendavat teavet uue häkkerirünnakuteks loodud viiruse kohta.

Tagid:
militaarotstarbeline, küberürask, krimi, häkker, küberrünnak, Stuxnet, ettevõtted, Kasperski labor, pangad, Moskva, Venemaa

Peamised teemad